توضیحات

هفته پنجم بارداری در یک نگاه

هفته پنجم بارداری - مینا نی نیتکامل جفت

جفت در حال ساخته شدن است و تا پایان سه ماهه اول بارداری شکل می پذیرد. این همان عضوی است که به زودی جنین در حال رشد شما را به دیواره رحمتان وصل می کند و برای کودک شما مواد مغذی و اکسیژن فراهم می کند.

هفته پنجم بارداری - مینا نی نیآزمون مثبت بارداری

سطح هورمون hCG شما اکنون به اندازه کافی بالا است تا تأییده حاملگی شما را بوسیله کیت خانگی تست بارداری فراهم کند.

هفته پنجم بارداری - مینا نی نیاز رویان تا جنین

آن توده سلولی که ما آن را رویان می نامیدیم، به شکل یک جنین با یک لوله عصبی (پیش نخاع و مغز) شروع شونده از سمت سر به پایین، شروع به تکامل می کند.

تحولات مادر در هفته پنجم بارداری

تست های بارداری

تا به حال باید فهمیده باشید که پریود نشدید، این یکی از واضحترین نشانه ها برای حامله بودن تان است. در هفته پنجم بارداری میزان HCG یا همان هورمون معروف بارداری در ادرار شما به قدر کافی بالا رفته که توسط یک تست (Baby Check: می توانید از داروخانه تهیه کنید) مشخص شود. یعنی می توانید چیزی که شک داشته اید را حتمی کنید، از شادی خالص تا ترس محض. تغییرات حال و هوایتان کاملاً طبیعی است و بهتر است به آن ها عادت کنید چون برای 9 ماه آینده شرایطتان همین خواهد بود.

نشانه های زودرس بارداری

نشانه های دیگری هم برای زودتر فهمیدن بارداری وجود دارد. مثل حس خستگی شدید که بر شما غالب شده، پستان های تان که حساس تر شده، یا حالت تهوع خفیف.

هجوم هورمون های بارداری

مقدار زیادی از هورمون ها که در بدن شما گردش می کنند، به صورت انبوه تولید می شوند و در همکاری با یکدیگر، تغییرات فیزیکی لازم را در بدن شما ایجاد می کنند. استروژن برای حفظ مقدارهای پروژسترون و HCG و پروژسترون برای حفظ کارکرد فیزیکی جفت تولید می شود، تا عضلات صاف رحم را از انقباض حفظ کند، و موجب تحریک رشد بافت سینه ها شود. HCG برای حمایت از جسم زرد عمل می کند که بچه را تا زمان تشکیل جفت، حدوداً تا پایان سه ماهه اول، تغذیه می کند و پروژسترون را در حد مناسب نگاه می دارد.

تحولات مادر در هفته پنجم بارداری

نکات بیشتر

  1. وقت آن است که مصرف بعضی خوردنی ها از برنامه ی غذایی شما حذف شوند، مثل لبنیات محلی و غیر پاتوریزه. همچنین بعضی ماهی هایی که به صورت خام مصرف می شود. این ها می توانند باعث مسمومیت غذایی و یا انتقال آلودگی های میکربی به شما شوند و احتمالاً جنین تان را تحت تاثیر قرار دهند.
  2. اگر حیوان خانگی خاصی و یا گربه دارید، نباید سبد حمل آن را تمیز کنید، زیرا ممکن است باعث انتقال میکرب توکسوپلاسما به شما شود و به جنین آسیب برساند و یا باعث سقط شود.
  3. حدود 40 درصد مادران باردار عفونت های دندانی دارند که احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد. پوسیدگی دندان پنج برابر بیشتر از آسم شیوع دارد و باید به این نکته توجه داشت که پوسیدگی قابل انتقال است. برخی از زنان در سنين باروری، پوسيدگی دندان دارند، پوسیدگی دندان بيماری است که در آن قندها توسط باکتری ها تخمير و تبديل به اسيد می شوند و مینای دندان تخریب شده و پوسيدگی آغاز می گردد. زنان باردار به چند دليل در معرض خطر بالاتر پوسیدگی دندان قرار دارند مثل: افزايش اسيد در حفره دهان، تمايل زياد به خوردن وقت و بی وقت مواد غذایی شيرين و توجه کم به بهداشت دهان به دلیل بی حوصلگی. پیشگیری کلید اصلی سلامت دهان است پس بیایید با کمک بهداشت دهان مناسب، رژیم غذایی سالم و معاینات منظم دندانپزشکی سلامت دهان و دندان خود را تضمین کنیم.

تحولات کودک در هفته پنجم بارداری

وضعیت جنین

رویان کوچک شما تا این هفته به اندازه یک دانه پرتقال شده است، از نظر ظاهری چندان فرقی با یک نوزاد قورباغه ندارد!

در این هفته، میزان هورمون HCG در بدن شما به قدر کافی بالا هست تا بتوانید از یک تست بارداری خانگی، استفاده کنید. سپس دکتر بروید تا تأیید کند و زمان زایمان را تخمین بزنید.

تحولات کودک در هفته پنجم بارداری

مشاهده کنید چگونه کودک شما در هفته پنجم بارداری رشد می نماید

تحولات کودک در هفته پنجم بارداری

کیسه آمنیوتیک یا همان کیسه آب، اکنون خانه جنین است و جنین در داخل مایع آمنیوتیک شناور می باشد

تحولات کودک در هفته پنجم بارداری

اکنون جنین به اندازه یک دانه کنجد می باشد

تحولات کودک در هفته پنجم بارداری

لوله های عصبی در داخل مغز و نخاع کودک در حال پیدایش می باشند

یکی از اولین سیستم هایی که فعال می شود، سیستم گردش خون است، همراه با عضو یاری کننده اش، قلب که در اولین سونوگرافی می توانید ضربانش را ببینید. وقتی ۵ هفته باردار باشید، قلب بچه شما از دو مجرای کوچک ساخته شده که مجراهای قلبی نام دارند و با جدیت کار می کنند. وقتی که این مجراها با هم ترکیب شوند، بچه شما یک قلب با کارایی کامل خواهد داشت.

در این هفته نیز اندام های دیگری مثل کانال عصبی در حال شکل گیری هستند اما هنوز کامل نشده اند ولی تا هفته دیگر، آنها هم کامل می شوند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته پنجم بارداری

تغذیه بارداری

ممکن است آن خوراک املت خوشمزه به طور باور نکردنی و بدون توضیحی، در هفته پنجم بارداری برایتان غیرقابل خوردن شود و یا با دیدن مرغ به گریه بیافتید و ظرف سالاد حالتان را بد کند.

ارتباط یک زن حامله با غذا فقط این نیست که او چه نیاز دارد بلکه موضوع این است که چه چیزهایی را می تواند برای خوردن تحمل کند و یا حتی بو کند. مطالعات نشان می دهد که بیش از 85 درصد از مادران باردار ناسازگاری غذایی را تجربه می کنند (اغلب در سه ماهه اول).

اگر خوش شانس باشید ناسازگاری ها فقط شما را درگیر غذا ها و نوشیدنی ها می کنند. به هر حال در این زمان نباید این غذا ها و نوشیدنی ها را مصرف کنید. اگر خیلی خوش شانس نباشید این ناسازگاری شامل غذاهایی که دارای مواد مغذی برای جنین هستند هم می شوند.

خوشبختانه نیازی نیست غذایی که حتی به اسمش حساس هستید را مصرف کنید. می توانید به آسانی با هنر جایگزینی، ناسازگاری های غذایی را تلافی کنید بدون این که ایده آل های تغذیه ای تان را به خطر بیاندازید.

بسیاری از زنان ناسازگاری غذایی را اوایل بارداری تجربه می کنند به خصوص با غذاهای پروتئینی و گوشتی. خوشبختانه منابع پروتئنی فراوانی به جز گوشت وجود دارد از جمله سویا، آجیل و حبوبات، لوبیا و برخی غلات.

اگر فقط ظاهر غذاها موجب می شود که معده تان به هم بریزد آنچه را که آزارتان می دهد را پنهان کنید، مثلا گوشت چرخ شده در خورش استفاده کنید و از گوشت کم چربی استفاده کنید که بوی کمتری دارد، مرغ خرد شده را در سوپ یا سالاد ماکارونی استفاده کنید، تخم مرغ را در کیک مصرف کنید.

به جای بیسکوییت ها و تنقلات، سالاد میل کنید، اگر به سالاد یا هر سبزیجات دیگری حساس هستید، بشقاب غذای خود را با رنگ های زرد و نارنجی تزئین کنید. هویج و سیب زمینی شیرین نسبت به سبزیجات از نظر دارا بودن بتاکاروتن، غنی تر هستند و معمولاً استفاده از آن ها ساده تر است، می توانید در کیک یا سوپ از خرد شده آن ها استفاده کنید. 

اگر به شیر هم حساس هستید، کلسیم را از لبنیات دیگر دریافت کنید مثل پنیر یا ماست.

به جای لبنیات، سویا، دانه کنجد، کشک، خربزه را جایگزین کنید، همچنین کنسرو ماهی با استخوان (کیلکا و ساردین)، حتی کلم بروکلی و لوبیای پخته شده دارای کلسیم هستند. 

ممکن است از زمانی که تست بارداریتان مثبت شده دیگر به سبزیجات زیاد علاقه نداشته باشید، به جای آن ها میوه ها را انتخاب کنید که برطرف کننده نیازهای تغذیه ای شما هستند، به خصوص آنهایی که از نظر دارا بودن بتاکاروتن بسیار غنی هستند مثل: انبه، طالبی و زردآلو که منبع بسیار خوبی از ویتامین C نیز هستند. بیشتر این حساسیت های غذایی در سه ماهه دوم کم می شود یا از بین می رود.

توصیه ها در هفته پنجم بارداری

توصیه هایی برای پدران

شما دارید این دوره پر ماجرا را به آرامی همراه همسرتان طی می کنید. همه چیز عادی بنظر می رسد و فقط یک سری مسائل جزیی به چشم می آیند: کمی آسیب پذیری در اطراف نوک سینه های همسر شما، کمی تکرر ادرار، تعدادی رگ های آبی روی قفسه ی سینه. اما این ها مواردی نیستند که باعث نگرانی شما شوند.

این روند همسر باردار ادامه پیدا می کند تا این که یک روز با یک احساس عجیب و غریب و ناخوشایند در شکم از خواب بیدار می شود. احساسی شبیه دریازدگی و یا احساس بودن در یک جاده پر پیچ و خم.

توجه به حالت تهوع و بیماری صبحگاهی در دوره بارداری همسرتان

به این برهه زمانی از بارداری، بیماری صبحگاهی (Morning Sickness) گفته می شود و متاسفانه باید چند هفته ی آینده را نیز با این وضعیت سر کنید.

ممکن است همسر شما جزو تقریباً سه چهارم خانم هایی باشد که از نشانه های مربوط به این اختلال در سه ماهه ی اول بارداری رنج می برد.

عموماً حدود هفته ی 6 تا 9 بارداری شروع می شود و جایی بین هفته ی 7 و 12 به اوج خود می رسد. از آن جایی که حس بویایی در ماه های اول بارداری بسیار قوی است، اختلال بیماری صبحگاهی موجب تنفر غذایی شدید به یک سری غذاها و بوها در خانم ها می شود. 

نگران نباشید، برای اکثریت قریب به اتفاق مادران باردار، بدترین وضعیت بیماری صبحگاهی بین هفته های 12 تا 14 می باشد. اگر چه که در تعداد معدودی از خانم ها در سه ماهه دوم نیز این نشانه ها ادامه می یابد و در تعداد کمتری نیز (اختصاصاً مادرانی که بیش از یک قلو دارند) ممکن است که این وضعیت تا سه ماهه سوم نیز ادامه پیدا کند. خبر مهم برای یک پدر مهربان این است که اگرچه بیماری صبحگاهی شاید به شما و همسر باردارتان یک احساس خیلی بدی بدهد اما این اختلال آسیبی به نوزادان نمی زند. همه خانم های باردار بیماری صبحگاهی را تجربه نمی کنند. همچنین همه آن ها نیز این وضعیت را به یک صورت مشابه نخواهند داشت. بعضی خانم ها حالت تهوع گاه به گاهی دارند. بعضی دیگر تمام روز را حالت تهوع دارند اما استفراغ نمی کنند، برخی گاهی یکبار استفراغ می کنند در حالی برخی دیگر مکرراً استفراغ می کنند. احتمالاً برای این تفاوت ها چند دلیل وجود دارد:

تفاوت سطح هورمون ها

سطح بیش از میانگین هورمون ها، می تواند باعث تشدید بیماری صبحگاهی شود. سطوح پایین تر هورمون ها ممکن است که این وضعیت را به حداقل برسانند و یا حذف کنند. اگرچه که خانم های با سطوح هورمونی طبیعی نیز ممکن است که به میزان اندکی تهوع را تجربه کنند.

خستگی های مفرط فیزیکی یا روانی

خستگی های مفرط فیزیکی یا روانی نیز می توانند نشانه های تهوع را شدیدتر کنند. شما به عنوان همسری دلسوز با کاهش عواملی که باعث تشدید این شرایط روحی و جسمی می شود، کمک موثری در بهبود حال همسرتان می کنید.

ویدئو