توضیحات

هفته ششم بارداری در یک نگاه

هفته ششم بارداری - مینا نی نیلبخند بزنید!

چهره کوچک فرزند شما با تشکیل گونه ها، چانه و فک در این هفته شروع به شکل گیری می کند.

هفته ششم بارداری - مینا نی نیقلب کودک شما می تپد!

قلب کودک شما تقریباً بین هفته پنجم تا الان شروع به تپیدن کرده است. حتی ممکن است بتوانید در این هفته در یک سونوگرافی، تکان خوردن او را ببینید.

هفته ششم بارداری - مینا نی نیموقعیت جنین

در واقع الان نمی توان موقعیتی برای هیچ چیز! در نظر گرفت، کودک آینده شما، که اکنون شبیه یک بچه قورباغه با یک دم بامزه است پاهای کوچکش را به سمت بدنش جمع کرده و تصمیم ندارد به زودی حرکت کند.

تحولات مادر در هفته ششم بارداری

تکرر ادرار

ممکن است هنوز بدن تان از لحاظ ظاهری تغییری نکرده باشد، ولی با هر بار تهوع یا ورم کردن برای شما یادآوری می شود که باردار هستید. تکرر ادرار، از پیامدهایی است که هیچ زن بارداری از آن لذت نمی برد، بخصوص وقتی که خواب شما را که واقعاً به آن احتیاج دارید را قطع کند، ولی یکی از رایج ترین پیامدهای بارداری است، ضمناً کلیه هایتان دارند برای دفع مواد زاید از بدنتان کارآمدتر می شوند. به علاوه، رحم رو به رشد شما دارد کم کم به مثانه تان فشار وارد می کند که باعث می شود فضای کمتری برای جمع شدن ادرار داشته باشید، خوشبختانه این فشار در سه ماهه دوم، وقتی که رحم در ناحیه حفره شکمی رو به بالا می رود، کم می شود.

یک توصیه: هر بار، موقع دفع ادرار به جلو خم شوید تا مثانه تان بهتر و بیشتر تخلیه شود. به این ترتیب، کمتر به دستشویی می روید! ولی مایعات را کنار نگذارید زیرا بدن شما به منبع ثابت مایعات نیاز دارد. 

 • برای اولین ویزیت دوران قبل از تولد برنامه ریزی کنید.

مطمئناً تابحال از تست های بارداری، خبر را گرفته اید ولی ضرری ندارد که بطور قطعی از یک پزشک هم بشنوید. در این مراجعه، چکاپ فیزیکی کاملی خواهید داشت که شامل این موارد می شود:

بازرسی لگن، پاپ اسمیر، آزمایش خون اولیه برای تعیین گروه خونی، فاکتور Rh، کم خونی و بررسی احتمال مشکلات کروموزومی، برای فرزندتان.

همچنین از نظر بیماری های مقاربتی، مقاومت به سرخک و بیماری های مشخص ژنتیکی بررسی می شوید. همچنین باید یک آزمایش ادرار انجام دهید تا ادرار شما از نظر گلوکز، پروتئین، گلبول های قرمز و سفید و باکتریایی بررسی شود.

 

موضوع دیگر: برای پاسخگویی به سوالات زیادی آماده باشید مثل سابقه های پزشکی که کمی زمان می برد ولی مهم تر از همه، سوالات خودتان است، از قبل یک لیست بنویسید تا هیچ چیز را فراموش نکنید، مثل نگرانی از کنار گذاشتن بعضی مواد غذایی و به یاد داشته باشید که در حال حاضر، هیچ سوالی احمقانه نیست، از پزشکتان راجع به تمام آزمایش های لازم بپرسید، آزمایش هایی که برای تأیید سلامت نوزاد ضروری است.

تحولات مادر در هفته ششم بارداری

نکات بیشتر

 1. بیشتر متخصصان ترجیح می دهند که در سه ماه اول از مصرف مواد رنگی مثل رنگ مو و مواد آرایشی خودداری کنید.
 2. اگر دفع ادرار دردناک شده یا این که حس دفع دارید اما ادراری در کار نیست، برای تشخیص احتمالی عفونت مجرایا دراری، حتماً به پزشکتان مراجعه کنید.
 3. دلتان شیرینی می خواهد؟ زیاد هم خودتان را دچار محرومیت نکنید. اما بجای خریدن یک شیرینی بسته بندی شده، یا تهیه شیرینی از شیرینی فروشی ها که می دانید مملو از چربی ناسالم است، بهتر است خودتان آن را درست کنید. بیشتر غذاها وقتی در خانه درست می شوند خیلی سالم تر هستند، چون شما می توانید موادی انتخاب کنید که چربی مضر کمتری دارد. وقتی دارید شیرینی خوشمزه تان را درست می کنید، چند عدد گردو را هم فراموش نکنید.

تحولات کودک در هفته ششم بارداری

در این هفته سر بچه شکل می گیرد

 • برآمدگی های حساس سر: به آرواره، گونه ها و چانه بچه تبدیل می شوند که در واقع به یک چهره دوست داشتنی تبدیل خواهند شد.
 • فرورفتگی های دوطرف صورت: آن ها در حال تبدیل به کانال های گوش هایش هستند.
 • فرورفتگی های کوچک روی صورت: چشم ها و بینی را طی مدت چند هفته تشکیل خواهند داد.

همچنین این هفته، کلیه ها، کبد و ریه ها همراه با قلب کوچکش که در حال حاضر 80 بار در دقیقه می تپد و این تپش هر روز سریع تر می شود، تشکیل می شوند.

تحولات کودک در هفته ششم بارداری

ببینید کودک شما در هفته ششم بارداری چه شکلی است

تحولات کودک در هفته ششم بارداری

در این هفته برآمدگی و یا جوانه های اولیه دست و پای کودک شکل می گیرند

تحولات کودک در هفته ششم بارداری

قلب کودک اکنون تقریباً دو برابر سریعتر از قلب مادرش (یعنی شما!) می تپد

تحولات کودک در هفته ششم بارداری

زبان و تارهای صوتی جنین در حال شکل گیری است

اندازه گیری جنین

طی رشد جنین، متخصصان اندازه رویان هایی به کوچکی جنین شما را از تاج سر تا کفل کوچک و بامزه اش، تعیین می کنند. اینگونه اندازه گیری به این خاطر است که همزمان با رشد جنین شما، پاهایش جمع می شوند و این وضع، اندازه گیری کل بدن را مشکل می کند. 

وقتی در هفته ششم بارداری باشید، اندازه سر تا کفل بچه شما، عددی بین 5 تا 6 میلیمتر است یعنی در حال حاضر به اندازه طول سر ناخنتان یا یک نخود سبز است.

ورزش و رژیم غذایی در هفته ششم بارداری

تغذیه بارداری

تهوع و استفراغ در حاملگی

تهوع از چه زمانی شروع می شود؟

اگر چه احساس تهوع و استفراغ با بالا آمدن آفتاب شروع می شود اما درهر زمانی از روز یا شب می تواند باعث آزار شود. برخی آن را با عنوان NVP (تهوع و استفراغ بارداری) می شناسند.

علائم آن معمولاً حدود هفته ۶ تا هفته 9 شروع می شود و در هفته های 7 تا هفته 12 به اوج خود می رسد. از آنجایی که در زنانی که بارداری اول را تجربه می کنند حس بویایی فوق العاده قوی و حساس می شود، تهوع صبحگاهی باعث می شود نسبت به برخی غذاهای خاص و بوها ناسازگاری نشان دهند.

دلایل تهوع:

 • حساسیت
 • استرس
 • خستگی
 • اولین بارداری
 • ژنتیک

برای بیشتر خانم های باردار شدت حالت تهوع بین هفته های ۶ تا 14 بارداری است، گرچه افراد کمی این علائم را تا سه ماهه دوم هم دارند و عده بسیار کمتری به خصوص آن هایی که دوقلو یا چندقلو دارند ممکن است حتی تا سه ماهه سوم هم این حالت ها را داشته باشند. ممکن است حالت تهوع باعث شود حس بدی پیدا کنید اما خیالتان راحت باشد که به جنین هیچ آسیبی نمی رسد و نشانه سلامت بارداری است.

مواردی که باعث تهوع صبحگاهی می شود

تهوع صبحگاهی می تواند به دلیل افزایش سطح هورمون HCG باشد که میزان آن در اول صبح به اوج خود می رسد و این حالت را تشدید می کند اما می تواند در هر زمانی از روز باشد. افزایش میزان استروژن و پروژسترون، ماهیچه های دستگاه گوارش را سست و ضعیف می کند و این باعث رفلاکس یا برگشت مواد غذایی از معده به مری می شود که باعث تشدید تهوع می شود. حذف وعده غذایی و خالی بودن معده نیز حالت تهوع را تشدید می کند. همه زنان باردار حالت تهوع ندارند و همه به یک حالت نیستند. برخی زنان فقط گهگاهی احساس تهوع دارند، برخی دیگر دل پیچه دارند اما استفراغ ندارند، برخی زنان هر از چند گاهی استفراغ می کنند و بعضی به کرات و مرتب این حالت را دارند. در موارد دو قلویی حالت تهوع شدت پیدا می کند.

حساسیت

مغز در بعضی خانم ها وقتی دستور تهوع صادر می شود نسبت به بقیه حساس تر عمل می کند، یعنی احتمال بیشتری هست که به هورمون های عامل حالت تهوع واکنش نشان دهد. اگر شما مرکز فرماندهی حساسی داشته باشید (مثلاً اگر همیشه در ماشین دچار تهوع می شوید یا دریا زده می شوید) احتمال می رود در بارداری تهوع و استفراغ بیشتری داشته باشید و بالعکس.

استرس

معمولاً استرس باعث ناراحتی معده و روده می شود، بنابراین عجیب نیست که علائم تهوع حاملگی با استرس بدتر شود.

خستگی

خستگی بدنی یا ذهنی می تواند علائم تهوع حاملگی را تشدید کند (و برعکس، تهوع شدید باعث افزایش خستگی می شود)

اولین بارداری

تهوع صبحگاهی در اولین بارداری ها معمولاً رایج تر و شدید تر است که تاییدی است بر این نظریه که عوامل فیزیکی و روحی می تواند دخیل باشند. از نظر فیزیکی بدن یک زن که اولین بارداری را تجربه می کند نسبت به کسی که این دوره را گذرانده، برای افزایش ناگهانی هورمون ها و تغییرات دیگر، آمادگی کمتری دارد. زنانی که برای اولین بار حامله شده اند، از نظر احساسی و روانی احتمال بیشتری هست دچار حالت های اضطراب و نگرانی شوند که همین باعث مشکلات معده می شود. زنانی که برای بار دوم یا سوم باردار می شوند برای فراموش کردن حالت تهوع با مراقبت از بچه های بزرگتر حواس خود را پرت می کنند. البته اظهار نظرهای کلی نمی تواند برای همه خانم های باردار صحت داشته باشد ممکن است فرد در بارداری های بعدی نسبت به اولین بار تهوع شدیدتری داشته باشد.

ژنتیک

تحقیقات نشان داده است که زنانی که مادرانشان دچار تهوع صبحگاهی می شدند، احتمال بیشتری هست که آن ها نیز شرایط شدیدتری را داشته باشند.

توصیه ها در هفته ششم بارداری

توصیه هایی برای پدران

رابطه جنسی در حین بارداری

اگر همسرتان نخواهد که رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است که تنهایی شما افزایش پیدا کند. این اتفاق امری قابل وقوع در دوران بارداری بوده و بین خانم های مختلف متفاوت است. معمولاً دلیلی برای اجتناب از رابطه جنسی وجود ندارد اما بخاطر داشته باشید که:

 • سینه های او در هفته های اول ممکن است بسیار آسیب پذیر باشد.
 • در صورت مشاهده هر گونه درد یا خونریزی با پزشک خود مشورت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که او راحت است.

به دنبال آموختن چیزهای بیشتری در زمینه ی رابطه جنسی حین بارداری باشید. اگر که رابطه ی جنسی ندارید، سعی کنید که روش های دیگر برای نزدیک بودن به هم را بیابید. اما در این مورد با هم صحبت کنید.

برای برخی زوج ها انجام عمل جنسی در حین بارداری دشوار است. اگر درباره تغییر شکل بدن همسرتان احساس ناراحتی می کنید، در این باره با او صحبت کنید. او شاید از تغییر فیزیکی خود احساس ناراحتی می کند و اگر فکر هم بکند شما نوع رفتار او در حین رابطه جنسی را دوست ندارید، شاید ضربه بخورد. می توانید مسائل مربوطه را با پزشکتان در میان بگذارید و فراموش نکنید شرایط جنسی و فیزیکی در دوران بارداری برای هر خانم متفاوت است. در مورد این موضوع مهم حتماً از پزشکتان راهنمایی بخواهید که دقیقاً طبق توصیه های مناسب برای همسر خود رفتار کنید.

ویدئو