هفته بیستم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته بیستم بارداری در یک نگاه

کوچولوی انگشت به دهان!

کودک شما هنوز سخت تلاش می کند که انگشتان خود را بمکد و حتی اگر دستش نزدیک صورتش قرار گیرد، شست خود را نیز می مکد.

ظاهر شدن جنسیت

پسر یا دختر؟ جواب سونوگرافی شما در این هفته می تواند جنسیت فرزندتان را مشخص کند، البته اگر شما تمایل داشته باشید که بدانید!

هفته با شکوه؟

اگر شما در طول هفته های گذشته لگدها و ضربات فرزندتان را حس نکرده اید، احتمالاً این هفته وقتش رسیده است (و این یک حس عالی به شما می دهد!). اما ممکن است بازهم کمی طول بکشد.

تحولات مادر در هفته بیستم بارداری

رشد مو و ناخن

حالا که در میانه باردار یتان هستید، ممکن است توجه کرده باشید که ناخن هایتان محکمتر شده اند و موها یتان در تمام سطح بد نتان، زودتر از همیشه رشد می کنند و به نظر قطورتر و توپرتر می آیند. م یتوانید دوباره ممنون هورمون های بارداری و افزایش جریان خون باشید که مواد مغذی بیشتری به سلول های مو و ناخنتان می رسانند. اگر ناخن هایتان هم بلند اند، ممکن است خشک و شکننده بشوند، مسلماً بخاطر تعییرات هورمونهای بارداری است.

اشتهای شما بر می گردد

بعد از هفته ها تهوع و عدم تحمل غذا که پشت سر گذاشته اید، احتمالاً کاملا آماده اید تا زمان هایی که برای خوردن از دست داده اید را جبران کنید. ولی قبل از آن که موقع نهار، به کاوش کمد برای یافتن تمام خوردنی ها بپردازید، اطمینان ایجاد کنید که بچه در زمانی که بیشترین نیاز را دارد، منبع کافی از کالری ها را دریافت می کند. در حقیقت، تحقیقات نشان داده مادرانی که در روز حداقل پنج یا شش وعده غذایی کوچک و خوراک های مختصر می خورند بارداری سالمتری را در پیش خواهند داشت. پس، موقعی که گرسنگی های بارداری فشار می آورد، با همان غذایی که قبلا خورده اید، ادامه بدهید.

آجیل در بارداری (مغزها)

مغزها سرشار از مواد معدنی هستند مثل مس، منگنز، منیزیم، سلنیوم، روی، پتاسیم و حتی کلسیم و ویتامین E و به راحتی قابل حمل هستند. گرچه چربی بالایی دارند اما برای شما مفید هستند. پس به طور کلی آجیل و مغز بخورید. اگر به سرعت وزن تان بالا رفت، مقدار کمتری بخورید، اما اگر وزنتان خیلی افزایش پیدا نکرد، با توجه به میزان مجاز کالری مصرفی در دوران بارداری مصرف آجیل را ادامه دهید.

نکته

آجیل و مغزها ماده غذایی بسیار مقوی و تطبیق پذیرند، با هر چیزی می توانید آنها را ترکیب کنید: سالاد، پاستا، گوشت و غذاهای پخته شده. می توانید با همه این مغزهای مفید و خوشمزه، یک غذای کاملاً ایرانی به اسم آجیل پلو درست کنید.

در اینجا یکی از مواد غذایی را که خوردنش در 3 ماهه دوم بارداری بسیار مفید است به شما معرفی می کنیم، بادام است، هر آنچه قرص های مکمل اسیدفولیک برای پیشگیری از بروز نواقص نوزادی به شما می دهند، بادام به طور طبیعی در خود دارد. در این دوران خوردن روزی ۲۰ عدد مغز بادام به مادران توصیه می شود. خوردن بادام خام بهتر از بادام بوداده است ولی اگر بادام بو داده می خرید از تازه بودن آن مطمئن شوید. می توانید بادام را همیشه همراه داشته باشید و هنگام گرسنگی آن را به عنوان یک میان وعده مصرف کنید.

نکات بیشتر

  1. اولین بارداری تان است؟ به زودی شروع به حس کردن اولین حرکات فرزندتان می کنید. آگاه باشید: ممکن است تصور کنید این حرکات ریز، پروانه هستند، گاز اند یا شاید هم بنظرتان بیاید که غرغر کردن شکم تان است!
  2. اگر نمی خواهید فهمیدن جنسیت بچه تا روز تولدش طول بکشد، الان وقتش است که دکتر یا متخصص سونوگرافیتان این خبر را به شما بدهد.
  3. در زمان پیاده روی روزانه خود چند قطره آب لیمو ترش تازه و یک قاشق مربا خوری عسل را در بطری آب معدنی همراه خودتان، بریزید. آبلیمو و آب نارنج تازه، حاوی ویتامین C فراوان هستند و جذب آهن را افزایش می دهند.

تحولات کودک در هفته بیستم بارداری

شکمتان سنگین تر شده است

قهرمان کوچک شما حدود 5/283 گرم وزن و قدی حدود 5/16 سانتیمتر دارد. گرچه فرزندتان قطعاً دارد بزرگتر می شود اما نگران نباشید، هنوز آنجا فضای زیادی برای رشدش وجود دارد که به او اجازه چرخیدن و پیچیدن می دهد.

کنجکاو شده اید که این شکمی که به ابعاد هندوانه رسیده، دختر یا پسری را حمل می کند؟

الان شانس آن را دارید که یک نگاه یواشکی به این ماجرا بیاندازید! گرچه ناحیه تناسلی جنین پسر یا دختر، هنوز جای رشد دارد، می توانید با سونوگرافی سه ماهه دوم که بین هفته 18 تا 22  برنامه ریزی شده است، جنسیت فرزندتان را بفهمید. این آزمایش منظم به متخصصتان این امکان را می دهد که ببیند اوضاع آن داخل چطور است. اگر جنینی که حمل می کنید دختر است، این هفته رحمش کاملاً شکل گرفته است و کانال واژینالش رشد را شروع کرده. 

تماشا کنید فرزندتان در هفته بیستم بارداری چگونه رشد پیدا می کند

شما به زودی متوجه ضربه های کودک خود می شوید، البته اگر تا الان متوجه نشده باشید!

در این هفته کودک شما ممکن است انگشتان خود را بمکد

همچنین دخترتان اکنون تخمک های اولیه اش را در تخمدان های بسیار کوچکش دارد، هفت میلیون از آنها و وقتی به دنیا بیاید، این تعداد به دو میلیون کاهش می یابد. اگر جنینتان پسر است، بیضه هایش این هفته شروع به پایین آمدن کرده اند، گرچه هنوز در شکم قرار دارند اما منتظر کیسه بیض هاند تا رشدش کامل شود و بتوانند در آن قرار گیرند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته بیستم بارداری

تغذیه بارداری

نفخ و گاز معده در بارداری

در زمان بارداری چه عواملی موجب نفخ و گاز معده می شود و یک زن باردار چه کارهایی برای رفع آن می تواند انجام دهد. در فرهنگ لغت، نفخ کردن به معنی باد کردن و متورم شدن در مایعات یا گاز است به همین دلیل شما حس یک بالن را دارید که موجب ناراحتی است و این تازه یکی از رایج ترین و کم اهمیت ترین علائم بارداری است که اولین علایم آن حدود هفته 11 شروع می شود و تا زمان زایمان ادامه دارد.

دلایل ایجاد این حالت ها چیست؟

به محض اینکه آزمایش بارداریتان مثبت می شود به نظر می رسد که شلوار جینتان تنگ شده است، شما باید از هورمون پروژسترون برای این حالت پف قدردان باشید. در حالی که این هورمون برای حفظ سلامت در دوران بارداری بسیار ضروری است اما سه پیامد هم دارد: نفخ، آروغ و باد معده. دلیلش را می خواهید بدانید؟

پروژسترون باعث می شود بافت نرم ماهیچه ها در بدن شما (که شامل دستگاه گوارش هم می شود) شل و رها شود. قسمت خوب ماجرا این است عمل هضم آهسته تر می شود و به مواد غذایی که می خورید فرصت بیشتری داده می شود که وارد جریان خون شوند و به جنین برسند اما قسمت نچندان خوب این است که هضم آرامتر موجب نفخ می شود، به علاوه فضای گسترش یافته رحم فشار بیشتری به مقعد وارد می کند که در ماهیچه های کنترل کننده اختلال ایجاد می کند و منجر به خارج شدن باد می شود.

آنچه لازم است بدانید

غذاخوردن بیشتر در این دوران و بزرگتر شدن رحم باعث می شود به معده و روده فشار وارد شود. این ناراحتی از سوی فرزند شماست اما او ناخواسته باعث این مشکلات می شود.

راه حل هایی برای رفع این مشکلات

آب بنوشید

مقدار زیادی آب بنوشید تا غذاها در سیستم بدنتان در حرکت باشند و درنتیجه از یبوست جلوگیری شود چون یبوست، نفخ را تشدید می کند.

غذاهای فیبردار مصرف کنید

سبزیجات برگ سبز، غلات سبوسدار، حبوبات و میوه ها. البته مصرف بیش از اندازه فیبر نیز می تواند باعث گاز معده شود. اگر برای اولین بار است که می خواهید غذاهای فیبردار بخورید، مصرف آن را به آهستگی شروع کنید.

وعده های غذایی کوچکتر میل کنید

هرچه غذای بیشتری بخورید، گاز بیشتری تولید می شود. اگر برنامه غذایی خود را به 6 وعده غذایی کوچک تقسیم کنید یا 3 بار غذای اصلی را میل کنید و دو یا سه مرتبه هم میان وعده های سالم بخورید، نه تنها میزان مواد مغذی در بدن تثبیت می شود و جنین بهتر تغذیه می شود بلکه از پر شدن بیش از حد معده و هضم سنگین جلوگیری می شود و پرباد بودن معده نیز کنترل می شود.

به آرامی غذا بخورید

اگر همیشه عادت داشتید که ناهارتان را در 5 دقیقه میل کنید و با این کار مقدار زیادی هوا نیز وارد معده تان می کردید، این هوا در بدن به صورت گازهایی دردناک می شود، البته این درد فقط برای شماست نه جنین. بنابراین بهتر است غذای خود را در آرامش و به آهستگی بخورید، نه تنها ناراحتی شما از بین می رود بلکه آرامشی که لایقش هستید را بدست می آورید.

سعی کنید آرامش داشته باشید

غذا خوردن عصبی همراه با استرس، منجر به قورت دادن مقداری هوا می شود. قبل و حین غذا خوردن چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید و به خاطر داشته باشید که وقت ناهار به این معنی است که واقعا قصد دارید با خیال راحت غذا بخورید.

توصیه ها در هفته بیستم بارداری

توصیه هایی برای پدران

20 هفته گذشته است. هیجان شما ممکن است در چند هفته ی گذشته کم شده باشد ولی احتمالاً دوباره به اوج خود خواهد رسید: در 20 هفتگی بارداری، همسرتان به نقطه میانه راه رسیده و این یک دلیل عالی برای برگزاری یک مهمانی دو نفره است. برای همسرتان گل بخرید، برای او غذای مورد علاقه اش را بپزید، به او بگویید که او زیباست و دوستش دارید. بعدا هم به او یک ماساژ درست و حسابی و پر احساس بدهید.

به خرید بروید

همسرتان را برای خریدن لوازم نگهداری بچه و یا سیسمونی به تنهایی به مرکز خرید نفرستید. شما ممکن است درباره بعضی چیزها مانند پرده ها، کاغذ دیواری ها یا چیزهایی از این دست فکر نکنید اما یک نوزاد به لوازم زیادی ورای این موارد نیاز دارد.

شما و همسرتان مانند یک تیم دونفره هستید و می بایستی هر دویتان از لوازم موردنیاز بچه آگاه باشید. یک برگه شامل همه لوازم موجود برای یک بچه تهیه کنید و با همسرتان تصمیم بگیرید که به کدام یک از آنها نیاز دارید.

خرید مواد غذایی

بردن همسرتان به مراکز خرید ممکن است کار خوبی باشد زیرا که او می تواند مواد غذایی مورد نیاز خود را انتخاب کند و شما نیز در حمل کیسه های خرید به او کمک می کنید. همسرتان از این که او را مجبور نکرد هاید که کیسه های سنگین خرید را کشان کشان تا خانه بیاورد، قدردان شما خواهد بود.

ویدئو