هفته بیست و ششم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته بیست و ششم بارداری در یک نگاه

آیا چشمت منو گرفته؟

کوچولوی دوست داشتنی و جذاب شما با مژه های در حال رشدش آماده می شود تا به شما ابراز علاقه کند! و بزودی به نوزاد مورد علاقه شما خواهد شد.

آخ!

ناخن های ریزه میزه کودک شما درآمده اند! آگاه باشید که ناخن ها ممکن است دندانه دار و تیز باشند!

تمرین بلع

کودک شما در این هفته همچنان به خوردن مایع آمنیوتیک ادامه می دهد. این عمل برای توسعه یک ریه سالم مفید است.

تحولات مادر در هفته بیست و ششم بارداری

ناف برآمده

در هفته 26 بارداری، شما دو سوم مسیر بارداریتان را گذرانده اید و رحمتان حدود 3/6 سانتیمتر بالاتر از نافتان قرار دارد. زمانی حدود میانه تا پایان سه ماهه دوم، روندی شروع می شود که در آن رحم رو به رشدتان آن قدر ورم می کند تا شکمتان را جلو بدهد که باعث می شود ناف بیرون بپرد، گرچه که شما قبل از تکمیل و تمام عیار شدن فرزندتان هنوز راهی برای پیش رفتن دارید. ناف چند ماهی بعد از زایمان باید به حالت عادی برگردد، گرچه ممکن است ظاهر کشیده شده اش که به خاطر "ساکن قدیمی" بوده را داشته باشد.

بی خوابی

یک خواب کافی شبانه برایتان دور از دسترس شده است، در حقیقت شما وارد مرحله جدیدی به نام بی خوابی های بارداری شده اید. بعد از سوزش معده و گرفتگی پاها و شکم بر آمده با یک نافه گرد و برجسته، هیچ جای تعجب نیست که بدنتان با ساکن شدن و تغییر حالت از ایستاده به خوابیده مشکل داشته باشد. ولی روش های زیادی هست که تمرین کردنشان، به شما کمک می کند تا مجبور نباشید مدام قدم بزنید. فعالیت بدنی روزانه شامل: پیاده روی، داشته باشید. سعی کنید بعد از ظهر در یک فضای پاک و دور از آلودگی قدم بزنید و فراموش نکنید مایعات فراوان بنوشید.

حرکت های بچه در رحم

با این همه لگد و ضربه، حس می کنید یک فرزند کاراته کار را باردار هستید؟ حقیقتاً فرزندتان دارد تمام حرکت هایی که سرانجام در زندگی بیرون از شکم به دردش خواهد خورد را تمرین می کند. همانطور که سیستم عصبی فرزندتان پیشرفته تر می شود، حرکات جنینی هماهنگ تر می شوند. با بزرگ و قوی تر شدن بچه، حرکات قوی تر هم می شوند و بعضی وقت ها، حتی ممکن است برایتان دردناک باشد. 

فرزندتان خوب به هدف می زند، ممکن است ضربه سمت چپ دردناکتر باشد. بازی دیگری که ممکن است انجام دهد، این است که پایش را آن قدر کش بدهد که پایش بین دنده هایتان قرار بگیرد (آااخ). دفعه بعد که مورد حمله قرار گرفتید، سعی کنید تغییر موقعیت دهید یا حرکات کششی تان را انجام دهید. حتی می توانید وقتی که این کوچولوی ضربه زن، کمی محکم می زند، به آرامی بچه را با دستتان عقب برانید.

نکات بیشتر 

 1. یک مادر باردار سالم احتمالا باید تا به حال بین 2/7 تا 9/9 کیلوگرم وزن اضافه کرده باشد. اگر بیش از این اضافه کرده اید با پزشک تان راجع به افزایش وزن در طول بارداری صحبت کنید.
 2. دوش گرفتن پیش از خواب باعث کم شدن استرس و رفع اضطراب می شود و همچنین انقباضات ماهیچه ها را کمتر می کند.
 3. به پهلوی چپ بخوابید و از بالش های متعدد در زیر شکم و بین پاهای خود استفاده کنید.
 4. سعی کنید در طول روز چرت بزنید. چرت زدن باعث بازگشت انرژی دوباره به بدن می گردد و همچنین سعی کنید نظم خاصی در برنامه خوابیدن و بیدار شدن داشته باشید.

 

تحولات کودک در هفته بیست و ششم بارداری

چه خبر از کوچولو؟ حالا 1/907 گرم وزن و بیش از 8/22 سانتیمتر طول دارد. بچه به زودی کمی در رحمتان دچار گرفتگی عضله می شود ولی نگران نباشید، هنوز فضای زیادی برای رشد فرزندتان وجود دارد. این فقط به این معناست که ژیمناست شما فضای کمتری برای پشتکها، چرخ و فلک ها و سایر شاهکارهای المپیکی اش خواهد داشت. چشم های بچه باز می شوند چشم های فرزندتان که در چند ماه گذشته بسته بوده است، در هفته 26 بارداری شروع به باز شدن می کنند. دلیل این تاخیر، رشد شبکیه (بخشی از چشم که تصاویر را بزرگنمایی می کند) است.

این یعنی فرزندتان حالا می تواند ببیند. متاسفانه منظره درون رحمتان چندان هیجان انگیز نیست ولی این را در خانه امتحان کنید: به شکمتان نور چراغ قوه بتابانید. ممکن است بچه در جواب لگد بزند (شاید به این معنی: "آن نور را از چشم هایم دور کنید!") در این زمان، عنبیه، بخش رنگی چشم، هنوز چندان رنگی نشده است، پس هنوز برای تخمین رنگ چشم فرزندتان خیلی زود است. حتی رنگی که بچه با آن به دنیا بیاید ممکن است رنگ دائمی چشمانش نباشد.

وضعیت بدن کودک شما در هفته بیست و ششم بارداری به خوبی قابل مشاهده است

در این هفته مسیر اعصاب گوش کودک شما در حال توسعه می باشد

اگر کودک شما پسر باشد، بیضه های او در حال قرار گرفتن در داخل کیسه بیضه ها می باشد

فعالیت موج مغزی شروع می شود

فعالیت موج مغزی فرزندتان در این مرحله از رشد جنینی شروع می شود که یعنی کوچولویتان نه تنها می تواند صداها را بشنود، بلکه اکنون همچنین می تواند به آنها پاسخ بدهد. مسلماً نه با کلمات، بلکه با افزایش ضربان قلب یا افزایش فعالیتش پاسخ می دهد.

ورزش و رژیم غذایی در هفته بیست و ششم بارداری

تغذیه بارداری

برای تغذیه صحیح در بارداری سرتان خیلی شلوغ است؟

به ندرت این روزها خانم بارداری پیدا می کنید که درگیر زمان نباشد. اگر 10 دقیقه بیشتر برای آماده کردن غذا وقت داشته باشید می توانید هم خودتان غذا بخورید و هم جنین را تغذیه کنید. موضوع اینجاست که فقط غذا خوردن مشکل شما نیست، موضوعات مختلفی وجود دارد که با زمان محدود شما در رقابت است. همانطور که می دانید در هفته 26 بارداری تغذیه صحیح اهمیت دارد. 

مهم نیست زمان چقدر به سرعت حرکت کند، با بکارگیری این راهکارها می توانید نیاز تغذیه ای خود و بچه را با زمانبندی خود هماهنگ کنید:

سرعت کارتان در آشپزخانه را بیشتر کنید

اگر آماده کردن یک غذای 30 دقیقه ای برای شما 20 دقیقه بیشتر از آن وقت می گیرد باید سرعت عمل تان را بالا ببرید. ابزار و وسایل لازم را نزدیک دستتان قرار دهید. از آرام پز می تواند استفاده کنید. بیشتر غذاهای ایرانی در آرام پز بسیار خوشمزه پخته می شود، خورشت ها، آبگوشت، خوراک ها و...، آرام پز بهترین وسیله برای صرفه جویی در زمان است. 

هر چیزی در خانه دارید را انتخاب کنید (گوشت، لوبیا، سبزیجات...) و صبح در آرام پز گذاشته و روشن کنید، در پایان روز که به خانه می رسید یک غذای خوشمزه و گرم دارید که برای فردا هم باقی می ماند. اجاق گاز هم تمیز می ماند و فقط قابلمه را می شویید. با استفاده از مخلوط کن در عرض 2 ثانیه یک آبمیوه غلیظ با میوه ها درست کنید. 

از قبل برنامه ریزی داشته باشید 

اگر آشپزی روزانه برایتان مشکل است و یا فرصت کافی برای آشپزی ندارید، یادتان نرود که فریزر دوست شما است. یکبار غذا بپزید و برای چند وعده دیگر فریز کنید. مثلا مقدار زیادی گوشت چرخ کرده و پیاز و فلفل دلمه آماده کنید. سپس آن را تقسیم کنید و در فریزر بگذارید و هر زمان خواستید فقط گرم کنید. می توانید یک سوپ عالی با سبزی و لوبیا و ماکارونی یا هویچ درست کنید و در ظرف های جداگانه فریز کنید. مقداری تخم مرغ آبپز کنید و سالاد مخلوط درست کنید و بقیه آن را به عنوان میان وعده میل کنید. 

سالاد میوه درست کنید و در طول روز مدام بخورید. به جای کباب کردن یک سینه مرغ چند تا بیشتر درست کنید و از بقیه آن یک ساندویچ خوشمزه درست کنید یا در سالاد استفاده کنید. مقداری آش جو، آش رشته و یا آش شعله قلمکار آماده کنید و در ظرفهای کوچک در فریزر قرار دهید. سبزیجاتی مثل نخود فرنگی، هویج، کدو حلوایی، بامیه، ذرت و لوبیا سبز گزینه های خوبی برای فریز کردن هستند زیرا که هم رنگ آن ها و هم بافت آن ها طی فریز کردن حفظ می شود. 

اگر نمی توانید گرمای آشپزخانه را تحمل کنید، از بیرون یک ظرف مرغ سوخاری بخرید یا این که یک سینه مرغ را آب پز کنید (با پیاز و فلفل دلمه ای و کمی ادویه). به این روش تا یک هفته می توانید روزی یک ساندویچ مرغ همراه با سبزیجات برای خودتان آماده کنید.

یک غذای سالم ۲۵ دقیقه ایی

خوراک مرغ و سبزیجات (زمان مورد نیاز برای پخت: ۲۵ دقیقه) مواد لازم (برای دو نفر):

 • سینه مرغ خرد شده (تیکه های کوچک)، 1عدد
 • پیاز خرد شده
 • قارچ خرد شده یک پیمانه
 • کدو سبز ۵ عدد کوچک
 • فلفل دلمه ۳ عدد
 • هویج ۲ عدد متوسط
 • سیر ساطوری: 1 حبه
 • جعفری ساطوری: نصف پیمانه
 • گوجه فرنگی یا لیمو ترش

طرز تهیه

ابتدا پیاز را تفت دهید، سینه مرغ خرد شده را به پباز و سیر تفت داده شده اضافه کنید، مخلوط را هم بزنید تا مرغ ها کاملا سفید رنگ شوند (۷دقیقه). 

سپس، فلفل دلمه را اضافه کنید (3 دقیقه). در مرحله بعد هویچ و کدو سبز خرد شده را اضافه کنید ۴ دقیقه. 

بعد از ۴ دقیقه، قارچ خرد شده و جعفری را به قابلمه اضافه کنید (۳ دقیقه). 

در مرحله آخر برای تکمیل، مقداری ویتامین C هم اضافه کنید. یک عدد گوجه فرنگی بزرگ را رنده کنید یا نصف یک لیمو ترش را به مخلوط اضافه کنید و در قابلمه را ببندید و (۸ دقیقه) اجازه دهید غذای شما جا بیافتد.

نکته

 • شما می توانید فلفل دلمه، هویج، کدو و قارچ را از قبل خورد و در یخچال نگهداری کنید.
 • سبریجات را باریک و متوسط خرد و سعی کنید هم اندازه باشند.
 • از فلفل دلمه ای در سه رنگ استفاده کنید، زرد، سبز و قرمز.
 • در صورت امکان از سیر تازه و پیازچه استفاده کنید.

 

توصیه ها در هفته بیست و ششم بارداری

توصیه هایی برای پدران

مسافرت در طول دوره بارداری

هفته 26 بارداری یک زمان عالی برای یک خوشگذرانی رمانتیک دونفره کوتاه مدت است. با توجه به اینکه حوادث دوران حاملگی غیر قابل پیش بینی است، مسافرت کوتاه مدت معمولاً مشکلی ندارد اما بهتر است از سفرهای طولانی غیر ضروری از هفته ۲۵ به بعد پرهیز کنید. در صورت اجبار به سفرهای طولانی برای پیشگیری از لخته شدن خون در اندام ها هر دو یا سه ساعت توقف کرده و چند قدمی همراه همسر باردارتان راه بروید. 

بعد از مشورت با پزشک همسرتان به مسافرت بروید. انتظار این را داشته باشید که اکثر چمدان ها را شما حمل کنید (به یاد داشته باشید که همسرتان تقریبا معادلی از این بار را با خود حمل می کند). همچنین چند بطری آب برای او به همراه داشته باشید.

این نکات را در نظر داشته باشید

 • بهترین آب آشامیدنی آب شربی است که به مدت یک دقیقه جوش یده باشد. آب بسته بندی از آب شرب نجوشیده بهتر است. بعضی مناطق کشورمان آب آشامیدنی مناسبی ندارند.
 • از یخی که از آب نجوشیده تهیه شده مصرف نکنید و از لیوان و ظروفی که با آب نجوشیده شسته شده استفاده نکنید.
 • فقط از سبزیجات و میوه های پخته شده و یا پوست کنده شده مصرف کنید و گوشت و ماهی خام یا نیمه پز مصرف نکنید.
 • حتی در صورت سلامت کامل، مدارک پزشکی همسرتان را همراه داشته باشید و به تمامی نکات مذکور توجه کنید. قبل از سفر یک چکاپ پزشکی پره ناتال برای همسرتان انجام دهید.