هفته سی و یکم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته سی و یکم بارداری در یک نگاه

اتصالات مغز

ارتباطات مغز کودک شما با سرعت در حال توسعه است، و این عالی است زیرا او باید هزاران میلیارد از آنها را بسازد!

کودک خواب آلود

کودک شما یک موجود خواب آلود است که زمان زیادی را به چرت زدن اختصاص می دهد. می خواهید بیدارش کنید؟ پس مواد قندی بخورید یا بنوشید.

چقدر هوشمندانه

کودک خوش فکر شما در حال حاضر می تواند اطلاعات را پردازش کرده و سیگنال ها را از تمام 5 حسش بدست آورد.

تحولات مادر در هفته سی و یکم بارداری

نفس های کوتاه

در هفته 31 بارداری هستید، رحمتان حالا 1/10 سانتیمتر بالاتر از نافتان حس می شود. این یعنی رحمتان دارد به تمام اندام های داخلی که قبلاً جای دیگری بوده اند، فشار می آورد، به ریه هایتان فشار می آورد و اتساع کامل را برای آنها سخت تر می کند. در نتیجه، اصطلاحاً نفس کم می آورید. این حالت، تا زمانی که به پایان بارداری و تولد نزدیک شوید ادامه دارد. درحالی که این کوتاهی نفس ها برای شما خیلی ناخوشایند است، فرزندتان مثل یک حلزون خوشحال است، چون دارد اکسیژنش را از جفت می گیرد. 

این حس نفس تنگی حوالی پایان بارداری احتمالاً بهتر می شود، وقتی که بچه آن پایین داخل لگن، آماده زایمان قرار می گیرد. تا آن زمان، اطمینان حاصل کنید که تا حدی که می توانید صاف می ایستید و به پهلو بخوابید تا ریه هایتان فضای بیشتری برای تنفس داشته باشند. اگر تنگی نفس شدید دارید که حتی در حالت استراحت هم وجود دارد، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

آب بخورید و به پیاده روی ادامه دهید

اما از مصرف آب و مايعات وسط غذا و دو ساعت بعد از صرف غذا نيز بايد پرهيز کرد. مادران باردار بايد از فعاليت های سنگين بدنی و حالت جهش و پرش بپرهيزند. البته ميزان فعاليت زن باردار به وضعيت جسمي وی قبل از بارداری بستگی دارد. اگر مادر قبلاً ورزش می کرده است می تواند فعاليت خود را ادامه دهد به شرطی که ورزش سنگين و شديد نباشد و به جنين ضربه ای وارد نکند. پياده روی برای خانم های باردار توصيه می شود حتی يکی از راهکارهای رفع حالت تهوع و استفراغ، پياده روی است. ورزش های آبی نيز مفيد است.

نکات بیشتر

  1. کیف بیمارستانتان آماده شده؟ اگر نه، الان وقت خوبی برای آماده کردنش است، درست به موقع.
  2. اگر متوجه تورم های ناگهانی سطحی شده اید، ممکن است فقط وزن بارداری نباشد. با پزشکتان صحبت کنید. همراه با تغییرات بینایی و سردردها، تورم می تواند نشانی از پره اکلامپسی باشد.

معمولاً هنگامی که مادر گرسنه یا خسته است، حرکات جنین کم می شود اما پس از غذا خوردن و هنگام استراحت حرکات بهتر می شود. جنین همچنین دوره های خواب دارد که ممکن است حدود 45 دقیقه طول بکشد که خوب حرکت نکردن او در این زمان ها طبیعی است. اگر احساس کردید حرکات جنین کم شده است، پس از خوردن یک ماده سریع الجذب مثل شربت یا خرما و یا این که حدود نیم ساعت پس از غذا خوردن بر روی دست چپ دراز بکشد و مجدد حرکت جنین را در یک ساعت بشمارید. اگر در یک ساعت حداقل پنج حرکت داشت، این یعنی کوچولوی شما سرحال است.

تحولات کودک در هفته سی و یکم بارداری

فرزند شما در این هفته بیش از 3/1 کیلوگرم وزن دارد و قدش حدود 6/40 سانتیمتر است، و به سرعت به قد هنگام تولدش نزدیک می شود، گرچه او باید بین 3/1 تا 2/2 کیلوگرم دیگر قبل از روز موعود اضافه کند. او همچنین دوره خواب بلندتری دارد، باعث می شود شما به الگوهای واضح تری از حرکات و استراحت او دست یابید.

حواس پنجگانه بچه رشد می کند

مغز بچه این روزها نامحدود کار می کند، سریع تر از همیشه رشد می کند. ارتباطات بین تک سلول های عصبی با سرعت فوق العاده سریعی در حال شکل گرفتن است. او حالا اطلاعات را پردازش می کند، نور را دنبال می کند و از حواس پنج گانه اش علایم را دریافت می کند. مطمئناً، فرزندتان الان نمی تواند چیزی را ببوید ولی هنوز به این خاطر است که با مایع آمنیوتیک احاطه شده است و باید هوا را تنفس کند تا بتواند بویی از چیزی حس کند. بوی شما از اولین بوهایی خواهد بود که تنفس می کند، بویی که به سرعت به محبوبش تبدیل می شود.

کودک خود را در هفته سی و یکم بارداری ببینید

کودک شما در حال انباشت چربی بیشتری در زیر پوست خود می باشد

در این هفته کودک شما دارای حس چشایی می باشد

رکاب زدن با پا و مکیدن انگشت شستش

خب، فرزند شما با چهره اش شکلک درمی آورد، سکسکه می کند، می بلعد، نفس می کشد، با دستان و پاهای کوچکش به سرتاسر دیواره رحم شما می زند و حتی انگشت شستش را می مکد. در حقیقت، بعضی بچه ها وقتی در شکم مادر هستند، شستشان را خیلی با فشار می مکند، به همین خاطر با شست تغییر حالت داده به دنیا می آیند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته سی و یکم بارداری

تغذیه بارداری

برای پیشگیری از كم خونی فقر آهن در دوران بارداری، مصرف منظم و روزانه مكمل آهن را ۳ ماه پس از زایمان ادامه دهید (حتماً با پزشک خود مشورت کنید). رقیق شدن خون كه به تدریج طی دوران بارداری ایجاد می شود، سطح هموگلوبین را به محدوده كم خونی می رساند كه این امر طبیعی است. علل كم خونی در دوران بارداری مصرف نكردن منابع غذایی آهن دار، از دست دادن خون طی دوران قاعدگی (قبل از بارداری) است و كمبود اسید فولیک یا كمبود ویتامین B12 (آنمی مگالوبلاستیك) به ندرت می تواند علت كم خونی در دوران بارداری باشد. 

در صورتی كه علت كم خونی، كمبود اسید فولیك تشخیص داده شود مصرف منابع غذایی غنی از این ویتامین به مادران پیشنهاد می شود. در صورتی كه كم خونی با تجویز مكمل آهن اصلاح نشد، باید كمبود اسید فولیك و كمبود ویتامین B12 را به عنوان علت كم خونی در نظر گرفت. همچنین در دوران بارداری به منظور جلوگیری از کم خونی، باید از منابع غذایی حاوی آهن مثل گوشت، مرغ، ماهی، جگر، حبوبات و سبزی های سبز تیره مثل جعفری در برنامه غذایی روزانه استفاده شود.

بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب

برای جذب بهتر آهن غذا، باید از مصرف چای، قهوه و دمنوش های گیاهی یك ساعت قبل از غذا و حداقل ۲ ساعت پس از غذا و نیز از مصرف چای پررنگ خودداری شود. همچنین به منظور كاهش اختلالات گوارشی و جذب بهتر آهن، در صورتی که به تجویز پزشک مکمل آهن مصرف می کنید، بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب است.

خوراکی هایی جهت تامین آهن

1- مخلوط سه شیره (منبع غنی از آهن):

  • شیره انگور
  • شیره خرما
  • شیره توت 

این سه شیره را به اندازه هم در یک شیشه مخلوط و در یخچال نگهداری کنید به این صورت، تا مدت زیادی ماندگاری دارد. این معجون مقوی را می توانید هر روز مصرف کنید. کم خونی را جبران می کند و بهترین درمان خانگی برای خستگی و بی حسی است.

2- مصرف رب انار در هنگام بارداری علاوه بر این که به خون سازی کمک می کند، تأثیر زیادی در زیبایی نوازد دارد.

3- اسفناج یکی از بهترین داروهای طبیعی برای جبران کم خونی است.

4- لوبیا سبز منبعی غنی از آهن است و مصرف آن به خانم های باردار بسیار توصیه می شود. نکته قابل توجه در مورد لوبیا سبز این است که مقدار آهن موجود در لوبیا سبز با گوشت قرمز برابری می کند. 

5- خوردن عسل به زنان باردار توصیه می شود، زیرا دارای قند، آهن، پتاسیم، کلسیم، منگنز، سدیم و فسفر است.

توصیه ها در هفته سی و یکم بارداری

توصیه هایی برای پدران

نشانه های غافلگیر کننده بارداری برای آقایان!

مطمئناً یک سری از سردرگمی های زیر را به مساله ی پدر شدن ربط می دهید. مانند این مورد: 

همسر باردار شما بهانه خوبی برای فرونشاندن ویارهایش با بستنی و چیپس سیب زمینی دارد اما چرا شما هم به همان سرعت چیزی که جلویتان هست را می خورید؟

مساله این است که شما فقط در غذا خوردن با هم سهیم نمی شوید بلکه برخی نشانه های بارداری را نیز مانند 90 درصد آقایان دیگر با همسرتان سهیم می شوید. در واقع سهیم شدن نشانه های بارداری در این برهه از زمان بسیار متداول بوده و محققان آن را سندرم کوواد (Couvade) نامیده اند. یک اصطلاح فرانسوی که معادل جمله "ما باردار هستیم" می باشد. آیا در طول چند ماه گذشته کاری انجام داده اید یا احساسی داشته اید که موجب شود از خودتان بپرسید که:

"صبر کن بببینم، چه کسی اینجا باردار است؟" بررسی کنید که چند مورد از نشانه های ذیل برای شما معنی دارند:

نشانه 1: اضطراب

بیشتر آقایان شب ها بی خوابی، سوزش معده و دوره های خستگی شدید را در هنگام بارداری همسرشان تجربه می کنند. امر فوق شاید به این دلیل باشد که برخی آقایان در این زمان نگران تر از سایر آقایان در وضعیت مشابه هستند. سوال این است که شما چطور می توانید این نوسان ها را مهار کنید؟ از آقایان دیگری که منتظر آمدن فرزند هستند کمک بخواهید. کسانی که وضعیتی مشابه شما دارند و یا آن را تجربه کرده اند.

نشانه ۲: تهوع

تهوع تنها مختص صبح ها نیست و یا تنها مختص مادران نیست. در حالی که این مشکل در خانم ها به همراه افزایش هورمون های زنانه است، آقایان هم ممکن است که خودشان را در حال ویار به دنبال بیسکوییت شور بیابند و یا دائماً در حال رفتن به دستشویی باشند. اگر چه دلیل عمده مشکلات فوق استروژن است، اما حالت تهوع های مردانه احتمالاً به دلیل اضطراب و همچنین تغییر در رژیم غذایی می باشد. 

معالجات مربوطه: از نظر فیزیکی فعال شوید تا خودتان را تخلیه کنید. درباره چیزهایی که ناراحت تان می کند با همسرتان یا یک دوست حرف بزنید، همچنین سعی کنید درست غذا بخورید.

نشانه ۳: تغییرات خلقی شدید

بی شک متوجه شده اید که داشتن یک نوزاد اتفاقی بزرگ است و زندگی شما در آینده نزدیک هرگز مشابه وضعیت فعلیتان نخواهد بود. این مساله می تواند چالش برانگیز بوده و می تواند منجر به خواب کمتر و حتی بد خلقی بیشتر در شما شود. همه این نگرانی ها طبیعی است و به تعادل رساندن این فراز و فرودها در زمینه پدر شدن نیاز به تمرین دارد. بنابراین خیلی هم سخت نگیرید. هیچ چیز به خوبی این نیست که یک پدر خوب باشید. پس بیاموزید و بپذیرید که الان یک تمرین بزرگ برای زمانی است که واقعاً پدر خواهید شد.

نشانه ۴: تغییرات در تمایل جنسی

در طول دوره بارداری، نیاز طبیعی جنسی یک خانم می تواند فعال تر شود و یا اینکه به سمت خنثی شدن پیش برود. یا این که مثلاً در طول یک هفته هر دو حالت را تجربه کند. برخی خانم های باردار افزایشی در میل جنسی خود (مخصوصاً در طول 3 ماهه دوم) تجربه می کنند در حالی که خانم های دیگر بسیار خسته، ناراحت و یا نگران از جذابیت نداشتن بدنشان برای شوهر هستند.

اما آقایان نیز در این زمینه غیرقابل پیش بینی هستند: برخی آقایان با تغیییرات در بدن همسر باردارشان از لحاظ جنسی تحریک می شوند در حالی که برای برخی دیگر این تغییرات یک عامل یادآوری کننده برای مسئولیت هایی است که بزودی نمایان خواهند شد. برخی آقایان از چشم انداز داشتن یک نوزاد در آینده ای نزدیک انرژی می گیرند در حالی که برخی فقط از فکر کردن به این موضوع نگران و خسته می شوند. بعضی والدین هم خیلی می ترسند که آسیبی به نوزاد برسد و اصلاً در دوره بارداری به رابطه جنسی فکر نمی کنند.

اگر رابطه جنسی در زندگی زناشویی شما دچار وقفه شده، سعی کنید که با همسرتان صمیمی بمانید. به یاد داشته باشید که رابطه جنسی تنها یک جنبه بیرونی و فیزیکی از صمیمیت است و راه های زیاد دیگری نیز وجود دارد که بدون هرگونه لمس کردنی، شما و همسرتان به هم نزدیک شوید. روش های ظریفی در این زمینه وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید: 

با هم به یک پیاده روی بروید و یا یک جای گرم و نرم و دنج مثلاً روی کاناپه بنشینید و با هم ذرت بو داده بخورید و فیلم ببینید. مساله مهم پیدا کردن راه هایی برای تقسیم کردن مهر و محبت با همسرتان و به اشتراک گذاشتن احساسات جدیدی است که ممکن است هر دوی شما در حال تجربه کردن آنها باشد.