هفته سی و سوم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته سی و سوم بارداری در یک نگاه

نقطه نرم

صفحات استخوانی در جمجمه کودک شما هنوز نسبتاً قابل انعطاف است تا امکان خروج راحت تر از کانال تولد را برای نوزاد فراهم کند.

کودک تشنه

کودک شما بصورت روزانه از مایع آمنیوتیک می نوشد! و این امر به آماده سازی سیستم گوارشی او برای زمان تولد کمک می کند.

وزن گیری سریع

کودک شما اکنون به سرعت در حال وزن گیری می باشد و او هفته ای حدوداً 225 گرم وزن اضافه می کند. او می خواهد تا زمان تولد وزنش را دوبرابر کند!

تحولات مادر در هفته سی و سوم بارداری

بی خوابی با تغییرات هورمونی، نیمه شب با شتاب دستشویی رفتن ها، گرفتگی پاها، سوزش معده و شکم بزرگتان، تعجبی نیست که خوب خوابیدن دور از دسترس باشد. بی خوابی سه ماهه سوم به سه نفر از چهار زن باردار حمله می کند. در هفته  33 بارداری، بدنتان به استراحت نیاز دارد پس به خاطر داشته باشید که نه نگران بودن و نه خیره شدن به ساعت و گذشت دقایق، کمکی نمی کنند. 

در عوض، تمام تلاشتان را کنید تا راحت باشید. یک حمام گرم و شاید یک فنجان شیر گرم قبل از خواب را امتحان کنید و از ورزش کردن، خوردن و نوشیدن خیلی نزدیک به زمان خواب پرهیز کنید و از همسرتان ماساژ بخواهید. اگر خواب هنوز هم از شما می گریزد، کتاب بخوانید یا به موسیقی آرامش بخش گوش کنید تا به خواب بروید.

چه چیزی موجب فراموش کاری بارداری (Pregnancy Brain) می شود؟

به طور معمول، باز هم این هورمون ها هستند که در این مساله نیز دخیل اند و اینبار به حافظه شما آسیب میزنند. کمبود کیفیت خواب به علت شرایط دوره ی بارداری (مخصوصاً در سه ماهه اول و سوم) نیز می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. همچنین این امر که شما دائماً در حال ارسال سریع اطلاعات مختلف هستید (در حالی که مغزتان نیاز دارد که متمرکز بماند) نیز در این بین موثر است. علاوه بر این همه این تغییرات بزرگ و جذاب در این دوره از زندگیتان می توانند بر روی قدرت تمرکز مغزش ما اثر بگذارند.

همچنین تحقیقات نشان داده است که مغز شما واقعاً در طول دوره بارداری عملکردی متفاوت دارد و فعالیت در قسمتی از مغز که به مهارت های احساسی مربوط است بیشتر می شود (در تئوری به این دلیل است که شما به لحاظ عصب شناسی با نوزادتان در هنگام تولد هماهنگ باشید و در نتیجه راحت تر با هم ارتباط برقرار کنید).

نکته آخر اینکه چه باور بکنید و یا نه، حجم سلول های مغزی شما در واقع در طول سه ماهه سوم بارداری کاهش پیدا می کنند که نشان می دهد چرا مثلاً شما نمی توانید چیزی را که به تازگی در پاراگراف قبلی یک متن خوانده اید به یاد بیاورید). جای نگرانی نیست، مغز شما تنها چند ماه پس از وضع حمل به شرایط گذشته باز می گردد.

موضوعات مختلف را روی کاغذ بیاورید

اگر نیاز دارید که چیزی را به خاطر بسپارید، خواروباری که می خواهید بخرید، تماس های تلفنی که می خواهید بگیرید، سوالاتی که از پزشکتان دارید و یا خوردن ویتامین های مکمل، یک برگه یادداشت بزرگ در جای مشخصی برای خودتان داشته باشید. شاید بخواهید که یک دفترچه یادداشت هم در جایی که حفظ کردنش راحت است (مانند کیف دستی، ماشین و یا...) داشته باشید.

از تکنولوژی استفاده کنید

از گوشی هوشمند، لپ تاپ یا هر وسیله الکترونیکی دیگری می توانید برای برنامه ریزی کردن و کمتر فراموش کار بودن استفاده کنید.

نکات بیشتر

  1. به اندازه زیاد و کافی امگا 3 مصرف کنید. غذاهای سرشار از DHA (شامل یک ماهی مناسب برای دوران بارداری مانند ماهی سالمون یا قزل آلا (از مواد مغذی دیگری هستند که به تقویت عملکرد سالم مغز منجر می شوند و موجب بهبود عملکرد مغزی در مادر و نوزاد خواهند شد.
  2. خودتان را آماده کنید. انتظار داشته باشید که گیجی و حواس پرتی در طول هفته های اول پس از تولد نوزاد نیز باقی بمانند. در این زمان خستگی مفرط پس از زایمان (Postpartum Fatigue) جای هورمون ها را به عنوان دلیل اصلی حواس پرتی می گیرد اما هر دوی این موارد گذرا خواهند بود.
  3. چگونه متوجه می شوید که به اندازه کافی آب می نوشید؟ اگر مدام به دستشویی می روید و ادرار شما بی رنگ یا کم رنگ است یعنی به اندازه کافی آب می خورید.

 

تحولات کودک در هفته سی و سوم بارداری

این هفته قد بچه ممکن است در اندازه ای بین 6/40 تا 1/43 سانتیمتر یا بیشتر باشد و این هفته می تواند 5/2 سانتیمتر دیگر رشد کند. اگرچه میزان مایع آمنیوتیک در هفته 33 بارداری به بالاترین میزانش رسیده، اما ممکن است حجم بچه از مایع آمنیوتیک بیشتر باشد. به این هم دلیل است که، بعضی از ضربه ها و لگدهای کوچولویتان این روزها خیلی تیزتر شده اند. 

شکل ظاهری کودک خود را در هفته سی و سوم بارداری ببینید

قرمزی و چروک پوست کودک شما رفته رفته کمتر می شود

استخوان جمجمه فشرده تر و منقبض تر می گردد و این مسئله به خروج راحت تر کودک از کانال زایمان کمک می کند

جنین در روز و شب متفاوت است

جنین شما بیشتر و بیشتر مانند یک بچه رفتار می کند، چشمانش هنگام خواب بسته و هنگام بیداری بازند. چون دیواره های رحم دارند نازکتر می شوند، نور بیشتری داخل رحم می شود که به بچه کمک می کند روز و شبش تفاوت داشته باشند.

سیستم ایمنی جنینی رشد می کند

بچه الان به مرحله مهمی رسیده است و سیستم ایمنی خودش را دارد. در حالی که به رشد سیستم ایمنی اش ادامه می دهد، آنتی بادی ها از شما به کوچولویتان منتقل می شوند که وقتی از رحم بیرون بیاید کمک می کند، تمام میکروب ها را دفع کند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته سی و سوم بارداری

تغذیه بارداری

نوشیدن آب کافی در حاملگی

در بارداری باید بیشتر آب بنوشید و ساده ترین راه دسترسی به آن شیر آب است. اما باید بدانید که چرا و چه مقدار لازم است بنوشید و مطمئن شوید آبی که می نوشید سالم است.

آب، مواد ضروری و لازم را به جنین می رساند

می دانید که تمام مواد مغذی، ویتامین ها و غذاهای سالمی که مصرف می کنید به جنین می رسد. آب کمک می کند مواد مغذی در سلول ها جذب شوند و ویتامین، مواد معدنی و هورمون ها را به سلول های خونی انتقال می دهد. این سلول های خونی غنی از مواد مغذی است که جنین را تغذیه می کند.

میزان توصیه شده برای مصرف آب حین بارداری بیشتر می شود

تا پایان بارداری شما به آب بیشتری نیاز دارید تا سیستم بدن شما بتواند به خوبی فعالیت کند. طبق تحقیقات، زن بارداری که در آب و هوای معتدل است، می بایست روزانه ۱۲ الی ۱۳ لیوان آب بنوشد. سعی کنید در طول شبانه روز با فاصله آب بخورید نه این که این مقدار را یکباره بنوشید. از آنجایی که اغلب ما زیاد مایعات نمی نوشیم، بهتر است یک یا دو بطری آب همیشه نزدیکتان باشد. اگر روزی که باید بیرون بروید روز گرمی است حتماً قبل، حین و بعد از برگشتن به خانه، آب بنوشید. 

" اگر احساس تشنگی کردید نشانه این است که بدنتان در حال از دست دادن آب است. "

 

نوشیدن آب از یبوست، بواسیر و عفونت ادراری جلوگیری می کند

در زمان حاملگی فقط نباید به فکر این باشید که به اندازه دو نفر بخورید و بیاشامید، بلکه بدنتان هم باید دوبرابر فعالیت داشته باشد یعنی نسبت به قبل باید مواد زائد بیشتری از کلیه ها دفع شود. نوشیدن کافی آب ادرار را رقیق می کند که نه تنها باعث می شود مواد جامد انباشته نشوند و حرکت کنند بلکه از عفونت ادراری، عفونت مثانه و عفونت کلیه ها نیز جلوگیری می شود. اگر ادرار بیش از حد در مثانه بماند موجب عفونت باکتریایی می شود. مصرف فراوان آب به سیستم دفع مدفوع نیز خیلی کمک می کند، باعث می شود ضایعات جامد با سرعت بیشتری در مسیر گوارش حرکت کنند و از آن جایی که یبوست در زنان باردار امری شایع است نیاز به گفتن نیست که فشار یبوست منجر به بواسیر می شود.

آب خوردن به رفع خستگی، سردرد، ورم و برافروختگی نیز کمک می کند

وقتی باردار هستید درجه حرارت بدنتان بالا می رود اما اگر آب بنوشید، بدنتان را خنک نگه می دارید حتی اگر سیستم تعدیل گرمای بدنتان به خوبی فعالیت نکند به واسطه عرق کردن گرما تعدیل می شود. مایعات کافی در بدن خستگی بارداری را نیز برطرف می کند. یکی از اولین علایم کم آبی، خستگی است. مصرف آب کافی همچنین سردرد را نیز تسکین می دهد. یکی دیگر از مزیت های نوشیدن آب، دفع سدیم از بدن است که باعث می شود ورم ها کاهش یابند.

اطمینان از سالم بودن آب

زمانی که باردار هستید بهتر است که آب نوشیدنیتان را کنترل کنید. احتمالاً آب نوشیدنی شما از سیستم عمومی آب تامین می شود و حتما سالم است (البته بعضی از مناطق کشور آب قابل شرب ندارند) اما اگر میزان مواد شیمیایی آب بالا باشد، می تواند آلوده شود و به جنین آسیب برساند، از جمله مواد شیمیایی خطرناک: جیوه، نیترات، آرسنیک و سرب است. به علاوه شواهد زیادی وجود دارد که BPA (مواد شیمیایی صنعتی که در برخی پلاستیک ها موجود است) می تواند در زمان بارداری دردسرساز شود. در مورد آب مصرفی با توجه به شهر محل سکونتتان، با پزشکتان مشورت کنید.

آب، تنها راه آبرسانی نیست

آب بهترین نوشیدنی است اما اگر خسته شدید، گزینه های فراوان دیگری وجود دارد: شیر (یک لیوان شیر 200 میلی لیتری بدون چربی حاوی بیش از یک لیوان آب 175 میلی لیتری است)، آب های طعم دار، آبمیوه و سبزیجات (مراقب شکر افزوده به آب میوه ها و سدیم افزوده به آب سبزیجات باشید) و چای بدون کافئین همگی انتخاب های مناسبی هستند، فقط مراقب باشید پاستوریزه باشند.

نوشیدنی های کافئین دار را باید کنار بگذارید چون اثر ادرار آور دارند. به خاطر داشته باشید که حدود 20 درصد از آب بدن ما از طریق منابع غذایی تامین می شود. میوه ها بیشترین آب را دارند. یک فنجان آب هندوانه یا طالبی کمتر از 125 میلی لیتر آب دارد، یک گلابی متوسط یا یک فنجان توت فرنگی حدود 5/112 میلی لیتر و یک پرتقال متوسط 100 میلی لیتر آب دارند. یک فنجان سوپ مرغ به راحتی 150 میلی لیتر آب دارد.

توصیه ها در هفته سی و سوم بارداری

توصیه هایی برای پدران

فراموش کار شدن همسرتان در طول دوره بارداری

گیجی ناشی از بارداری، نمادی از دوران بارداری است. اگر همسر شما نیز از فراموش کاری بارداری (Pregnancy Brain) رنج می برد، ممکن است که: قرار ملاقات ها را فراموش کند، دلیل ورودش به یک فروشگاه یادش برود، نداند کیف دستی خود را کجا گذاشته است، از شما بپرسد آیا اجاق گاز را خاموش کرده است و یا شاید حتی شماره تلفن خود یا شما را نیز فراموش کند.

چیزی که لازم دارید در این زمینه بدانید

اول از همه این که، فراموش کاری همسرتان یک امر کاملاً طبیعی و نیز به شدت شایع می باشد. حتی اگر همسر شما قبل از بارداری به خود می بالید که به خوبی می تواند چند کار را در آن واحد انجام دهد و یا اینکه در یک کمد خیلی خیلی نامرتب وسایل خود را بیابد، هم اکنون ممکن است برای تمرکز در بخاطر سپردن جای سوییج ماشین هم دچار مشکل شود. نگران نباشید، او را سرزنش نکنید، این مشکل موقتی است. همسر شما خیلی قبل تر از اینکه به فراموش کاری دوران پیری برسد، حافظه خود را باز خواهد یافت.

کاری که شما می توانید در این مورد انجام دهید

یک نفس عمیق بکشید. خیلی هم مسائل را به خودتان و او سخت نگیرید. استرس این گیجی و فراموش کاری را شدیدتر می کند. حس شوخ طبعی داشته باشید. به خودتان اجازه دهید که این مرحله از زندگی را کمی با شوخی و خنده بگذرانید و از همسرتان نیز بخواهید که این کار را بکند. مثلاً چه اشکالی دارد که کلیدهایتان سر از یخچال در بیاورند!