هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر (به انگلیسی: World Breastfeeding Week) به هفت روز از هر سال که از ۱ اوت شروع و تا ۷ اوت ادامه دارد گفته می‌شود...

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر (به انگلیسی: World Breastfeeding Week) به هفت روز از هر سال که از ۱ اوت شروع و تا ۷ اوت ادامه دارد گفته می‌شود. این مراسم توسط سازمان ملل متحد برای اقدام تغذیه با شیر مادر (WABA) سرپرستی و اداره می‌شود و سالانه برای پیوستن تمامی حامیان، دولت‌ها و مؤسسه‌های تغذیه با شیر مادر در سراسر جهان تشکیل و در بیش‌تر از ۱۷۰ کشور انجام می‌پذیرد.


هفته جهانی تغذیه با شیر مادر برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ شروع شد و تاکنون در ۱۲۰ کشور توسط یونیسف و شریک‌هایش انجام می‌شود. 


هدف اصلی این رویداد ترویج فرهنگ تغذیه با شیر مادر و شیردهی منحصر به فرد برای حداقل شش ماه اول از زندگی نوزاد می‌باشد. در ایران این مراسم برابر با دهم تا شانزدهم مرداد هر سال می‌باشد.


در وبگاه رسمی این رویداد این‌طور نوشته شده که، «سازنده‌ها، ترویج‌دهنده‌ها و پخش‌کننده‌های هر نوع غذاهای اضافی کودک، بطری‌های کودک، پمپ‌های پستان، پستانک‌ها و محصولات مشابه حق استفاده از نماد و موضوع‌های این بنیاد را نداشته و در صورت استفاده به عنوان سوءاستفاده از قانون حق تکثیر شناخته خواهند شد.»


سازمان ملل متحد برای اقدام شیردهی شبکه‌ای ارتباطی بین افرادی است که به طور جهانی برای گسترش تغذیه با شیر مادر و فرهنگ شیردادن اقدام می‌کنند. این گروه با مشکلات از چندین دیدگاه برخورد می‌کنند شامل تغذیه با شیر مادر، سلامت مادران و مشاورین شیردهی.

برچسب ها: