توضیحات

هفته هفتم بارداری در یک نگاه

هفته هفتم بارداری - مینا نی نیزندگی کودک

به رحم خوش آمدید! این لوله (بند ناف) نوزاد و جفت را به هم متصل می کند، اکسیژن و مواد مغذی را فراهم می کند و حتی مواد زائد را به جریان خون شما منتقل می کند.

هفته هفتم بارداری - مینا نی نیافزایش ترشحات موکوسی

ترشحات موکوسی در طول این هفته شروع به ترشح می کند و در ورودی دهانه رحم قرار می گیرد. این مواد بصورت مهر و موم طبیعی برای رحم شما عمل کرده و آن را از نفوذ باکتری ها محافظت می کند.

هفته هفتم بارداری - مینا نی نیدست ها و پاهای شبکه مانند!

اکنون برای کودک آینده شما دست ها و پاهای شبکه مانندی طراحی شده است، اما به زودی آن ها به اندازه کافی رشد خواهند کرد و انگشتان دست و پا نمایان خواهند شد، اما در حال حاضر، دستانش شبیه پاروهای کوچک به نظر می رسند.

تحولات مادر در هفته هفتم بارداری

حتی اگر هنوز به هیچ کس نگفتید باردار هستید، بچه ممکن است، کم کم با تمام وجود خودش را ثابت کند. نه در قالب کلمات، بلکه با خیلی از پیامدهای بارداری مثل تهوع بارداری که روز و شب دنبال شماست، یا همه ی آن بزاق اضافی که در دهانتان جمع می شود و نشانه ی زودرس دیگری از بارداری که قطعاً تجربه خواهید کرد، مثل تغییرات سینه های شما.

سینه ها شروع به ورم کردن می کند

سینه های بعضی زنان در هفته 7 بارداری، به اندازه یک فنجان کامل سایز اضافه می کنند، و الان به طرز ناراحت کننده ای حساس، کمرنگ و سوزناک اند. دلیل آن هورمون های ضروری بارداری (استروژن و پروژسترون)، هستند. همچنین در پستان ها چربی ساخته شده و جریان خون را به این محل می رساند. سر سینه هایتان ممکن است کمی بیش از حالت طبیعی بیرون بزنند، منطقه تیره اطراف نوک پستان، تیره تر و وسیع تر شده و طی ماه های آینده به رشد و تیره تر شدن رنگ ادامه خواهد داد. در مقیاس کم اهمیت تر، متوجه نقطه های برجسته ای در اطراف نوک سینه می شوید. این، برجستگی ها که مونتگومری نام دارند، غدد عرقی هستند که چربی نوک سینه را تأمین می کنند. همه این ها برای وظیفه مهم شیردهی به نوزادتان که از حدود 33 هفته دیگر آغاز می شود، ضروری هستند.

کنار آمدن با بیزاری غذایی

بیزاری های غذایی بارداری نه تنها خیلی رایج اند، بلکه تا حدی گیج کننده هم هستند، به ویژه وقتی که نسبت به غذایی که زمانی مورد علاقه تان بود، یک دفعه سرد شدید و واقعاً با آن دچار تهوع می شوید. بهترین توصیه این است که سلایق جدیدتان را بسازید، به هر طریقی که شده با روندی نسبتاً ثابت و حتی ملال آور پیش روید، برای غذاهایی که نسبت به آن ها بیزاری پیدا کرده اید، جایگزین پیدا کنید و اگر حتی نمی توانید شکل و بوی گوشت را تحمل کنید، به گیاه سویا برای جایگزینی پروتئین فکر کنید.

تحولات مادر در هفته هفتم بارداری

نکات بیشتر

  1. هنوز به ظاهر باردار نیستید، اما ممکن است چند گرم وزن اضافه کرده باشید. در حقیقت زنانی با BMI طبیعی بین 5/18 تا 9/24 احتمالاً بین 4/11 تا 9/15 کیلوگرم، وزن اضافه می کنند.
  2. در سه ماهه ی اول، گرفتگی عضلانی طبیعی است ولی اگر با درد شانه یا گردن، انقباضات، سرگیجه یا کم انرژی شدن تان همراه باشد، به پزشک اطلاع دهید.
  3. اگر دچار تهوع و استفراغ صبحگاهی هستید باید بدانید حفره دهانتان در معرض اسید معده قرار می گيرد که می تواند باعث سایش مينای دندان و استعداد ابتلا به پوسیدگی شود. برای مقابله با این مشکل علاوه بر تغييرات رژيم غذايی و شيوه زندگی، باید جهت حفظ سلامت دندان ها پس از استفراغ دهان خود را با محلول يک قاشق چایخوری جوش شیرین در يک فنجان آب بشویید تا اسيد خنثی شود، حتی شستشو با آب نیز مفید است. در ضمن از مسواک زدن بلافاصله پس از استفراغ خودداری کنید و همیشه از مسواک هايی با پرزهای نرم استفاده نمایید تا خطر آسيب به مينا کاهش یابد. دهان شویه های حاوي فلورايد می توانند از دندان های ساییده شده یا حساس محافظت به عمل آورند. جهت استفاده از دهان شویه ها با پزشک خود مشورت کنید.

تحولات کودک در هفته هفتم بارداری

بچه شما الان تقریبا 3/6 میلیمتر، تقریباً به اندازه یک بلوبری است، هنوز به نظر خیلی کوچک می رسد. در هفته هفتم بیشتر رشد روی سر متمرکز است و سلول های جدید مغزی با سرعت 100 سلول در دقیقه تولید می شوند. بازوها و پاهای بچه شروع به شکل گرفتن می کنند. بچه شما این هفته صاحب دست و پا می شود. بازو و پاهایش شروع به پیدایش، رشد، بزر گتر شدن و قویتر شدن می کنند، گر چه جوانه های اندام ها در این مرحله بیشتر شبیه باله هستند تا دست یا پا.

تحولات کودک در هفته هفتم بارداری

کودک شما در هفته هفتم بارداری به این شکل می باشد

تحولات کودک در هفته هفتم بارداری

اینجا را نگاه کنید، کودک شما انگار دم دارد، بله این ادامه استخوان دنبالچه او می باشد!

تحولات کودک در هفته هفتم بارداری

پلک شفاف جنین بطور نسبی بر روی چشم او قرار گرفته و آن را می پوشاند

در این هفته دهان و زبان بچه تشکیل می شوند و همچنین، جنین شما یک ماه سن دارد و تا به حال 3 مرحله از رشد کلیه را تجربه کرده است. کلیه هایی که الان دارد، دائمی هستند و برای انجام کار مهم کنترل مواد دفعی نگه داشته شده اند. طی حدود یک هفته آینده، بچه شروع به تولید ادرار خواهد کرد. همانطور که بچه در بدن شما بالغ می شود، ادرار می کند و قسمت قابل توجهی مایع آمنیون تولید می کند و سپس، دوباره در یک چرخه تکراری مایع آمنیوتیک را می بلعد و مجدداً ادرار تولید می کند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته هفتم بارداری

 

تغذیه بارداری

ویار، ناسازگاری غذایی، تهوع، گاز معده

در هفته 7 بارداری هستید و بدن شما با بی نظم یهای گوارشی روبرو می شود که ممکن است دیگر آن را ترک نکنند. درست زمانی که دقت بیشتری به خرج می دهید که تغذیه صحیح داشته باشید، بدنتان هم تلاش می کند با هر ترفندی آن را پس بزند. خوشبختانه مغز باهوش تر از بدن است و کاری می کند معادل های سالم را به جای غذاهای ناسالم هوس کنید.

ویار

برخی خانم های حامله شیرینی دوست دارند و برخی دیگر عاشق خوراکی های شور هستند و بعضی هر دو را دوست دارند. اما حتماً  چیزی هست که خیلی بیشتر به آن علاقه نشان می دهید، برای هر تنقلات شور یا شیرینی که در فهرستتان هست، انتخاب سالمتری وجود دارد، البته به مقدار زیادی اراده هم نیاز هست که می تواند اشتهای شما و بچه را برطرف کند. به سیب زمینی سرخ کرده فکر نکنید و آن را با سیب زمینی پخته یا کدوی حلوایی پخته جایگزین کنید، غذاهای چرب و روغنی نخورید و یا ذرت بو داده بخورید که به جای نمک از پارمزان در آن استفاده شده باشد، اگر عاشق شکلات شده اید، یک فنجان شکلات داغ با شیر کم چرب درست کنید. با دیدن بستنی از خوشحالی جیغ می زنید، به جای آن برای ماست یخ زده ذوق کنید و روی آن را با گیلاس و آلبالو تزیین کنید تا نیازهای تغذیه ای شما هم رفع شود.

ناسازگاری غذایی

می دانید که به پروتئین احتیاج دارید اما با گوشت، مرغ و ماهی و ... مشکل دارید، حتی نمی توانید در یک فضا با این مواد باشید بالاخره این موضوع حل می شود، اما تا آن موقع پروتئین را از منابع دیگر تأمین کنید، مثل پنیر، ماست، لوبیا و یا محصولات سویا.

اگر سبزیجات برگ سبز در فهرست غذاهایی است که دوست ندارید به دنبال زردها بروید مثل هویج، زردک، فلفل دلم های زرد، سیب زمینی، انبه، هلو، زردآلو و طالبی.

گاز معده

برخی از سالم ترین غذاها بسیار نفاخ هستند، به جای آن باید خوراکی هایی جایگزین شود که موجب نفخ نشوند مثل انبه به جای بروکلی، توت فرنگی به جای هویج، سینه مرغ آبپز شده به جای سرخ شده و ...

تهوع

هنوز از حالت تهوع رنج می برید که ممکنه فقط محدود به صبح هم نباشد، اگر بیسکوییت نمکی (کراکر، ترد، ...) را هم نمی توانید تحمل کنید، انتخاب های دیگری هست. خوراکی های خشک و شیرین خوشمزه مثل: گندمک خشک، انواع مغزها، چوب شور، کیک برنج، نان سوخاری شده که برای خوراکی های کنار پا تختی و در کیف دستی نیز مناسب هستند.

توصیه ها در هفته هفتم بارداری

توصیه هایی برای پدران

تنفر یا بیزاری از برخی غذاها در همسرتان

در هفته 7 بارداری بیسکوییت خشک یا کراکر همه زندگی او و یا حداقل قسمت اصلی رژیم غذایی در حال تغییر او می باشد. شما ممکن است که تکه های آن را روی میز کنار تخت و برای خوردن در صبح بیابید. مزه نشاسته ای آرامش بخش بیسکوییت خشک می تواند از نزدیک شدن حالت تهوع جلوگیری کند و بنابراین او بهتر می تواند آماده خوردن صبحانه شود. این عادت او را تشویق کنید و یک نوشیدنی زنجبیلی برایش بیاورید تا بتواند چیزهایی که خورده است را ببلعد و پایین بدهد. ممکن است متوجه شوید که او یکسری تنفرهای غذایی دارد که پیش تر جزو موارد مورد علاقه اش بوده اند. از خودتان می پرسید که آیا این همسر شماست که خوردن خورشت قورمه سبزی را رد می کند و به دنبال خوردن سالاد و سبزیجات است؟ به حالت ایراد گرفتن سریعاً از او سوال نکنید. او نیز نمی تواند جواب این سوال را شرح دهد، شما باید حواستان به تغییرات هورمونی در او باشد.

طرز تهیه نوشیدنی زنجبیلی

همانند دم کردن چای، زنجبیل را خرد کرده و دم کنید. در یک لیوان آب نصف یک لیمو ترش تازه را بچکانید سپس زنجبیل دم کشیده را درون لیوان ریخته با یک قاشق غذا خوری عسل آن را شیرین کنید. این نوشیدنی مفید برای معده ناسازگار این روزهای همسرتان آرامبخش است.

ویدئو