توضیحات

هفته نهم بارداری در یک نگاه

در حال قوی شدن

این هفته، ماهیچه های کوچک شروع به شکل گیری می کنند، اما حداقل یک تا دو ماه دیگر طول خواهد کشید تا شما ضربات ضعیف حاصل از آن ها را احساس کنید!

صدای شیرین

در حالی که هنوز خیلی زود است که شما لگدهای او را احساس کنید، اما برای شنیدن صدای او خیلی زود نیست. در مراجعه به پزشک در این هفته ممکن است بتوانید صدای ضربان قلبش را بوسیله دستگاه داپلر بشنوید!

سلام عزیزم

"دم" نخاع که در انتهای ستون فقرات فرزند آینده شما وجود دارد در حال ناپدید شدن است! و او بیشتر و بیشتر به یک انسان کوچک شباهت پیدا می کند.

تحولات مادر در هفته نهم بارداری

احساس خستگی زیاد!

وقتی صحبت از پیامدهای بارداری می شود، ممکن است حس کنید لباس هایتان در محدوده کمر تنگ می شوند و نیم تنه بالا درحال انفجار است، هنوز 100 بار در روز به دستشویی می روید حتی اگر برای استفراغ نباشد، برای ادرار و یا با بلند کردن سرتان از بالشت مشکل دارید، تمام روز پایتان را موقع راه رفتن روی زمین می کشید و به محض این که شب به خانه برسید، مشتاقانه می پرید روی تخت!

خستگی شدید دوران بارداری عارضه رایجی است، به ویژه در سه ماهه اول و فقط یک دلیل دارد، به وجود آمدن بچه سخت است. بدنتان دارد سخت اضافه کاری می کند تا همگام با رشد جفت، برای مادر شدن آماده شود. متابولیسم و سطح هورمون های بدن شما به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و این باعث افزایش فشار و قند خون می شود، این وضعیت، راهکاری مناسب برای مقابله با خستگی این دوران است.

به زودی انرژیتان بر می گردد

با افزایش سطح انرژیتان، آسایش و کاهش مشکلات صبحگاهی طی چند هفته آینده در راه است، یعنی وقتی که جفت در سه ماهه دوم بارداری، تکمیل می شود.

آماده سه ماه سوم باشید

امکان برگشت خستگی در سه ماهه سوم وجود دارد، وقتی که نیازهای بدنتان برای حمل یک جنین بزرگ افزایش می یابد، ولی چون فعال ماندن برای سلامت شما و فرزندتان ضروری است، سعی کنید با آن مقابله کنید.

به خوبی اما مختصر تغذیه کنید

کنار آمدن با تهوع و استفراغ در طول بارداری آسان نیست، نگران نباشید. اشتهایتان هنوز به اندازه سه ماهه اول حساس است و هنوز بستگی به چالش تامین نیازهای غذایی فرزندتان دارد. در این موقع، اگر از وعده اگر از عهده وعده های غذایی سنگین بر نمی آیید، حداقل شش وعده کوچکتر بخورید، تمرکزتان بیشتر روی غذاهایی باشد که کمتر اذیتتان می کند، فراموش نکنید که از قدرت آرامش بخشی زنجبیل بهره ببرید!

نکات بیشتر

  1. اگر احساس سوزش در معده تان دارید و پرهیز از غذاهای تند و چرب کمکی نمی کند و همچنان معده تان ناسازگار است، با پزشک تان مشورت کنید.
  2. حالا وقت درنظر گرفتن صحبت با پزشک تان درباره آزمایش های رایج ژنتیک می باشد، این آزمایش ها معمولا بین هفته های ۱۱ تا ۱۳ انجام می شوند (مخصوصاً اگر 35 سال یا بیشتر دارید یا شرایط ویژه ژنتیکی در خانواده دارید حتماً در مورد این تست ها با پزشک تان مشورت کنید).

تحولات کودک در هفته نهم بارداری

شروع دوره جنینی

در هفته نهم بارداری، فرزند شما دوره رویانی را چشت سر گذاشته و حالا وارد دوره ی جنینی می شود. جنین شما الان حدود 5/2 سانتیمتر طول و اندازه یک زیتون سبز متوسط است. سرش مستقیم و رو به بیرون بدن است و تکامل یافته تر شده، گوش ها برجسته تر شده اند و اندام های جدیدی مثل کبد، طحال و کیسه صفرا در حال تشکیل هستند. جنین شما حالا حرکات ناگهانی با بازوها و پاهایش انجام می دهد که یعنی عضلات کوچکش دارند شروع به نمو می کنند، گرچه این حرکت ها را حداقل تا دوماه آینده حس نخواهید کرد.

تغییرات بدن کودک خود را در هفته نهم بارداری مشاهده نمائید

سر انگشتان کودک شما کمی بزرگ شده و در حال توسعه می باشند

تمامی مفاصل اصلی کودک شما یعنی: شانه، آرنج، مچ دست، ران، زانو و مچ پا در حال کار می باشند!

 

ضربان قلب جنین در سونوگرافی قابل شنیدن است

قلب بچه به قدر کافی رشد یافته و بزرگ شده است، پس ضربان آن با یک سونوگرافی شنیده می شود ولی اگر متخصص شما با سونوگرافی هنوز نمی تواند صدای قلب بچه تان را بشنود نگران نباشید. این فقط یعنی دختر یا پسر خجالتیتان گوشه رحم شما قایم شده یا پشتش را به خروجی رحم کرده است و هنوز آن قدر رشد نکرده است که صدای قلب شنیده شود پس، کار سونوگرافی را برای ردیابی صدای او دشوار می کند. طی چند هفته آینده یا در ویزیت بعدیتان، قطعاً صدای معجزه آسای قلب فرزندتان قابل شنیدن خواهد بود.

ورزش و رژیم غذایی در هفته نهم بارداری

تغذیه بارداری

غذاهای پر انرژی در حاملگی

این روزها برای انجام سریع کارها خیلی خسته هستید، بیشتر کارها را نصفه انجام می دهید، خب شما باردار هستید. یادتان باشد، این سخت ترین کاری است که بدنتان تا به حال انجام داده است. برای تغذیه بچه که تمام مدت در حال فعالیت است، خون بیشتری تولید می شود، ضربان قلب افزایش می یابد، متابولیسم بدن انرژی بیشتری می سوزاند، حتی وقتی که دراز کشیده اید، شما به مواد غذایی، کالری و آب بیشتری احتیاج دارید. بدن شما هنوز در فرآیند ساخت جفت قرار دارد که تا ماه چهارم کامل خواهد شد.

نوشیدنی های انرژی زا

مصرف نوشابه های انرژی زا را به حداقل برسانید. این نوشیدن یهای رایج انرژی زا به طور مختصر کار می کنند، ترکیب شکر و کافئین، قند خون را یکباره افزایش می دهد، بعد از آن حتی خسته تر از قبل می شوید. افزایش ناگهانی قند خون الان که باردار هستید اصلاً خوب نیست. به خاطر خودتان و بچه، به یک ماده انرژی زا نیاز دارید که دوام داشته باشد و ترجیحاً به ارزش غذایی روزانه شما اضافه کند که قطعاً شکر و کافئین نیستند، کافئین بیش از حد برای جنین ضرر دارد. این انرژی را در غذاهای با کیفیت پیدا کنید.

پروتئین طرفدار انرژی

یک ماده غذایی طبیعی که شما را سرزنده می کند. پروتئین نوع انرژی تولید میکند که دوام دارد و شما را معلق نگه نمی دارد که در وسط روز به پشت بیافتید و خسته شوید. اسید آمینه در غذاهای غنی از پروتئین به رشد جنین کمک می کند و تکثیر سلول ها را سرعت می بخشد. در زمان بارداری روزانه به 75 گرم پروتئین احتیاج دارید و خوشبختانه افراد این مقدار پروتئین را هر روز بدون زحمت دریافت می کنند به خصوص اگر رژیم غذایی پر پروتئین و کم کربوهیدرات داشته باشند.

پروتئین

از منابع پروتئین با چربی کمتر استفاده کنید. شامل: شیر، پنیر، تخم مرغ، گوشت بدون چربی، مرغ خانگی، ماهی و غذاهای دریایی، محصولات سویا، لوبیا، عدس، نخود، مغزها و دانه ها.

کربوهیدرات

کربوهیدرات برای تغذیه جنین و تامین انرژی شما لازم است. فهرست کربوهیدرات های سالمی که می توانید انتخاب کنید، شامل: میوه های تازه، میوه خشک و میوه یخ زده خشک، سبزیجات تازه، نان کامل گندم، کراکر و برشتوک، سیب زمینی پخته، لوبیا و نخود فرنگی است.

آهن

خستگی، ممکن است به دلیل کم خونی و فقر آهن باشد، بخصوص زمانی که زن باردار سست و ضعیف می شود، چرا که در بارداری برای رشد جنین به خون بیشتری نیاز است. باید مطمئن شوید روزانه به اندازه کافی غذاهای غنی از آهن را دریافت می کنید، علاوه بر این که پس از هفته 20 بارداری با مشورت پزشک باید مکمل آهن مصرف کنید. منابع سالم آهن، شامل: عدس پخته شده، میوه خشک، اسفناج، محصولات سویا، گوشت قرمز بدون چربی است. برای جذب بهتر آهن مواد غذایی همراه آن ویتامین C مصرف کنید، مثل ریختن آب لیمو ترش تازه بر روی مواد غذایی.  

همچنین در نظر داشته باشید که بدنتان به میزان کافی کالری جذب کند. حالا که باردار هستید، 300 واحد بیشتر کالری نیاز دارید. اگر کمتر از این مقدار کالری مصرف کنید، موجب می شود جنین برای رشد از ذخایر بدن شما استفاده کند.

توصیه ها در هفته نهم بارداری

توصیه هایی برای پدران

تغییرات خلقی شدید در هنگام بارداری

در این زمان ممکن است در یک دقیقه مدال بهترین شوهر در تاریخ جهان، فقط بخاطر رفتن به خشکشویی به گردنتان آویخته شود و در زمان دیگری با یک کار کوچک با هق هق گریه همسرتان و سرزنش شدن از طرف او روبرو شوید.

با این تغییرات خلقی همسرتان در هفته 9 بارداری نجنگید. این اثرات همان تغییرات هورمونی است و این تغییرات در ماه های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت. 

در آغوش گرفتن همسرتان، البته اگر در این زمان می توانید به او نزدیک شوید، در حل مشکل بسیار موثر است. یک جعبه دستمال کاغذی در دسترس بگذارید. او حتی ممکن است بی دلیل و با دیدن یک آگهی بازرگانی بی مزه گریه اش بگیرد.

گردش دو نفره

شما می توانید ساعاتی از روز را با همسرتان به گردش و پیاده روی اختصاص دهید، این کار موجب عوض شدن روحیه و فعالیت بدنی برای او می شود. همچنین می توانید او را با خرید تنقلات سالم و مقوی خوشحالتر کنید مثل معجون، بستنی و یا آبمیوه های طبیعی.

ویدئو