توضیحات

هفته دهم بارداری در یک نگاه

دندان های اولیه کودک

در حالی که مرواریدهای سفید نوزاد شما تا حدود 6 ماهگی اش پدیدار نخواهند شد، اما جوانه های کوچک دندان ها در حال حاضر زیر لثه ها در حال شکل گیری است.

زمان شکم!

در این هفته، معده تولید شیره های گوارشی کرده و کلیه ها مقادیر بیشتری ادرار تولید می کنند.

ساختمان استخوان ها

استخوان ها و غضروف ها در این هفته شکل می گیرند، زانوها و مچ پاها شروع به شکل گیری کرده و آرنج های کوچک دلبندتان نیز در حال کار هستند!

تحولات مادر در هفته دهم بارداری

برای خیلی از مادران باردار، هورمون های بارداری موجب افتادگی عضلات صاف بزرگ شکم، تنبلی آنها و نهایتا ابتلای شما به یبوست، می شود.

سیاهرگ های قابل مشاهده چیزی که احتمالاً در دهمین هفته بارداری به آن توجه می کنید یک گردی خفیف در بخش پایینی شکمتان است، حتی اگر قبل از بارداری شکم نداشتید، این گردی بیشتر قابل توجه می شود، این رحم در حال رشدتان است که می بینید که در حال حاضر به اندازه یک گریپ فروت کوچک است. اگر هنوز برجستگی شکمتان محسوس نیست نگران نشوید، چند هفته دیگر آن را خواهید دید.

دومین چیزی که احتمالاً متوجه می شوید آن خط های آبی هستند که روی پوست تان در نواحی سینه و شکم به صورت متقاطع، ایجاد شده اند. به ویژه اگر پوست لطیف و روشنی داشته باشید، این سیاهرگ ها بیشتر به چشم می خورند ولی حتی افرادی با رنگ پوست های تیره تر هم می توانند این سیاهرگ ها را ببینند. آنچه می بینید شبکه گسترده ای از سیاهرگ هایی است که خون بدن را جابجا می کند، خونی که برای غذا دادن به جنین در حال رشد شما، زیاد شده است.

در طول دوره بارداریتان، متوجه می شوید که سیاهرگ های دستان و پاهایتان هم به نظر بزرگتر و برجسته تر می آیند. در طول بارداری، به طور میانگین حجم خون یک زن بین 20 تا 40 درصد افزایش می یابد و سیاهرگ ها برای هماهنگی با این وضعیت باید مقاوم شوند. مطمئن باشید که بعد از تولد بچه و پایان شیردهی، این حالت بطور کامل از بین می رود.

درمان یبوست

یبوست یک عارضه رایج در بارداری است. برای جلوگیری از آن، از مصرف غذاهایی که کار روده را دود می کنند پرهیز کنید و با مصرف نان، غلات پرک شده، پاستا و برنج روده تان را تصفیه کنید.

فیبر مصرف کنید

تمام حبوبات غنی از فیبر هستند، کیوی میوه خوبی برای افرادی است که یبوست دارند تمام میوه های خشک به ویژه آلوبخارا و انجیر و همچنین خاکشیر (با آب ولرم) دارای منابع غنی از فیبر می باشد.

فیبر را با مایعات زیاد مصرف کنید، مثلاً آب، آب میوه و آب سبزیجات. در نهایت به یاد داشته باشید که تحرک داشتن باعث حرکت در داخل سیستم گوارش می شود و این یک دلیل خوب دیگر است برای اینکه ورزش را در دستور کار خود قرار بدهید. اگر طی چند روز وضعیت شما بهتر نشد، با پزشک تان تماس بگیرید و هیچ راهکاری را بدون اینکه اول با پزشک تان مشورت کنید، انجام ندهید.

نکات بیشتر

  1. ممکن است خیلی احساسی شده باشید و این تغییرات روحی معمولاً در هفته های 6 تا 10 اتفاق می افتند که با شروع سه ماهه دوم، وقفه ای در این مساله ایجاد می شود. ولی بدانید که معمولاً در سه ماهه سوم بر می گردد.
  2. زنانی که عادت دارند در حال تماشای تلویزیون غذا میل کنند، احتمال بیشتری دارد که نوزادان شان را هم مقابل تلویزیون شیر دهند، اما این کار نمی گذارد ارتباط عاطفی بین مادر و بچه برقرار شود، پس کم کم این عادت را کنار بگذارید.
  3. اکنون، دندان های بچه زیر لثه جوانه می زنند، ولی اگر میزان ویتامین D شما کم باشد، ممکن است باعث شود که بچه دچار حفره های پوسیدگی شود. با پزشکتان راجع به مصرف ویتامین D صحبت کنید.

 

تحولات کودک در هفته دهم بارداری

جنین

فرزند شما که از این به بعد او را "جنین" خطاب می کنیم، در این هفته استخوان های بدنش تشکیل می شوند. از این هفته به بعد رشد فرزند شما سریع تر از قبل خواهد شد. بچه تقریباً 8/3 سانتیمتر طول دارد. کم کم، فرزند شما شکل و شمایل انسانی می گیرد. استخوان ها، غضروف ها و فرورفتگی های کوچک روی ساق پا که زانو و مچ پا را به وجود می آورند در حال شکل گیری هستند.

 

سر جنین

جنین هنوز سر بزرگی دارد و تقریباً بقیه اندامهایش به اندازه سرش رشد نکرده اند. اگرچه غضروف های جلوی سر به تدریج درحال تبدیل شدن به استخوان هستند، اما هنوز هم نرم و حساس هستند و خیلی راحت می توان تقسیمات مغزی او را دید.

تغییرات و رشد کودک خود را در این هفته ببینید

کیسه زرده دیگر مورد نیاز نمی باشد و کم کم نا پدید می شود

پلک های کودک شما در حال حاضر به روی هم جوش خورده اند و تا 27 هفته باز نمی شود

انگشتان کودک شما در حال حاضر از هم جدا شده و ناخن های بسیار کوچکش شروع به رشد می کنند

اولین دندان بچه

در این هفته ریشه های دندان بچه شما زیر لثه شکل می گیرند و تا شش ماه پس از تولد بچه از زیر لثه بیرون نمی آیند. بقیه سیستم ها هم فعالیت می کنند. سیستم گوارش بچه دارد آنزیم های گوارشی تولید می کند، کلیه ها مقادیر بیشتری ادرار تولید می کنند و اگر فرزندتان پسر باشد، از الان تستوسترون هم تولید می شود.

 

ورزش و رژیم غذایی در هفته دهم بارداری

تغذیه بارداری

عوامل ایجاد یبوست در بارداری

هورمون های بارداری در این رابطه نیز دخیل هستند، چون باعث می شوند ماهیچه های روده کار خود را رها کنند، آن ها را تنبل می کنند، در نتیجه غذا در مسیر طولانی هضم باقی می ماند. جنبه مثبت این قضیه این است که وقت کافی وجود دارد که مواد مغذی وارد جریان خون شوند و به جنین برسند. هورمون ها تنها مقصر ازدحام در روده بزرگ نیستند. با بزرگ شدن رحم فضایی که به طور معمول متعلق به روده است، اشغال می شود.

ویتامین های بارداری که حاوی آهن است و باید به طور منظم مصرف کنید نیز یاعث یبوست و مسدود شدن روده می شوند اما مصرف نکردن این مکمل، راه مناسبی نیست، قطعاً پس از گذشت نیمی از بارداری، پزشک مکمل آهن بیشتری برای شما تجویز خواهد کرد. یبوست نیز کم کم، برطرف می شود اما نیازی نیست 9 ماه سختی یبوست را تحمل کنید.

راه های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد:

اگر به رژیم پر از فیبر عادت ندارید یک دفعه آن را شروع نکنید

حرکت سریع از صفر تا 35 گرم نتیجه ای جز نفخ و گاز روده ندارد. به جای آن برای شروع به هر وعده غذایی مقداری فیبر اضافه کنید مثل بروکلی بخارپز شده، برنج قهوه ای (سبوس دار) با مرغ. اما زیاده روی نکنید. برای مثال این وعده غذایی مناسبی است: بروکلی بخارپز، برنج قهوه ای، یک کاسه پر لوبیا همراه با سالاد و برای دسر آلو سیاه یا همان آلو بخارا. به بدنتان فرصت دهید تا به مواد غذایی جدید عادت کند.

 

در زمان صرف غذا پرخوری نکنید

وعده غذایی زیاد و سنگین، مسیر هضم و گوارش را سنگین می کند و منجر به انسداد روده می شود. در طول روز به جای 3 وعده غذای سنگین، 6 وعده غذا با حجم کم بخورید، در نتیجه نفخ کمتری را تجربه می کنید.

مایعات زیاد بنوشید

لیوان مایعات مثل آب سبزیجات، آب میوه، آبگوشت، به طور روزانه به حرکت مدفوع در روده کمک می کند و دفع راحت تر انجام می شود. آب آلو یا زردآلو در صدر فهرست قرار دارد، چون ملین ملایمی است. در زمان یبوست مقداری از آن بخورید، اگر به تنهایی نمی توانید میل کنید با آبمیوه های دیگر آن را مخلوط کنید. یک راه مفید دیگر این است که مایعات گرم بنوشید، مثل آب گرم و لیمو ترش که به برطرف شدن انقباض روده ها کمک می کند.

در یک جا ثابت ننشینید

ورزش منظم طی بارداری حرکات روده را تحریک می کند. حتی یک پیاده روی 10 دقیقه ای موثر است. به محض این که از خواب بیدار می شوید. یک مشت پر آجیل بردارید و پیاده روی کنید.

از سبوس دارها استفاده کنید

سبوس برنج، گندم و جو یک افزودنی بسیار عالی برای نان یا یک وعده صبحانه هستند. سبوس ها دارای فیبر و ویتامین های زیادی هستند که درمان خوبی برای یبوست است. شما می توانید سبوس ها را همراه با ماست یا شیر و یا حتی سوپ میل کنید.

خود را پر از باکتری مفید کنید

پروبیوتیک که در ماست موجود اس ت بهترین نوع باکتری است چون دارای بافت زنده است و غذا را بهتر می شکند و به هضم و گوارش کمک می کند.

از ملین های محرک دور بمانید

تبلیغ ها، ملین ها را مسکنی سریع و آسان معرفی می کنند اما ممکن است شما را نا آرام کنند. تمامی ملین ها به خصوص گیاهی یا خانگی، برای مصرف در دوران بارداری مناسب نیستند حتماً قبل از مصرف هر دارویی برای یبوست با پزشک مشورت کنید.

توصیه ها در هفته دهم بارداری

توصیه هایی برای پدران

جلسات پزشکی

همسرتان پس از باردار شدن برای جلسات پزشکی بطور معمول، حدود 1 بار در ماه، به دکتر خواهد رفت. شما نیز دوست دارید، به همراه او به بعضی جلسات پزشکی بروید؟ حضور شما نه فقط برای قوت قلب دادن، بلکه برای دریافت کردن راهنمایی های دکتر و نیز پرسیدن سوال های خودتان ضروری است. این کار همچنین شما را درباره تغییرات شگفت انگیزی که در بدن او، در هفته 10 بارداری، رخ می دهد، مطلع می کند. از همه بهتر، این فرصتی است که یکی از نقاط عطف بسیار مهم زندگی را با همسرتان تجربه کنید.

وقتی که برای اولین بار صدای ضربان قلب بچه را از درون شکم همسرتان می شنوید، زندگیتان برای همیشه تغییر خواهد کرد. بنابراین تاریخ های جلسات پزشکی همسرتان را در تقویم علامت بزنید و همه سعی خودتان را بکنید که در مراجعات به پزشک کنار همسرتان باشید. همچنین در به خاطر سپردن توصیه ها و اجرای آن ها طی هفته های آینده او را همراهی کنید.

ویدئو