هفته چهاردهم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته چهاردهم بارداری در یک نگاه

بگو سیب!

آیا چهره ای درون شما در حال شکل گیری است؟ برای خوشامد گویی به شما به سه ماهه دوم بارداری، کودک آینده شما هم اکنون می تواند از عضلات صورت خود برای شکلک درآوردن و لبخند زدن استفاده کند.

فرزند شما پسر است یا دختر؟

پسر یا دختر؟ این هفته، اندام های تناسلی کاملاً توسعه یافته در حال شکل گیری هستند. با این حال توجه داشته باشید، هنوز هم ممکن است تشخیص آن ها با دستگاه سونوگرافی سخت باشد.

کرک هلو!

اکنون زمان پیدایش موهایش است، به طوری که موها بر روی سر، ابروها و بدنش در حال جوانه زدن هستند.

تحولات مادر در هفته چهاردهم بارداری

به سه ماهه دوم خوش آمدید

احتمالاً کمی سرحال تر هستید!

سطح انرژیتان در حال بازگشت می باشد. از این هفته به بعد مریضی های مادرانه و مدام رفتن به دستشویی برای ادرار، کم می شوند. کم کم در ظاهرتان تغییرات پدید می آید، بخاطر آن است که رحم شما بالاخره دارد از حفره لگنی بیرون می آید و در بخش پایینی شکمتان قرار م یگیرد. حتی ممکن است بتوانید بالای رحم را حس کنید (ته رحم)، به شرط آن که درست در امتداد بالای استخوان لگن، زیر شکمتان را فشار دهید و مثانه شما خالی باشد.

درد لیگامنت حلقوی

برای بعضی خانم ها، یکی از اثرات جانبی احتمالی برای رشد رحم، همان چیزی است که ماما یا پزشک زنان به آن درد لیگامنت حلقوی می گوید. اساساً اینها دردهای رشدی بارداری هستند که در یک یا دو طرف شکم، از هفته 14 شروع به پیدایش می کنند و ممکن است در سه ماهه دوم به صورت حمله، در هر زمانی رخ دهند. 

دلیل این است: رحم با باندهای نازک لیگامنتی (رباط) که از کشاله ران تا بالا، به کناره های شکم، امتداد می یابند، حفاظت شده است. در حالیکه رحم شما رشد می کند، لیگامنت های حمایت کننده کشیده و نازک می شوند تا با وزن در حال افزایش، منطبق شوند. این وزن، لیگامنت ها را می کشد و یک درد یا گرفتگی دردناک در بخش پایین شکم ایجاد می کند که اغلب هنگام تغییر ناگهانی موقعیت یا وقتی که از حالت نشسته یا دراز کشیده بلند می شوید یا سرفه می کنید، رخ می دهد.

بهترین راه تسکین

پایتان را بالا بگذارید و در یک موقعیت راحت بمانید، این باید کشش و درد را آرام کند.

سالم بمانید

کلید سالم ماندن، رعایت اصول بهداشتی است. زود به زود دستهایتان را بشویید، نوشیدنی، غذا یا مسواک را با کسی شریک نشوید و از افراد بیمار دوری کنید. اگر فکر می کنید هر بیماری ای گرفته اید، در اولین فرصت با متخصصتان صحبت کنید، چرا که او مشکل شما را با توجه به دانستن نیازهای ویژه تان، برطرف می کند. اگر یک عفونت باکتریایی است و آنتی بیوتیک تجویز شده است (آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس های سرماخوردگی، بی اثر هستند)، نسبت به مصرف آنها تردید نکنید. خیلی از داروها خطرناک نیستند، بهترین درمان برای فرزندتان این است که زودتر بهبود یابید.

نکات بیشتر

  1. عجیب نیست که الان به لطف هورمون های بارداری خال هایتان گسترش یابند یا تغییر کنند. اما بهتر است که در این صورت، با یک پزشک مشورت کنید و آنها را نشان دهید.
  2. همزمان با سه ماهه ی دوم، انرژی شما بر می گردد. از این فرصت استفاده کنید! فعالیت های ورزشی تان را ادامه دهید تا خطر دیابت بارداری را کاهش دهید.
  3. در این سه ماهه، افزایش وزنتان چشمگیر خواهد بود. به احتمال زیاد در هر ماه باقیمانده از بارداریتان، 1 کیلو و 800 گرم اضافه وزن پیدا کنید.
  4. توزیع مکمل های آهن و ویتامین D و ... در مراکز درمانی دولتی برای خانم های باردار و شیرده به صورت رایگان می باشد.

تحولات کودک در هفته چهاردهم بارداری

بچه شما شروع به جست و خیز می کند

حالا، بچه شما با ابعادی به اندازه یک مشت گره شده، تقریبا دائما در حال حرکت است گرچه ممکن است که حرکات را تا چند هفته آینده، متوجه نشوید.

دیگر از خمیده بودن خبری نیست، گردن فرزندتان بلندتر می شود که به راست نگه داشتن سرش کمک می کند. این شرایط به جنین شما نمای بیرونی صاف تری می دهد.

کودک خود را در هفته چهاردهم بارداری تماشا کنید

عضلات صورت کودک شما در حال تمرین بوده و اخم ها و شکلک ها در حال شکل گیری می باشند

در پایان این هفته، بازوهای کودک شما با سایر اعضای بدنش متناسب می شود

پوشش پرزدار فوق العاده زیبایی از مو، در سراسر بدن کودک شما در حال ایجاد می باشد

مو و کرک های بدن بچه شروع به جوانه زدن می کنند

در هفته 14 بارداری، احتمالاً فرزندتان کمی مو در می آورد، گرچه رنگ نهایی موها تا موقع تولد مشخص نمی شود و همچنین ابروها هم شکل می گیرند. رویش مو به سر بچه محدود نمی شود. بچه با لایه ای کرک مانند پوشیده می شود که تا حد زیادی بخاطر حفظ دما است. به محض آن که در دوران بارداری چربی زیر پوستش جمع شود، مسئولیت حفظ دمای بچه را به عهده می گیرد. گرچه، بعضی بچه ها، به ویژه آنهایی که زود به دنیا می آیند، هنوز یک لایه کرکی هنگام تولد دارند که این هم به زودی می ریزد.

سایر رشدهای این هفته شامل یک سقف درون دهان فرزندتان می شود. همچنین فعالیت روده ای در حال تکامل است. روده هایش مکونیوم یا مامیزه را تولید می کنند که همان اولین مدفوع بعد از تولد است و اولین حرکات روده ای بچه را شکل می دهد.

ورزش و رژیم غذایی در هفته چهاردهم بارداری

تغذیه بارداری

جنین درون بدن شما شکل می گیرد و همه ویتامین ها، مواد معدنی و کالری های مورد نیاز خود برای رشد و نمو را از طریق شما دریافت می کند. احساس فشار (علاوه بر سوزش معده) علائمی هستند که پدیدار می شوند. در هفته 14 بارداری، خبر خوب این است که بیشتر مواد مغذی که جنین شما نیاز دارد مثل ویتامین A و پروتئین را دریافت کرده چون احتمالاً در رژیم غذایی قبلی شما وجود داشته اند.

آهن

زمانی که حامله می شوید، روند خونسازی در بدن اهمیت زیادی پیدا می کند. از آنجایی که آهن به منبع تولید خون کمک می کند، نقش مهمی در سلامت بدن شما و منبع تغذیه ای جنین ایفا می کند. مطمئن شوید که دریافت شما از این ماده معدنی حیاتی با خوردن غذاهای حاوی آهن تامین می شود، غذاهایی مثل: گوشت، اردک، محصولات سویا، اسفناج، سیب زمینی (همراه با پوست) و میوه های خشک یا استفاده از مکمل آهن.

 

ویتامین C

ویتامین C برای ساخت کلاژن ضروری است، چون موجب استحکام غضروف، ماهیچه، رگ های خونی و استخوان های جنین می شود، همچنین این قابلیت را به بدن نوزاد می دهد که بافت های آسیب دیده را ترمیم کند. مقدار مناسب ویتامین C ارتباط مستقیمی با وزن زمان تولد دارد و خطر پارگی زودرس غشا را نیز کاهش می دهد. از آنجایی که ویتامین C نمی تواند در بدن ذخیره شود باید مطمئن باشید که به طور روزانه این ویتامین را مصرف می کنید. این ویتامین را می توان از رایج ترین ماده غذایی که حاوی ویتامین C است دریافت کرد یعنی آب پرتقال، البته میوه های خوشمزه و فراوان دیگری هم هست که حاوی این ویتامین هستند مثل: انبه، کیوی، نارنگی، لیمو شیرین، طالبی و توت فرنگی و سبزیجاتی همچون فلفل قرمز، بروکلی، خربزه و آب میوه ها و سبزیجات.

ویتامین D

بیشترین ذخیره ویتامین D در بدن شما از طریق نور خورشید و شیر تأمین می شود. اگر به اندازه کافی شیر نمی نوشید و زمان زیادی را بیرون از خانه سپری نمی کنید باید به دنبال منابع دیگر ویتامین D باشید، به این دلیل که این ویتامین برای حفظ سلامت دندان ها و ساختار استخوان ها بسیار ضروری است، به علاوه به جذب بهتر کلسیم کمک می کند و حتماً می دانید که در زمان بارداری به میزان زیادی کلسیم نیاز دارید. سعی کنید حتماً هر روز چند دقیقه ای را زیر نور خورشید باشید و یا برای مصرف مکمل D با پزشکتان مشورت کنید.

DHA

حذف کردن چربی و روغن یکی از قدیمی ترین استراتژی ها برای رژیم لاغری است اما فراموش نکنید که در زمان بارداری شما نیاز به تلاش برای کاهش وزن ندارید، علاوه براین جنین به برخی چربی ها احتیاج دارد بویژه چربی های ضروری، همانند اسید چرب امگا 3. DHA یکی از چربی های ضروری از مجموعه امگا 3 می باشد و جزء اصلی مغز انسان و شبکیه چشم می باشد. رشد مغز و چشم جنین به طور روزانه نیازمند دریافت میزان مناسب و کافی DHA می باشد. DHA در ماهی های روغنی مثل قزل آلا، ماهی کولی، کیلکا، ساردین، سالمون وحشی و تخم مرغ وجود دارد.

توصیه ها در هفته چهاردهم بارداری

توصیه هایی برای پدران

نتایج مطالعات جدید به وضوح نشان داده است که وجود ماهی در رژیم غذایی زنان باردار با افزایش هوش فرزند ارتباط دارد محققان در این بررسی ها به طور خاص رژیم غذایی زنان را در ۳ ماهه دوم و سوم بارداری که مهم ترین زمان رشد مغز جنین است، بررسی و مشاهده کردند، فرزندان زنانی که در این زمان ماهی مصرف کرده اند، نتایج بهتری در آزمایش های هوش و سنجش بینایی به دست آورده اند. در مطالعه دیگری با بررسی بیش از ۹ هزار مادر باردار و فرزند آنها پس از تولد نشان داده شد مادرانی که سطح امگا ۳ خون آنها هنگام بارداری از حد معینی پایین تر بود، صاحب کودکانی با ضریب هوشی پایین شدند که در توانایی های شناختی، حرکتی و عملکردی آنها نیز نسبت به همسالانشان ضعیف تر بود.

محققان ضمن تأکید بر فواید ماهی، خطر آلودگی جیوه را نیز در نظر گرفته اند. جیوه به عنوان سم سیستم عصبی شناخته شده است. تجمع بیش از حد جیوه در بدن عملکرد سیستم عصبی را مختل می کند و باعث بروز اختلال های شنوایی، لرزش عضلات، بی حسی عمومی و تغییرات متابولیسم می شود. دردهای مفصلی و ماهیچه ای و افزایش خطر حمله قلبی نیز از عوارض تجمع بیش از حد جیوه در بدن است. وقتی پیشنهاد محدود کردن مصرف ماهی مطرح شد، مصرف این ماده غذایی در زنان باردار کاهش پیدا کرد. جیوه از طریق خون مادر وارد بدن جنین می شود و اگر مقدار آن بیش از حد مجاز باشد، می تواند خطرهایی داشته باشد. توصیه فعلی این است که زنان باردار دریافت جیوه را محدود کنند و ماهی هایی که مقدار جیوه زیادی دارند را مصرف نکنند.

این مطالعه ها تاکید می کنند مصرف بیشتر از ۳۴۰ گرم ماهی در هفته ممکن است فواید آن را از بین ببرد. غذاهای دریایی با اینکه سرشار از پروتئین اند، چربی اشباع شده کمتری دارند و حاوی مواد مغذی بسیاری هستند اما برای اطمینان بهتر است بیش از ۲ تا ۳ بار در هفته مصرف نشوند. پژوهشگران توصیه می کنند زنانی که قصد باردار شدن دارند، زنان باردار و مادران شیرده برای به حداقل رساندن مقدار جیوه دریافتی از مصرف ماهی هایی که مقدار جیوه در آنها زیاد است، خودداری کنند اما در هفته حدود ۳۴۰ گرم از سایر انواع ماهی مصرف کنند.

نکته ۱

ماهی های بزرگ دارای میزان جیوه بیشتری هستند، چون این ماهیان دارای طول عمر زیادی بوده و این سبب ازدیاد جیوه در بدن آنها می شود. آنها در طول زندگی زمان بیشتری برای جذب جیوه در سطوح بالاتری را دارند.

نکته ۲

ماهیانی که کمترین میزان جیوه را دارند عبارتند از: شاه میگو، شاه ماهی، کفال، ماهی آزاد، ساردین، کلیکا، میگو، ماهی مرکب، تیلاپیا، قزل آلا، ماهی سفید، سالمون ... که همگی سرشار از امگا 3 هستند و برای بارداری بی خطرند. ماهی را با مواد اولیه اسیدی مثل آبلیمو ترکیب کنید.

کیلکا بخورید

ارزش تغذیه ای این ماهی در برخی موارد بیشتر از ماهی های بزرگ جثه است و ماهی کیلکا به دلیل آن که به همراه استخوان مصرف می شود، غنی از کلسیم و فسفر است. کیلکا به جهت پرچرب بودن کالری بالایی دارد و میزان ویتامین های محلول در چربی آن مانند A، D، E و K بیشتر از ویتامین های محلول در آب است. گوشت این ماهی کمی تیره و در مقایسه با ماهی های سفید از نظر ویتامین B غنی تر است.

ویدئو