هفته شانزدهم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته شانزدهم بارداری در یک نگاه

حساس به نور!

چشم های کودک شما در این هفته حرکات کمی به اطراف انجام می دهند و با وجودی که هنوز بسته اند، می توانند کمی نور را درک کنند.

رفلکس مکنده!

عادت مکیدن انگشت شست که در بسیاری از نوزادان وجود دارد از هم اکنون ممکن است آغاز شده باشد. در هفته 16 بارداری ممکن است نوزادان حرکات مکنده ای داشته باشند.

قلبی قوی

سیستم گردش خون کودک آینده شما در حال حاضر آماده به کار می باشد. در واقع قلب او می تواند خون را بصورت روزانه پمپاژ کند.

تحولات مادر در هفته شانزدهم بارداری

افزایش وزنتان در دوران بارداری

بعد از 16 هفته بارداری، دارید به مرحله ای که برجستگی شکمتان در نظر همه شبیه بچه است و نه چاقی موضعی، نزدیک می شوید. در طول بارداری شما روزانه شاهد اضافه شدن وزنتان هستید و این کار سختی است، حتی با وجود اینکه می دانید دلیل زیبایی برای آن وجود دارد. خودتان را به این چالش بکشید که شکل جدید بدنتان را بپذیرید و هر گرم که اضافه می کنید را به نشان سلامت خوب خودتان و بچه بدانید. همچنان در دوران بارداری تغذیه مناسب داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. به خاطر داشته باشید، هر زنی متفاوت است و با روند خاص خودش وزن اضافه یا کم می کند.

احتقان یا گرفتگی بینی

رحم تنها بخشی نیست که دچار التهاب و تورم می شود. غشای بینی هم ممکن است بخاطر گردش هورمون های بارداری که دارند در جریان خون شما افزایش می یابند، ملتهب شود.

پیشامدهای التهاب بینی

التهاب و حتی شاید خونریزی. متاسفانه! این گرفتگی ممکن است در طول بارداری بدتر هم بشود، ولی احتمالاً متخصص شما هیچ دارو یا اسپری بینی آنتی هیستامین که به باز شدن مسیر بینی کمک کند، به شما نمی دهد. می توانید با خیال راحت از اسپری محلول نمکی یا بازکننده های بینی استفاده کنید، به ویژه اگر گرفتگی بینی واقعاً آزاردهنده است.

امتحان کنید

قرار دادن یک مرطوب کننده در اتاقتان و چرب کردن بینیتان با کمی وازلین به برطرف کردن خشکی ناشی از این التهاب ها، کمک می کند.

می توانید جنسیت بچه را تخمین بزنید

اگر ضربان قلب بچه 140 در دقیقه باشد یعنی بچه پسر است، بیش از 140 یعنی دختر است. این نظریه ای است که همیشه بوده، ولی حقیقت این است که نادرست است و در پزشکی بی اساس شناخته می شود. 

تمامی تجاربی که از مادر بزرگ ها شنیده اید، یا مطالب مشابهی که در اینترنت است، فقط در 50 درصد مواقع برای تعیین جنسیت صحت دارند. اگر احتمالاتی بهتر از این ها بخواهید (به طوری که بتوانید رنگ اتاق بچه را بر اساسش مشخص کنید)، سونوگرافی پاسخ شما است.

واریس بارداری

در دوران باردارى، وریدهاى ساق پا پرتر بوده و راحتتر پاره می شود، زیرا حجم خون و فشار شکمی در این دوران افزایش می یابد و هورمون ها سبب گشاد شدن رگ هاى خونى می شوند. هر چه بیشتر پیش می روید احتمال تشدید واریس بیشتر هم می شود. بهبود رژیم غذایی می تواند عاملی برای کاهش فشار بر روی رگ ها و همچنین تقویت آن ها باشد مثلاً برنج سفید باید حتماً از برنامه غذایی مبتلایان به واریس حذف شود و برنج قهوه ای جای آن را بگیرد.

نکات بیشتر

  1. رحم در حال رشد شما می تواند رگ های خونی شما را تحت فشار قرار دهد و موجب واریس دردناک شود. هر چه بیشتر پیش می روید احتمال تشدید واریس بیشتر هم می شود.
  2. برای مدت طولانی سرپا نایستید. وقتی می نشینید، پاهایتان را جفت نکنید. وسایل سنگین را بلند نکنید، چون بیش از پیش به رگهای پا فشار می آورد. به طور مرتب فعالیت ورزشی مانند پیاده روی را انجام دهید.
  3. وقتی می خوابید، پاهایتان را ۵ تا ۱۰ سانتیمتر بالاتر ببرید تا جریان خون راحتتر شود و از گرما فاصله بگیرید. شوفاژهای زمینی، حمام های گرم، اپیلاسیون با موم گرم و سونا برای شما مناسب نیست.

خوردن فیبر به درمان رگ های واریس کمک می کند، به خصوص برای کسانی که مبتلا به یبوست هستند؛ چون این افراد بیشتر در معرض ایجاد فشار بر روی رگ ها هستند. استفاده از مواد غذایی دارای فیبر بیشتر و نوشیدن مرتب آب، حرکات روده را نرم می کند و مانع از تشکیل رگ های واریسی در ناحیه مقعد می شود.

تحولات کودک در هفته شانزدهم بارداری

چشمان جنین فعال می شوند

در این هفته، جنین شما حداکثر بین 85 تا 141/7 گرم وزن و بین 10 تا 12/7 سانتیمتر طول دارد. استخوان پشت و عضلات کوچک پشت او در حال قوی شدن هستند، به همین خاطر می تواند سر و گردنش را بیش از قبل صاف کند و به لطف رشد عضلات سطحی او می تواند کمی، اخم پر معنی و نگاه هایی با چشم های نیمه باز داشته باشد و بالاخره چشمانش هم دارند کار می کنند، حرکات جانبی مختصری انجام می دهند و می تواند نور را درک کند، گرچه که پلک های چشم ها هنوز بسته اند. جنین شما کم کم بینا می شود، صورتش را تصور کنید، هردو ابرو و تمام مژه ها را دارد ولی لاغر است، چون بدن جنینی اش هنوز هیچ چربی ندارد.

پوست جنین روشن می شود

در واقع پوست الان نیمه شفاف است، پس اگر می شد که به درون رحم نگاهی بیاندازید، می توانستید رگ های خونی بچه را از زیر پوستش ببینید.

تغییر حالت کودک خود را در هفته شانزدهم بارداری ملاحظه نمایید

زاویه سر کودک شما در حال حاضر بیشتر بصورت قائمه است

الگوی پوست سر کودک شما در حال شکل گیری و توسعه می باشد، اگر چه رشد موها هنوز آغاز نشده است!

قلب کودک شما روزانه حدود 25 لیتر خون را پمپاژ می کند

جنین می تواند صدای شما را بشنود

در هفته 16 بارداری استخوان های کوچک در گوش های جنین شما سر جایشان قرار گرفته اند، به همین دلیل وقتی صحبت می کنید به احتمال زیاد جنین صدای شما را می شنود. تحقیقات نشان داده است که بچه هایی که در رحم مادرشان، ترانه ای می شنوند، همان ترانه اگر بعد از تولد برایشان خوانده شود، آن را می شناسند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته شانزدهم بارداری

تغذیه بارداری

برنامه ریزی وعده های غذایی در بارداری

اگر قبلا عادت داشتید که بعضی وعده های غذایی را حذف کنید این را بدانید که الان یک نفر دیگر به غذا خوردن منظم شما وابسته است. با معده خالی بیرون رفتن اصلا فکر خوبی نیست به خصوص اگر باردار باشید، در واقع بدترین ایده است. در هفته 16 بارداری، داشتن یک برنامه منظم غذایی به بدنتان کمک می کند با علائم بارداری از تهوع صبحگاهی گرفته تا یبوست و هرچیزی که دراین بین رخ می دهد، بهتر مطابقت پیدا کند.

اگر برای خوردن صبحانه (ناهار، شام یا میان وعده ها) و دریافت انرژی لازم انگیزه کافی ندارید به این فکر کنید که این روزها شما باید یک کوچولوی دیگر را تغذیه کنید و اگر یک وعده غذا را حذف کنید این غذا را برای او نیز حذف کرده اید.

رشد و نمو فرزند شما با حرکت عقربه های ساعت است و فقط و فقط شما، منبع تغذیه ای او به شمار می روید و این شما هستید که باید مواد لازم و مغذی را برای رشد مناسب او تامین کنید.

مطالعات نشان می دهد که زنان بارداری که حداقل در طول روز 5 مرتبه غذا می خورند نسبت به کسانی که تغذیه مناسبی ندارند، تا زمان زایمان بهتر بچه را حفظ می کنند. در زمان بارداری فقط سه وعده اصلی غذا کافی نیست، بهتر است روزانه، 5 یا 6 وعده کوچک غذا و میان وعده های سالم میل کنید.

ترک عادت حذف غذا سخت است؟

در اینجا چند راهکار برای شما پیشنهاد می کنیم:

صبحانه نمی خورید چون اهل صبحانه نیستید؟ 

برای بچه مهم نیست بلغور جو می خورید یا ساندویچ پنیر تست شده یا یک تکه گوشت سرد شده از شام دیشب، فقط صبحانه را کامل بخورید. 

صبحانه نمی خورید چون سحرخیز نیستید؟ 

ساعت خود را 15 دقیقه زودتر تنظیم کنید به این ترتیب به اندازه کافی وقت خواهید داشت در ضمن شب ها زودتر بخوابید این باعث می شود خوش خلق باشید.

یادتان نمی ماند که غذا بخورید؟

خود را مجهز به ساعت هشداردهنده یا هر وسیله ای که آلارم داشته باشد، کنید و آن را بر روی هر دو ساعت تنظیم کنید. هر دو ساعت جنین باید تغذیه شود، بهتر است از الان به این برنامه عادت کنید. در هر مکانی که بیشترین وقت خود را آنجا می گذرانید یک یادآور (یادداشت) نصب کنید با این عنوان که "به نی نی غذا دادی؟".

اگر قبلاً یکی از دلایل غذا نخوردن شما این بوده که کارهای خود را در اولویت قرار می دادید، الان معده خالی که باعث تهوع می شود وضعیت بدتری را برایتان ایجاد می کند. معده تان را به آرامی پر کنید، با مایعات شروع کنید (آب، آب میوه، اسموتی یا سوپ) و سپس غذاهای جامدی که می دانید برایتان بهتر است.

چون قبلاً عادت نداشتید که مدام غذا بخورید، به همین خاطر احساس گرسنگی نمی کنید؟

وعده های کوچک غذایی در دفعات متعدد به شما کمک می کند با این شرایط وفق پیدا کنید بدون اینکه هضم آن برایتان سنگین باشد، به محض اینکه معده شما به این شرایط عادت کند به طور طبیعی احساس گرسنگی شروع می شود.

توصیه ها در هفته شانزدهم بارداری

توصیه هایی برای پدران

من نگفتم چاق، گفتم جذاب

برای اولین بار در طول ماه های گذشته، همسرتان دوباره در حال کمی انرژی گرفتن است. اشتهای او (و شاید اگر شما خوش شانس هستید، مقداری از میل جنسی او نیز) در حال احیا شدن است. همه این خبرهای خوب با تغییر خلق های سریع او خنثی می شود. همه کارهایی که او انجام می دهد، برایش مایوس کننده است (کارهای شما نیز برایش آزاردهنده است).

نمی توانید بفهمید که چرا شما موجب خرد شدن اعصاب او می شوید؟ بله درست است. همه اتفاقات به دلیل هورمون ها است. بنابراین یک همسر خوب باشید و از کنار همه این مسائل بگذرید. چیزی که در این دوران اهمیت دارد، بیان نکردن کلمه "چاق" به همسرتان است. این تغییرات و چاقی در او در این ماه و ماه های آینده بیشتر می شود. او زیباست و نیاز دارد که شما به او این موضوع را صبح و ظهر و شب بگویید. در این ماه چه کارهایی انجام دهید:

تحرک و فعالیت ورزشی داشته باشید

ورزش کردن یک راه بسیار خوب برای از بین بردن استرس در هر دوی شما است. این کاری است که می توانید آن را با هم انجام دهید. در حال حاضر همسرتان نمی تواند ورزش های سخت و سنگین انجام دهد اما با این وجود باز هم می توانید برای خودتان یک برنامه ورزشی دو نفره بریزید مثل یک پیاده روی دو نفره در عصر یا شب.

حرف های قشنگ و رویایی بزنید

پیاده روی یک فعالیت دونفره کاملاً مناسب برای دوران بارداری است، در حین پیاده روی یادتان نرود حرف های قشنگ بزنید. قبل از رفتن به سر کار و یا بعد از شام یک پیاده روی دونفره روزانه داشته باشید. فعالیت های ورزشی برای هر دوی شما خوب است و البته با هم بودنتان در حل مسائل بسیار موثر است.

یک فایده چشمگیر

ورزش کردن موجب آزاد شدن اندروفین شده و حس خوبی به شما می دهد که موجب بهتر شدن خلق و خوی همسرتان نیز می شود. هر دوی شما خیلی به این امر احتیاج دارید. ورزش کردن را ادامه دهید. اگر همسرتان ببیند که شما در این زمینه جدی هستید، او نیز جدی و مصمم خواهد بود.

ویدئو