هفته هفدهم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته هفدهم بارداری در یک نگاه

آماده شدن برای تغذیه

کوچولوی شما در حال تمرین مکیدن و بلعیدن و آماده شدن برای شرایط واقعی (مکیدن سینه یا بطری) می باشد.

کودک می تواند صدای شما را بشنود!

در این هفته حس شنوایی کودک در حال تکمیل است. گوش او در حال شکل گیری کامل است و او قادر به شنیدن صدای شما خواهد شد.

گرم شدن!

ذخایر چربی در زیر پوست کودک شما شروع به رشد می کنند. این امر انرژی ای فراهم می کند و به گرم نگه داشتن دلبند شما پس از تولد کمک می کند.

تحولات مادر در هفته هفدهم بارداری

اشتهایتان بیشتر می شود

خوشبختانه، احتمالاً دوران رفت وآمدهای زیاد به دستشویی برای شما به پایان رسیده است و احتمال آنکه از خوردنی ها سیر نشوید، بیشتر شده است. مثل بیشتر خانم ها، این سه ماهه دوم نه تنها رهایی از بیماری های بارداری را به همراه دارد، بلکه اشتهایتان بیشتر می شود!

اگر ناگهان به قدری گرسنه شدید که اشتها برای یک استیک 680 گرم، یا یک ظرف کامل ماکارونی داشتید، تعجب نکنید چون در هفته هفدهم بارداری، طبیعی است.

چند توصیه معقول

توجه داشته باشید که مهم نیست فرزندتان چقدر بزرگ یا چقدر گرسنه است، در طول بارداری هرگز نباید به معنای واقعی کلمه، به جای دو نفر خورد. اگر اینطور شود، نهایتاً به دوبرابر سایز خودتان می رسید.

حالا فرصت خوبی است که اگر در سه ماهه اول وزن به مقدار کافی اضافه نکرده اید، آن را جبران کنید. ولی اگر به نظرتان روند افزایش وزنتان درست انجام می شود، ممکن است بخواهید اشتهایتان را فقط روی بچه متمرکز کنید. همچنین به یاد داشته باشید که هیچ زمانی بهتر از الان برای پرورش عادت های بارداری مطلوبی که رشد فرزند سالمتان را تقویت می کند، نیست.

توقف خروپف

اگر همسرتان تازگی ها متوجه عادت خروپف کردنتان شده است، همچنان شجاع باشید. احساس خفگی که اغلب خروپف را به پا می کند، همگانی و زودگذر و یک اثر جانبی غیرمنتظره هورمون های بارداری است. گذاشتن یک مرطوب کننده هوا در اتاق خوابتان و کمی بالا نگه داشتن سرتان روی چند بالشت در زمان خوابیدن را امتحان کنید. اگر هنوز هم همسرتان شاکی است، یک بسته پنبه برایش بگیرید.

نکته

عصر یا غروب یک ظرف را پر از آب کنید، چند برگ گیاه اکالیپتوس (از عطاری تهیه کنید) را درون ظرف بریزید، و آن را روی گاز یا حرارت کتری یا بخاری قرار دهید تا آرام آرام بخار شود، این کار به مرطوب نگه داشتن فضای خانه کمک می کند. گیاه اکالیپتوس خاصیت ضدعفونی کنندگی نیز دارد که همه این ها باعث می شود راحت تر تنفس کنید و خوابی آرام داشته باشید.

نکات بیشتر

  1. هورمون ها و غدد تولید شیر آماده پرستاری از نوزاد می شوند. همه این ها، به اضافه افزایش جریان خون، می توانند سایز سینه را افزایش دهند.
  2. اگر درد منظمی در پاهایتان احساس می کنید، احتمالاً مربوط به فشاری است که جنین به عصب سیاتیک وارد می کند، عصب سیاتیک، عصبی است که از زیر رحم به پاها می رود. یخ یا کیسه آب گرم را برای تسکین درد امتحان کنید.
  3. هورمون ها می توانند روی استخوان ها و لیگامنت های دهانتان اثر بگذارند و همچنین به دلیل تغییر PH و اسیدیته دهان، رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان واجب است. بعد از تولد بچه، این مشکل از بین می رود. ولی اگر دچار پریو دنتیتیس (بیماری مربوط به لثه و بافت های محافظ اطراف دندان) هستید، الان به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

تحولات کودک در هفته هفدهم بارداری

در این هفته بچه، تمرین مکیدن و بلعیدن می کند

وزن کوچولو یتان حدود 3/28 گرم و اندازه اش تقریباً اندازه کف دستتان یا 7/12 سانتیمتر شده است. چربی بدن بچه شروع به تشکیل شدن می کند و تجمع آن تا پایان بارداریتان ادامه می یابد و با همین روال، تا موقع تولد، حدود دو سوم وزنش را چربی تشکیل می دهد.

قلب بچه الان توسط مغز تنظیم می شود و در هر دقیقه بارها می تپد. فرزند شما در این هفته در حال تمرین روی مهارتهای تخصصی اش هست: 

مهارت مکیدن و بلعیدن، تا برای مکیدن پستان آماده شود. در حقیقت، بیشتر واکنشهای حیاتی فرزندتان الان در رحم در حال آماده شدن است.

رشد کودک خود را در هفته هفدهم بارداری ملاحظه فرمایید

بند ناف کودک شما در واقع شاهرگ اتصال به جفت می باشد که در حال قوی تر و ضخیم تر شدن است

حس شنوایی کودک شما در حال تکامل می باشد

اسکلت کودک شما کم کم از غضروف منعطف به استخوان سخت تبدیل می شود

اثر انگشتان

تقریبا تا هفته بعد، شیارهای سر انگشتان دست ها و پاها که همان اثر انگشتان بچه است، شکل می گیرند.

بچه با سروصدا تکان می خورد

از الان، تقریباً قاطعانه می توان گفت که بچه می شنود. به صدای بلند واکنش نشان می دهد. همچنین بچه به چنین صداهایی عادت می کند، چشمان فرزندتان که خوشبختانه، اکنون به طور کامل به جلوی سر آمده اند، حرکات جانبی خفیفی انجام می دهند و حتی می توانند نور را هم تا حدی تشخیص دهند، گرچه که پلک ها همچنان بسته اند. این روزها مقدار ناچیزی ترشحات واژینال (لکوریا) و حساسیت بیشتری به آلرژن ها دارید که هر دو کاملاً طبیعی هستند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته هفدهم بارداری

تغذیه بارداری

شرایط غذا خوردن بیرون از خانه

همیشه یک غذای خوب و سالم در منو پیدا می شود البته در برخی رستوران ها باید با دقت بیشتری منو را بررسی کرد. فرقی نمی کند یک ناهار سریع و سرپایی باشد یا یک ضیافت بزرگ در یک رستوران چهار ستاره، چون فارغ از آشپزی هستید، برای خوردن غذا وقت زیادی دارید. درست است که احساس خوبی است که آشپزی نمی کنید اما فراموش نکنید هنوز هم مسئول غذا دادن به جنین هستید حتی وقتی در آشپزخانه خودتان نیستید.

توصیه ما این است که تا حد ممکن از غذاهای بیرون صرف نظر کنید اما در یک روز پر مشغله در دوران بارداری که وقت کافی برای غذا درست کردن ندارید شما ناچار به رستوران رفتن هستید چون شما به خاطر خودتان و جنین نیازمند غذای مناسب هستید.

در هفته 17 بارداری، رحم خود را برای فرزندتان تبدیل به یک رستوران کنید و با بهترین غذاها از او پذیرایی کنید. در رابطه با بیرون غذا خوردن در این زمان نکاتی را به شما خواهیم گفت.

انتخاب رستوران

برخی رستوران های خاص نسبت به دیگر رستوران ها برای شام یک خانم باردار غذاهای مناسب تری سرو می کنند. رستوران غذاهای دریایی یا رستوران هایی که سالادهای متنوع دارند گزینه ی مناسبی هستند. اگر سوزش معده دارید یا هر مشکل دیگری که مربوط به معده است، گزینه های انتخابی خود را به غذاهای کم ادویه محدود کنید.

صحبت کردن راجع به درخواست های خاص

این روزها شما تنها زن بارداری نیستید که به رستوران می روید. اگر هنوز در انتخاب غذا مشکل دارید، خدمه رستوران و آشپز به این کار عادت دارند و می توانند به شما در جایگزین کردن غذاها کمک کنند.

حجم غذایی که سرو می شود را در نظر بگیرید

در برخی رستوران ها حجم غذای اصلی برای یک نفر، می تواند برای یک روستا یا حداقل یک خانواده کوچک کافی باشد. در مقابل این تمایل که بخواهید بشقاب را کاملاً تمام کنید مقاومت کنید چون مجبور می شوید برای سوء هاضمه و رودل کردن هزینه کنید.

اجازه ندهید نان گمراهتان کند

وقتی غرق در سبد نان هستید لطفا به دنبال نان سبو سدار (سنگک) باشید. اگر نمی توانید آن را تشخیص دهید از آشپزخانه بپرسید، اگر نداشتند، نان بربری یا تافتون بخورید، اما معده تان را با این ماده غذایی بدون کالری پر نکنید و به جای آن سریع یک پیش غذای سالم سفارش دهید.

سبزیجات بیشتری میل کنید

عادت کنید به عنوان پیش غذا سالاد یا سبزیجات سفارش دهید، یا یک سبد سبزی خوردن با پنیر و نان سنگک سفارش دهید. 

سوپ در اولویت است

اگر سوپ عدس، سوپ جو، آش یا سوپ سبزیجات در منو هست، آن را سفارش دهید.

به تزیین های کنار بشقاب دقت کنید

این روزها حتی فست فودهای معتبر هم تزییناتی در کنار غذای اصلی دارند (مثلا سیب زمینی). برای یک خانم باردار بهترین تزیین کنار بشقاب شامل: سبزیجات بخارپز، سیب زمینی آبپز (به جای سیب زمینی و حلقه های پیاز سرخ شده)، هویج آب پز، کدو و بادمجان کبابی است.

سعی کنید قبل از دسر معده تان پر شود

جای را برای آن پای خوش مزه ذخیره نکنید، اما اگر هنوز گرسنه هستید یا خوراکی شیرین دلتان می خواهد، بعد از غذای اصلی، میوه تازه، شربت یا بستنی میل کنید.

توصیه ها در هفته هفدهم بارداری

توصیه هایی برای پدران

اولین تصویر اولتراسوند

آیا می خواهید که خودتان را غافلگیر و هیجان زده کنید؟ در 17 هفتگی بارداری و در تست اولتراسوند پیش رو، همراهی با همسرتان را از دست ندهید.

شما با یک تصویر مات و محو که شبیه یک رادار بر روی صفحه نمایش است، مواجه می شوید. از پزشک می شنوید که این نوزاد شماست. در این زمان طبیعی است که نوزاد هیچ عکس العملی نسبت به شما از خودش نشان نمی دهد.

این بدان معناست که شما می توانید بفهمید (البته هر دویتان می خواهید) که صاحب یک پسر پچه پر جنبو جوش خواهید شد یا یک دختر بچه آرام. درباره این قضیه صحبت کنید که آیا می خواهید این راز را بفهمید یا نه (و مطمئن شوید که برای شنیدن این مساله قبل از رفتن به دکتر آمادگی دارید) در این باره یک سری ملاحظات کاربردی و همچنین احساسی وجود دارد. چون شما می خواهید لباس های مناسب جنس بچه و البته اسباب و اثاثیه مربوط به او را را آماده کنید.

قبل از انجام این آزمایش درباره این مسائل بحث و گفتگو کنید و مطمئن شوید که هر دویتان حرف هایتان را زده اید. در هر حال پزشک با انجام سونوگرافی ممکن است بتواند، مذکر یا مونث بودن نوزاد را تشخیص دهد و اگر که نمی خواهید به حدس و گمان درباره جنس بچه ادامه دهید می توانید شما هم از این مهم باخبر شوید. همچنین پزشک با انجام سونوگرافی می تواند سلامت جنین را بررسی کند که قطعاً این برای شما مهمتر از تعیین جنسیت است.

ویدئو