هفته هجدهم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته هجدهم بارداری در یک نگاه

اثر انگشت کوچک

کودک منحصر به فرد شما، اکنون با وجود اثر انگشتان منحصر به فرد دست و پای کوچک خود، واقعاً منحصر به فرد شده است.

حفاظت از عصب

میلین که یک غلاف حفاظتی است، اکنون در حال شکل گیری به دور اعصاب کودک شما می باشد. این پوشش تا زمانی که نوزاد به دنیا بیاید همچنان رشد می کند.

اندام های اختصاصی دختر و پسر

در فرزند دختر، لوله های فالوپ و رحم در حال حاضر در موقعیت مناسب قرار دارند. و در فرزند پسر، ممکن است اندام های تناسلی را بتوانید در سونوگرافی بعدی مشاهده کنید.

تحولات مادر در هفته هجدهم بارداری

طرز ایستادنتان تغییر می کند

رحمتان در هفته 18 بارداری تقریباً به ابعاد یک طالبی رسیده است و تقریباً 8/3 سانتیمتر پایین تر از نافتان قابل لمس است.

درد کمر

چیز دیگری که احتمالاً حس می کنید، درد کمر است. رحم در حال رشد، نقطه ثقل بدنتان را تغییر می دهد. این باعث فشار آوردن به قسمت پایینی کمرتان می شود و احساس درد را همراه دارد. با بلند کردن پاهایتان به آرامی، هنگامی که نشسته اید، این درد را کاهش دهید. در حالت ایستاده، یک پا را روی یک چهارپایه کوتاه بگذارید (در صورت امکان) تا کمی از فشار بخش پایینی کمرتان برداشته شود. یک حمام گرم و مفصل هم تاثیرات خیلی خوبی دارد. اگر درد کمرتان همچنان تسکین نیافت، حتما با پزشک تان صحبت کنید.

سوزش معده

سوزش معده را کاهش دهید. این روزها، گاهی، فقط یک گاز از نان برشته هم می تواند دل و روده شما را به هم بریزد. برای شروع، آهسته بخورید و کاملاً بجوید، وعده های کوچک تر و سبک بخورید، نه اینکه 5 بار در حد انفجار غذا بخورید. بعد از خوردن، چند ساعتی عمودی بنشینید. موقع خواب سرتان باید کمی بالاتر از بدن باشد.

نکات بیشتر

  1. گاهی در دوران بارداری، فشار خون کاهش می یابد. همیشه برای کمک به دفع سرگیجه، به آهستگی از حالت خوابیده یا نشسته به ایستادن، تغییر حالت بدهید. از ایستادن برای مدت طولانی خوددرای کنید. اگر مجبور هستید بایستید برای کمک به برقراری جریان خون هر از چند گاهی پاهایتان را تکان دهید. بدنتان را خنک نگاه دارید و از حمام های گرم بپرهیزید. سعی کنید مدت طولانی گرسنه نمانید. لباس های آزاد و راحت بپوشید و از پوشیدن لباس های تنگ که جریان خون را کاهش می دهند، خوددرای کنید.
  2. در طول سه ماهه دوم، بدن شما ریلکسین آزاد می کند، هورمونی که لیگامنت هایی که استخوان ها را کنار هم نگه می دارند، شل می کند و در نتیجه لگن و ران ها دچار درد می شوند و شاید قدم های بزرگ تری بردارید!

 

تحولات کودک در هفته هجدهم بارداری

بچه خمیازه می کشد

14 سانتیمتر قد دارد و 7/141 گرم وزنش است. احتمالاً فرزندتان برای چرخش، غلتیدن، لگد زدن و مشت زدنش، به قدر کافی بزرگ شده!

مهارت این هفته

فرزندتان مهارت خمیازه کشیدن را بدست آورده است. در حقیقت، احتمالاً در سونوگرافی این ماه بتوانید به این خمیازه ستایش برانگیز و سایر حرکات جنین، نگاهی بیاندازید.

تغییرات بدن کودکتان را در هفته هجدهم بارداری مشاهده نمائید

کودک مشغول خم و راست کردن بازوها و پاهای خود می باشد

گوش های کودک شما در موقعیت اصلی خود بوده و به بیرون از سر رشد کرده اند، همچنین حس شنوایی او در حال توسعه می باشد

سیستم عصبی بچه به سرعت تکمیل می شود، چیزی که در سونوگرافی دیده نمی شود. عصب ها الان با ماده ای به نام میلین پوشیده شده اند و ارتباطات پیچیده تری را شکل می دهند. میلین سرعت انتقال پیام بین سلولهای عصبی را افزایش می دهد.

عصب های درون مغز هم برای کاربردهای لمس، مزه، بویایی، بینایی و شنوایی اختصاصی می شوند. صحبت از شنوایی شد! گوش فرزند شما دارد در حین بزرگ شدن، حساستر می شود که یعنی نسبت به صداهای درون بدن شما هوشیارتر می شود.

ورزش و رژیم غذایی در هفته هجدهم بارداری

تغذیه بارداری

راهکارهایی برای افراد گیاهخوار

یک خانم باردار فقط با خوردن سبزیجات نمی تواند زندگی کند، مگر این که در ترکیبات آن از پروتئین استفاده شود. در این بخش به شما خواهیم گفت چگونه پروتئین دریافت کنید بدون اینکه به رژیم گیاهخواریتان لطمه وارد شود. مادران گیاهخوار هم می توانند بچه هایی سالم پرورش دهند، چون می توانند بسیاری از مواد مغذی را از میوه ها و سبزیجات و غلات کامل دریافت کنند.

پروتئین

پروتئین یکی از مغذی ترین مواد غذایی است که برای افراد گوشتخوار به راحتی تامین می شود. افراد گیاهخوار هم اگر انتخاب های صحیح داشته باشند، می توانند این ماده غذایی را دریافت کنند. مصرف سه مرتبه پروتئین در روز (حدود 25 گرم) به این معنی است که یک وعده غذای کامل خورده اید.

پروتئن های مناسب برای گیاهخوارن

حبوبات

این گیاهان قدرتمند سرشار از پروتئین هستند و احتمالاً قبلاً هم از این مواد غذایی مصرف کرده اید، مثل: نخود سبز، دانه سویا، نخود، ماش، عدس، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، بادام زمینی و کره بادام زمینی.

غلات سبوس دار

میزان پروتئین در غلات سبوس دار به اندازه ایست که نیاز پروتئینی شما را برطرف می کند. علاوه بر دارا بودن مقدار زیادی از مجموعه ویتامین های B، آهن هم دارند. نمونه هایی از غلات سبوسدار شامل: برنج قهوه ای، کورن فلکس سبو سدار، جو، بلغور، ارزن، نان سبوس دار و ذرت سبوس دار است. هر غذایی که می پزید را با پودر گندم یا جو و پودر جوانه گندم، غنی از پروتئین کنید.

دانه ها و مغزها

علاوه بر تولید پروتئین، سرشار از چربی های مفید مثل امگا3 هستند. می توانید به عنوان تنقلات سالم یا تزیین روی سالاد و ساندویچ آنها را مصرف کنید. اگر به کره بادام زمینی حساسیت دارید، کره بادام، کره پسته، ارده کنجد را امتحان کنید. نمونه هایی از مغزها: گردو، بادام هندی، پسته، بادام، فندق، تخمه آفتابگردان و تخمه کدو است.

سویا

تمام محصولات سویا غنی از پروتئین و بسیار لذیذ و مقوی هستند. می توانید سویا را به صورت چیپس سویا و دانه های سویا استفاده کنید. همچنین از سویا مثل گوشت چرخ کرده می توان در غذاهای مختلف استفاده کرد، غذا هایی مثل: ماکارونی، پاستا، بیج بیج (غذای شمالی) یا لازانیا. از سویا برای تولید لبنیات، پنیر و شیر هم استفاده می شود.

کلسیم

اگر برای خوردن شیر یا دیگر لبنیات مشکل دارید، باید کلسیم را به روش هایی دیگر دریافت کنید. خوشبختانه فقط لبنیات، منبع کلسیم نیستند. منابع غیر لبنیاتی دیگر حاوی کلسیم، شامل: سبزیجات برگ سبز، کنجد، بادام، محصولات سویا... اما احتمالا پزشکتان برای اطمینان بیشتر مکمل کلسیم را برای شما تجویز خواهد کرد.

آهن

حتی افرادی که گوشت قرمز مصرف می کنند به سختی آهن کافی دریافت می کنند، پس فردی که فقط غذاهای گیاهی می خورد باید برای جذب آهن تلاش بیشتری کند. غذاهایی مثل: لوبیا، سویا، سبوس جو، دانه کدو، میوه خشک، اسفناج، همگی دارای آهن هستند اما در کنار همه اینها باید مکمل آهن نیز مصرف کنید تا مطمئن شوید که روزانه آهن کافی جذب می کنید. به همه زنان باردار توصیه می شود از هفته 20 بارداری مکمل آهن مصرف کنند و یا اگر ذخیره آهن بدنشان پایین است یا ویار حاملگی ندارند مصرف آن را با نظر پزشک، زودتر شروع کنند.

ویتامین B12

وظیفه شما به عنوان یک گیاهخوار باردار این است که اطمینان پیدا کنید که به اندازه کافی در رژیمتان B12 وجود دارد، ویتامینی که که مکمل اسید فقط از طریق غذاهای گوشتی بدست می آید. B12 که مکمل اسید فولیک است علاوه بر کمک به رشد جنین، برای تشکیل سلولهای قرمز خون و مواد ژنتیکی اهمیت زیادی دارد و نباید رژیمتان بدون آن باشد. احتمالاً باید B12 را از طریق مکمل دریافت کنید (با پزشک خود مشورت کنید، شاید به جز ویتامین های بارداری به مقدار بیشتری از آن احتیاج داشته باشید).

ویتامین D

از آنجایی که بهترین منبع ویتامین D، شیر است، اگر از علاقه مندان به مصرف شیر نیستید، هر روز باید چند دقیق های در معرض نور خورشید باشید. نور خورشید به تولید ویتامین D در بدن کمک می کند. این ویتامین برای حفظ سلامت دندانها و ساختار استخوانها بسیار ضروری است.

توصیه ها در هفته هجدهم بارداری

توصیه هایی برای پدران

آشپزی کردن در حین بارداری همسر

شما می توانید بهترین همسر باشید. می دانید چطور؟ یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا به مقام بهترین نزد همسرتان برسید این است که در تهیه غذا کمک کنید. شما مجبور نیستید که حتما هم آشپزی کنید. از آن جایی که غذای بیرون چیزی است که همسرتان برخی اوقات ویار می کند، گرفتن غذا از بیرون هم می تواند به شما کمک کند. در 18 هفتگی بارداری ممکن است او آن قدر ویار کند که انگار همواره چیزهای خارج از منوی غذایی برای او مهمتر است. در این زمان غذاهایی مانند برگرها، سالاد سزار، سوشی و... را فراموش کنید. 

این ها مواردی هستند که برای جنین مناسب نیستند. همچنین از هر چیزی که خیلی تند باشد اجتناب کنید (مگر اینکه در موارد خاصی مادر آن را درخواست کرده باشد). از غذاهای چرب نیز پرهیز کنید. از آنجایی که به همسرتان توصیه شده که ۵ وعده در روز غذا بخورد، برنامه ریزی کنید سعی کنید و حداقل مسئولیت یکی از این ۵ وعده را به عهده بگیرید.

ویدئو