هفته نوزدهم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته نوزدهم بارداری در یک نگاه

پوشش پوست

پوست حساس کودک شما در حال حاضر با پوششی چرب، سفید و پنیر مانندی به نام ورنیکس پوشیده شده است که از چروک خوردن پوست در هنگام تولد محافظت می کند.

نفس کشیدن

در این هفته ریه های کودک شما با آغاز شکل گیری راه های هوایی اصلی (نایژک ها) در حال توسعه هستند.

احساس می کنید که لگد می زند؟

این هفته ممکن است برای اولین بار حرکت کودکتان را احساس کنید، اما اگر هم چیزی حس نکردید نگران نباشید چرا که بزودی این اتفاق خواهد افتاد.

تحولات مادر در هفته نوزدهم بارداری

گرفتگی پا

گرفتگی پاها، اسپاسم های دردناکی که بالا تا پایین ساق پاهایتان را در بر می گیرند، در سه ماهه دوم و سوم بسیار طبیعی هستند. گرچه این گرفتگی ها می تواند در طول روز رخ دهند ولی بیشتر هنگام شب متوجه آنها می شوید.

هیچ کس علت قطعی این اسپاسم ها را نمی داند اما می تواند به این خاطر باشد که عضلات پای شما از حمل این بار اضافه بارداری، خسته شده اند. همچنین، رگ هایی که خون را به پا می برند، یا خون را از پا به قلب بر می گردانند، به علت رشد مدام رحم فشرده می شوند، درنتیجه ایجاد درد می کنند. همچنین گمان می رود که گرفتگی پا مربوط به رژیم غذایی باشد، گرچه این هنوز با تحقیقات ثابت نشده است. دلیل هرچه که باشد، وقتی که گرفتگی پا رخ می دهد، لازم است که سریعاً بهبودش دهید، به ویژه اگر بین شما و خواب خوب شب شما قرار گرفته باشد.

یک راهکار سریع

پایتان را راست کنید و قوزک پا و انگشتانتان را به آرامی به عقب به سمت ساق پایتان برگردانید.

حس کردن لگدهای بچه

اولین لگدهای کوچک ممکن است به رو ش های مختلفی حس شوند، بین هفته های 18 تا 22 ممکن است، فقط یک لرزش را حس کنید هرچه لاغرتر باشید، احتمال اینکه زودتر حرکات را حس کنید، بیشتر است، بخشی از این به عضلاتتان برمی گردد، هرچه عضلات رحم سست تر باشند، حس کردن ضربه ها راحت تر است. به همین خاطر است که زنان در بارداری دوم، زودتر لگدها را حس می کنند. بخشی از این حس کردن لگدها، به وضعیت بچه مربوط است. وقتی ضربات بچه به سمت داخل بدنتان باشد، درک کردن حرکات سخت تر است. همچنین، تاریخ تعیین شده اشتباه هم می تواند شما را به شک بیاندازد که آیا اولین لگد مهم فرزندتان بوده یا نه. نگران نباشید، وقتی بچه شروع به لذت بردن از این مهارتش کند، حرکات واقعی او را با هیچ چیزی اشتباه نمی گیرید. به زودی او به اندازه کافی بزرگ می شود تا یک مشت واقعی بزند.

نکات بیشتر

  1. در طول سه ماهه دوم احتمال ابتلا به عفونت قارچی بیشتر از هر زمان دیگری است. در طول بارداری کنترل آن سخت است، پس، از پزشک تان راجع به درمان آن بپرسید.
  2. آب به اندازه هر ماده غذایی اهمیت دارد. آب دارای مزیت های زیادی برای شما و جنین است مثل ساخت سلول های جدید، رساندن مواد مغذی، سم زدایی و ... . آب معده را پر نگه می دارد، بنابراین تمایل کمتری به خوردن تنقلات نشان می دهید و به برطرف شدن یبوست نیز کمک می کند.
  3. یک نوشیدنی خوشمزه: انجیر خشک را اول خوب شسته، درون یک ظرف بریزید، درون ظرف را پر از آب کنید و به مدت یک شبانه روز آن را در یخچال قرار دهید. این عمل باعث می شود انجیرها نرم شوند و آب درون ظرف خاصیت و طعم انجیر را به خود بگیرد. این شربت خوشمزه برای تهوع و یبوست در دوران بارداری بسیار مفید است.

 

تحولات کودک در هفته نوزدهم بارداری

نوزاد شما این هفته 2/15 سانتیمتر طول دارد و 7/226 گرم وزنش است، جنین شما وارد یک جهش رشدی کوچک شده و سایزش به اندازه یک انبه بزرگ است. کوچولوی شما قادر است در هفته 19 بارداری حرکاتی را بصورت رقص انجام دهد. بازوها و پاها سرانجام متناسب شده اند. نورون ها بین مغز و عضلات، متصل شده اند و غضروف های بدن در حال تبدیل به استخوان هستند.

تمام این رشدها دست به دست هم می دهند تا به فرزند شما توانایی کنترل بیشتر بر دست و پاهایش را بدهند که این، تمام لگدها، کش و قوس ها را که احتمالاً از الان به بعد حس می کنید، توجیه می کند!

روند تکامل کودکتان را در هفته نوزدهم بارداری مشاهده فرمایید

دست و پای کودک شما اکنون به نسبت صحیح و متناسب با بقیه اعضا رسیده است

موهای کودک شما در حال جوانه زدن بر روی کف سر می باشند

مغز کودک شما در حال طراحی بخش های مختلفی است که به حواس بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه ارتباط دارد

این هفته اتفاق دیگری هم رخ می دهد

جنین صاحب لایه پوششی، پنیر مانند می شود. الان ماده ای حفاظتی به نام ورنیکس کِیسوزا (ورنیکس واژه لاتین وارنیش است، کِیسوزا هم معادل پنیر است) پوست جنین شما را می پوشاند.

چرب و سفید است و از لنیوگو (موی کرک مانند)، چربی غدد بدن بچه و سلول های مرده پوست تشکیل شده است. این پنیر واکس مانند شاید چندان اشتها آور یا جذاب نباشد ولی به دلیل خوبی اینجاست: 

ورنیکس از پوست حساس بچه در برابر مایع آمنیوتیک اطراف محافظت می کند. بدون آن، بچه موقع تولد خیلی چروکیده به نظر می آید. موقع تولد که نزدیک می شود، ورنیکس می ریزد، گرچه بعضی بچه ها به ویژه آنها که زود به دنیا می آیند، موقع تولد هنوز با ورنیکس پوشیده شده اند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته نوزدهم بارداری

تغذیه بارداری

درمان های گیاهی، مکمل ها و دمنوش های دوران بارداری

تقویت حافظه، خواب عمیق و راحت، خوش اخلاقی، بهبود سیستم ایمنی در برابر سرماخوردگی و آنفلوآنزا، این ها مواردی است که ممکن است هر زن بارداری را درگیر کند: مکمل های گیاهی اغواکننده ترین وعده ها را به شما می دهند به خصوص زمانی که در حاملگی هستید و استفاده داروهای شیمیایی و انرژی زا برای شما ضرر دارد.

آیا واقعا مصرف مقداری جینسینگ برای تقویت حافظه تان، ضرر دارد؟ یا یک ملاتونین برای تضمین اینکه مثل یک بچه راحت بخوابید؟ و یا مصرف اکیناسه (نوعی آنتی بیوتیک گیاهی) به منظور دفع میکروب ها چون عصر آن روز در مهمانی چندبار عطسه کردید، ضرر دارد؟

با اینکه روی ظرف تمام این محصولات عبارت (کاملاً گیاهی) درج شده و از فروشگاه معتبر خریداری کرده اید اما حقیقت این است که این موارد به شما آسیب می رساند به خصوص الان که در هفته 19 بارداری هستید، با مصرف این داروها جنین هم از آن ها مصرف خواهد کرد. عبارت کاملاً گیاهی یا طبیعی دلالت بر بی خطر بودن این محصولات نیست و نمی توان به فروشگاه ها اعتماد کرد. داروهای گیاهی بطور قطع، آزمایش و تایید نشده اند و تحت آزمایش های بالینی قرار نگرفته اند، به این معنی که ممکن است، ایمنی آن ها مجهول و نامشخص باشد. حتی داروی گیاهی که از دیگران شنیده اید برای بارداری مناسب است، ممکن است برای شما طی این 9 ماه از هر جهت خطرناک باشد.

در حالت عادی برای مصرف این داروهای گیاهی باید احتیاط کرد و در زمان بارداری این احتیاط باید دو چندان شود. بهتر است هیچگونه داروی گیاهی مصرف نکنید حتی آنهایی که قبلاً آزادانه مصرف می کردید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشند. اگر می خواهید طی بارداری مثل یک خانم طبیعی باشید درمان های طبیعی دیگری را انتخاب کنید که شامل موارد خوراکی نباشد مثل: ماساژدرمانی، طب سوزنی، مدیتیشن و ...

دمنوش های گیاهی توصیه شده

چای معمولی یا معطر سیاه، سبز و سفید مصرف کنید. در حاملگی مصرف به اندازه بابونه در نیز اشکالی ندارد. همچنین می توانید چای بدون کافئین خود را با پوست پرتقال یا لیمو، تکه های میوه (سیب، آناناس، گلابی)، دارچین یا میخک ترکیب کنید. از زنجبیل و عسل و لیمو ترش هم غافل نشوید.

چای سبز نیز در دوران بارداری در حد اعتدال ضرری ندارد اما یادتان باشد مقدار زیادی کافئین دارد البته کافئین آن از قهوه کمتر است هرگز از گیاهان خودرویی که در باغچه خانه تان است دم نکنید مگر اینکه دقیقاً بدانید چیست و اینکه خطری نداشته باشد. به طور کلی، اگر می خواهید بهتر بخوابید، انرژی بیشتری داشته باشید، از سرماخوردگی مصون بمانید یا سوزش سر معده تان کمتر شود، درمان های طبیعی را در پیش بگیرید و روندی سالم که مطابق با رژیم غذایی بارداری شماست را دنبال کنید.

دمنوش های مفید در دوران بارداری

دمنوش نعناع

از نعناع تازه یا خشک شده به عنوان دمنوش می توانید استفاده کنید، همانند دم کردن چایی دمنوش را آماده کنید. بعد از جوش آمدن، آب بر روی قوری حاوی نعناع ریخته و بگذارید 5 دقیقه دم بکشد. نعناع حالت تهوع صبحگاهی و سوزش سردل را برطرف می کند. در ماه های اولیه بیشتر پزشکان مصرف این دمنوش را برای مقابله با حالت تهوع صبحگاهی توصیه می کنند. البته نعناع قابض است و در مصرف آن اعتدال باید رعایت شود.

دمنوش بابونه و بهار نارنج

بهترین دم نوش برای این دوران برای مادرانی که احساس اضطراب و استرس بیشتری دارند و نیاز به آرامش دارند، دمنوش بابونه و بهارنارنج است. بابونه و بهار نارنج را مخلوط کنید و مثل چای دم کرده و میل نمایید. این دمنوش، ضد استرس و آرامبخش می باشد. همچنین بابونه با بی خوابی مقابله می کند. مصرف آن قبل از خواب علاوه بر ایجاد خواب، باعث آرامش هم می شود.

توصیه ها در هفته نوزدهم بارداری

توصیه هایی برای پدران

نیمه راه بارداری همسرتان یک نقطه عطف بسیار بزرگ است، خب چرا نیمه دوم بسیار طولانی تر به نظر می رسد؟ قسمتی از این قضیه ممکن است به دلیل این باشد که شما بخش عمده ای از سه ماهه اول را در ناباوری بسر بردید (پیش از آنکه نشانه های بارداری کاملاً خود را نشان دهند). هم اکنون نشانه های واقعی بارداری همسرتان کاملاً نمایان شده است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت. این میانه راه که جذاب هم هست را با یک شام به یاد ماندنی کنید (یا اگر خیلی سرمست از پدر شدن هستید، با یک کادو). یک نفس عمیق بکشید و از شرایط جدید احساس رضایت و خرسندی داشته باشید. هنوز راه زیادی باقی مانده است.

مسافرت کوچک

به خارج از شهر بروید. یا به هر جای دیگری. هر جایی که خانه نباشد. یک مسافرت کوچک ایده خوبی برای این ماه است. چه یک مسافرت ساده و کم خرج و چه یک مسافرت پرخرج و گران. چیزی که هردوی شما به آن نیاز دارید، استراحت و تفریح است. سریعاً برنامه ها یتان را بریزید، مسافرت هوایی ممکن است در سه ماهه سوم بارداری محدود شود و حتی مسافرت های جاده ای نیز برایتان سخت تر شود (کمر همسرتان درد می کند و او به ندرت می تواند بدون داشتن یک استراحت کوتاه در میانه راه، طول اتاق را طی کند). الان زمان مناسبی برای مسافرت های طولانی نیست. قدر این زمان را بدانید.

ویدئو