هفته بیست و یکم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته بیست و یکم بارداری در یک نگاه

او حرکت می کند

دست ها و پاهای کودک شما در این هفته نسبتاً متناسب هستند و حرکات او نیز هم اکنون هماهنگ تر شده اند. همچنین در هفته جاری حواستان به پرش های او باشد! تا به امروز، اندازه گیری او از فرق سر تا کفل او بود ولی از این پس اندازه گیری او از فرق سر تا پاشنه پا انجام می گیرد و به همین دلیل است که ناگهان قد او بلند تر می شود!

سلول های خونی بیشتر

كبد و طحال كودك شما سخت مشغول توليد سلول های خونی هستند و این در حالی است که در حال حاضر فضاهای مغز استخوان به اندازه كافی برای كمك به این امر بالغ شده اند.

نوشیدن کودک

در حالی که جفت تازه به غذا دست پیدا کرده است، هم اکنون کودک شما مقادیر کمی از مایع آمنیوتیک را نیز می نوشد!

تحولات مادر در هفته بیست و یکم بارداری

ترک های پوست

در بیست و یکمین هفته بارداری، احتمالا بچه شما، رد پایش را بر روی پوست شما می گذارد، ترک های پوستی هنر نمایی های کوچولوی شماست، این ترک های پوستی، سرتاسر شکمتان، باسن، رانها، مفصل ران و پستانها را شامل می شود.

این رگه های صورتی، قرمز یا بنفش، در حالی که بدنتان منبسط می شود و شکم و پستان هایتان رشد می کنند، ظاهر می شوند. بافت پیوندی زیر پوستتان با کشیده شدن پوست، پاره می شود. از هر دو زن یک نفر دچار این کشیدگی پوست می شود. اگر مادرتان هم در بارداریش دچار کشیدگی پوست شده، نامزد احتمالی این رویداد هستید. زنانی که پوستشان تیره است کمتر این مشکل را خواهند داشت (به علاوه این که روی پوست های تیره، چندان هم مشخص نیست) ولی دخترانی که پوست بور دارند معمولا چندان خوش شانس نیستند. متاسفانه، هیچ راه اثبات شد های برای پیشگیری از زیگزاگ شدن پوست توسط ترک ها وجود ندارد. استفاده از مرطوب کننده ها مثل کره کاکائو، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن کنجد، از خشکی و خارش که بخاطر کشیدگی پوست در بارداری ایجاد می شود، جلوگیری می کنند.

اضطراب را کاهش دهید

حالا که کم کم به نظر باردار می آیید و آن لگدها دیگر با گاز اشتباه گرفته نمی شوند، ظاهراً حقیقت بارداری دارد خودش را نشان می دهد. در این حال، احتمالاً احساساتی دمدمی و مضطرب خواهید داشت که حتی بابت پذیرفتنشان هم دمدمی هستید (من و مادر بودن؟ حتما اشتباه شده!). نگران نباشید و دوام بیاورید. بعضی مواقع در بارداری (و معمولا وقتی که بارداری کاملا واضح و آشکار می شود) تقریباً  هر مادر باردار (و هر پدر منتظر!) شروع می کند به نگران شدن و ترسیدن انگار که مسافر یه قطار باشد توی یه مسیر پر هیجان و بدون ثبات. در این حالت نه تنها حس اضطراب طبیعی است، بلکه حتی اعلام کردن آن هم، طبیعی است. با دوستانتان که بچه داشته اند راجع به احساساتتان صحبت کنید، آنها به شما اطمینان می دهند که افکاری مشابه را تجربه کرده اند. مهمتر از همه، این ترس ها را با همسرتان مطرح کنید، کسی که درست به اندازه خودتان به این هم حسی نیاز دارد.

نکات بیشتر

  1. شما باید ورزش کنید، ورزش های سبک، مثل شنا، یوگا یا پیاده روی. به لطف ریلکس که لیگامنت هایتان را شل می کند، الان بیشتر در معرض آسیب هستید.
  2. رسماً باید مراقب برخوردها با شکمتان باشید! بیشتر مردمی که شما را می بینید می فهمند که شکم بزرگ تان بخاطر پرخوری نیست.
  3. چون بدنتان حدود 50 درصد بیش از زمان قبل از بچه دار شدن، خون و مایعات دارد، ممکن است پاهایتان ورم کند. پس، در طول روز حتماً نشستن و برخاستن را در برنامه داشته باشید.

 

تحولات کودک در هفته بیست و یکم بارداری

بچه حرکت می کند و می خوابد

بچه تان چه اندازه است؟ به اندازه یک موز بزرگ است یعنی 7/17 سانتیمتر و وزن 8/311 گرم. بچه در حال رشد شما هنوز فضای بزرگی در رحمتان دارد و فضای زیادی برای چرخش، وارونه شدن و حتی به طور اتفاقی پشتک زدن دارد. با وجود این رقص هایی که در شکم اتفاق می افتند، باور اینکه بچه بخوابد، سخت است. ولی باورتان بشود یا نه، جنین به اندازه یک نوزاد می خوابد، تقریباً 12 تا 14 ساعت در روز! (ای کاش شما هم می توانستید کمی بخوابید!)

جوانه های چشایی بچه رشد می کنند

وقتی در هفته 21 بارداری هستید، جنین هرروز مقداری از مایع آمنیوتیک را می بلعد، نه تنها بخاطر آب و غذایی که در خود دارد، بلکه بخاطر تمرین بلعیدن و گوارش، مهارت هایی که بچه به محض این که در آغوش شما قرار گیرد، به آنها نیاز خواهد داشت.

رشد کودک خود را در هفته بیست و یکم بارداری مشاهده نمایید

ابروهای کودک شما رشد خود را آغاز می کنند

لب های کودک شما واضح تر می شوند

این را هم به یاد داشته باشید

مزه مایع آمنیوتیک روز به روز، بسته به چیزی که باشید فرق می کند و این میز غذایی متنوع برای بچه غیر قابل فهم نیست. چون تا الان جوانه های چشایی کوچولوی شما رشد یافته اند. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است بچه هایی که در رحم توسط مایع آمنیوتیک در معرض غذاهای مشخصی قرار گرفته بودند، بعد از تولد بیشتر مشتاق خوردن غذاهایی با همان طعم بودند. دوست دارید فرزندتان بعدها کرفس، کدو سبز، فلفل دلمه ای را با اشتیاق بخورد؟ الان خودتان تمامی این ها را بخورید!

ورزش و رژیم غذایی در هفته بیست و یکم بارداری

تغذیه بارداری

مصرف مکمل آهن در دوران بارداری

استفاده از این مکمل بسیار ضروری و آسان است و باید این ماده حیاتی را بدون وقفه در تغذیه خود داشته باشید. کاهش آهن طی بارداری به خصوص در هفته 21 بارداری باعث می شود احساس خلاء کنید. حالا که طی این 9 ماه در پریود شدن تاخیر دارید، باز هم نباید از خوردن آهن غافل شوید. در این زمان خونی از دست نمی دهید اما در حاملگی، بدن گلبول های قرمز بیشتری می سازد که با کمک آهن باید پمپاژ شود (همچنین باید تا پایان حاملگی قوی و پر انرژی باشید). نیاز شما به آهن در هیچ دوره از زندگی به اندازه بارداری اهمیت پیدا نمی کند.

این نیاز ناگهانی برای خونرسانی به چه علت است؟

در هفته 20 بارداری، منبع ذخیره آهن بد نتان (همانی که موقع توقف پریود، ذخیره شده) تقریباً خالی می شود و درست در همین زمان جنین در حال رشد، برای دریافت گلبول های قرمز جدید در اولویت است. این موضوع ممکن است باعث کم خونی و یا افت میزان آهن طی بارداری شود. کم خونی به هیچ وجه شوخی بردار نیست، رنگ پریده و شدیداً ضعیف می شوید، به آسانی خسته می شوید یا نفس کم می آورید و حتی گاهی اوقات کم خونی منجر به غش کردن هم می شود. اگر دوست ندارید این شرایط را تجربه کنید، با دنبال کردن یک برنامه ساده چهار مرحله ای می توانید طی بارداری گردش خونی همراه با آهن کافی داشته باشید.

چهار پیشنهاد به منظور جلوگیری از کم خونی

در دوران بارداری مکمل آهن مصرف کنید

گرچه راه های زیادی برای دریافت آهن از مواد غذایی وجود دارد اما بهتر است در رابطه با این ماده مهم اطمینان بیشتری داشته باشید. در نیمه دوم و حساس بارداری، مکمل آهن ۳۰ تا ۵۰ میلی گرمی مصرف کنید تا نیاز مادر و جنین به طور کامل تامین شود. (اگر ذخیره آهن شما بسیار پایین باشد پزشک این مکمل را با دوز بالاتر برایتان تجویز می کند). به خاطر داشته باشید که طی حاملگی، مکمل آهن  باید علاوه بر ویتامین های بارداری مصرف شود. با پزشک خود در رابطه با بهترین زمان مصرف دارو که باعث ناراحتی معده نشود، مشورت کنید.

اسفناج مصرف کنید

اگر اسفناج دوست ندارید از اسفناج تازه همراه با پرتقال و سیب در سالاد استفاده کنید یا اسفناج بخار پز در کنار گوشت، ماهی و ماکارونی استفاده کنید. یکی از بهترین راه های مصرف اسفناج، بورانی اسفناج است. اسفناج پخته شده را با ماست مخلوط کنید، مقداری سیر تازه و فلفل سیاه به آن اضافه کنید.

میزان کافئین را کاهش دهید

کافئین ممکن است شما را سرحال کند اما اثرات آهن را تخریب می کند. اگر استیک غنی از آهن را با نوشابه میل کنید، مقدار آهنی که باید جذب بدنتان شود را کاهش می دهید (علاوه بر این بهتر است مصرف کافئین را طی حاملگی کنار بگذارید).

ویتامین C را در برنامه خود داشته باشید

ویتامین C بهترین دوست آهن است چون جذب آهن را افزایش می دهد. بنابراین مکمل آهن را با یک لیوان آب پرتقال بخورید. در کنار میگو، فلفل قرمز بخورید و یا جو دوسر پرک شده (مخصوص صبحانه) را با توت فرنگی میل کنید.

توصیه ها در هفته بیست و یکم بارداری

توصیه هایی برای پدران

اولین لگدهای نوزاد

در اینجا به مطلبی می رسیم که ممکن است شما چیزی در مورد آن ندانید: کوئیکنینگ یا اولین حرکات نوزاد در شکم مادر. اما همسر شما از آن مطلع می باشد و منتظر آن بوده است. اولین حرکات نوزاد و حرکت جنینی (Fetal Movement) زمانی که دستان و پاهای کوچک نوزاد، به اندازه کافی بزرگ شده، احساس می شوند.

بعضی مواقع بین هفته 18 و 22 بارداری همسرتان احساسی مانند حرکت یک پروانه در شکمش را به شما اعلام می کند. اما این نوزاد است و پروانه ای در کار نیست. در حدود 21 هفتگی بارداری این شواهد فیزیکی در کنار شکم برجسته همسرتان نشان می دهد که او یک نوزاد در شکمش دارد. این سوال مطرح می شود که شما بعنوان شوهر چه زمانی می توانید این لگدها را احساس کنید؟ این حرکات در حال حاضر و تا چند هفته آینده به اندازه کافی قوی نیستند که از بیرون توسط شما حس شوند اما این انتظار کشیدن ارزشش را دارد.