هفته بیست و دوم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته بیست و دوم بارداری در یک نگاه

تست چراغ قوه

اگرچه پلک هایش هنوز بسته اند، کودک شما می تواند روشنایی و تاریکی را درک کند. یک چراغ قوه را بر روی شکم خود روشن کنید و حرکت کردن او را مشاهده کنید.

حواستان باشد که چه می گوئید!

گوش های کودک شما شروع به شنیدن و پردازش صداها از درون بدن شما (نفس کشیدن شما، قار و قور کردن شکمتان، ضربان قلبتان و ...) می کنند.

یادگیری چنگ زدن

سیستم عصبی کودک شما رشد کرده و حواس او قوی تر می شوند، به این معنی که انگشتانش در حال یادگیری گرفتن گوش های کوچکش، بینی و بند نافش می باشد.

تحولات مادر در هفته بیست و دوم بارداری

رشد پا

در هفته 22 بارداری، رحمتان حدوداً 5/2 سانتیمتر بالاتر از نافتان است. رحم با جست و خیزها و جهش های بچه بزرگ می شود. ولی رحمتان تنها چیزی نیست که این روزها بزرگ می شود. آیا به پایین، به پاهایتان، نگاه کرده اید؟ اگر مثل بیشتر مادران باردار باشید، متوجه می شوید که پاها هم رشد می کنند. گرچه بعضی افزایش ها در سایز پا می تواند به ورم بارداری نسبت داده شود ولی دلیل دیگری هم برای افزایش سایز در بارداری وجود دارد. ریلکسین را به خاطر دارید، همان هورمون بارداری که لیگامنت ها و مفصل های اطراف لگنتان را شل می کند تا بچه بتواند آنجا جای گیرد (احتمالاً همان هورمونی که شما را در طول بارداری به شدت بد ترکیب می کند). خب، فرقی بین لیگامنت هایی که می خواهید شل شوند (مثل همان هایی که مال لگن اند) و آنهایی که ترجیح می دهید سر جایشان باقی بمانند (مثل آنهایی که روی پایتان هستند)، قائل نمی شود.

نتیجه

وقتی که لیگامن تهای پا شل شوند، استخوان های زیر آنها تمایل به فاصله یافتن پیدا می کنند که در نتیجه برای بیشتر خانم ها نیم یا یک سایز کامل، سایز پا افزایش می یابد. بطور ناگهانی و آزاردهنده ای کفش ها به نظر تنگ می آیند. اگر می خواهید به فروشگاه بروید تا یک جفت کفش جدید بخرید، آن کفش هایی را بخرید که راحت و جادار هستند (از پاشنه های میخی اجتناب کنید، چون به قدر کافی، با حفظ تعادلتان با این شکم در حال جلو آمدن، مشکل خواهید داشت).

نکات بیشتر

  1. رحمتان تمرین زایمان می کند؟ اگر در شکم تان احساس فشاری غیر طبیعی و بدون درد داشتید. این ها برکستون هیک ها (Braxton Hicks) هستند که خطرناک نیستند و نشان می دهند تمرین های اولیه زایمان آغاز شده است.
  2. در خطر زایمان زودرس هستید؟ دکتر ممکن است فیبرونکتین جنینی را آزمایش کند، پروتئینی که به کیسه آمنیوتیک رحم می چسبد. اگر این خطر هست، احتمالاً دارو می گیرید تا از مشکلات پیشگیری شود.
  3. اگر گرفتگی های ناگهانی پا یا پای بی قرار دارید، ممکن است دچار کمبود پتاسیم شده باشید. غذاهای غنی از پتاسیم مثل لوبیا سفید، ماست و موز به رژیم غذایی تان اضافه کنید.

 

تحولات کودک در هفته بیست و دوم بارداری

بچه، مژه و ابرو دارد

در هفته 22 بارداری، فرزندتان (که الان اندازه یک عروسک کوچک است) سرانجام مرز نیم کیلو را رد کرده است.

یعنی چقدر سنگین؟ 

دفعه بعد که به فروشگاه رفتید، یک بسته شکر، تقریباً نیم کیلویی را در دست بگیرید.

ابروها و مژه های عروسک کوچکتان هم به خوبی شکل گرفته اند، حتی موی بیشتری هم روی سر کوچک و بامزه اش در حال جوانه زدن است. احتمالاً اگر می توانستید کوچولویتان را از نزدیک و بصورت رنگی ببینید، شگفت زده می شدید! مو در این مرحله از رشد جنینی هیچ پیگمنتی ندارد، یعنی سفید روشن است.

تغییرات بدن کودک خود را در هفته بیست و دوم بارداری مشاهده نمائید

تا زمانی که کودک شما به اندازه کافی وزن بدست آورد، پوست او به صورت چروکیده دیده خواهد شد

چشمان کودک شما در حال تکامل می باشند ولی همچنان عنبیه او فاقد رنگدانه است

توانایی های گرفتن با دست

این هفته، کوچولوی عزیزتان با رشد حس لامسه، دنیا را بیشتر حس می کند. در حقیقت، توانایی گرفتن در او تقریباً کامل شده و چون هیچ چیزی در رحم نیست که او با دستانش بگیرد، ممکن است گاهی بند ناف را محکم بگیرد (نگران نباشید، به قدر کافی سفت هست که آسیب نبیند). حس بینایی هم دارد کامل تر می شود. جنین شما اکنون می تواند خیلی بهتر از قبل تاریکی و روشنایی را درک کند (حتی با آن پلک های کاملا بسته). ولی به یاد داشته باشید، مگر مواقعی که چراغ قوه به شکمتان بتابانید (که البته می توانید این کار را بکنید)، اغلب درون شکمتان جای دنج و تاریکی برای بچه است. بچه همچنین می تواند صدای شما، ضربان قلبتان، قاروقور شکمتان و صدای گردش خون بدنتان را بشنود.

ورزش و رژیم غذایی در هفته بیست و دوم بارداری

تغذیه بارداری

افزایش بیش از حد وزن در بارداری

اگر متوجه شدید که طی بارداری بیش از اندازه افراط و ناپرهیزی کرده اید، نگران نباشید، بیشتر خانم ها این تجربه را دارند. وقتی در پایان سه ماهه اول روی وزنه بروید و ببینید که وزنتان دو برابر شده، این یعنی بیشتر از وزنی که برای بارداری توصیه شده است. گاهی اوقات به این دلیل است که به اندازه دو نفر غذا می خورید و گاهی به خاطر این است که برای رفع حالت تهوع مواد پرکالری می خورید. این اضافه وزن زمانی جدی می شود که بیش از حد استاندارد توصیه شده باشد. برخی از خطرات این وضعیت شامل موارد زیر است:

افزایش ناراحتی

بارداری موضوع راحتی نیست و این ناراحتی ها با افزایش وزن دو چندان می شود.

فشارخون بالا

داشتن فشار خون بالا در سه ماهه دوم بارداری در زمان زایمان منجر به مشکلاتی می شود.

پره اکلامپسی (فشار خون بالا)

فشار خون بالا منجر به مشکلاتی برای کلیه و کبد می شود. همچنین خطر محدودیت رشد داخل رحمی، جداشدن زودرس جفت و دیگر مشکلات را افزایش می دهد.

دیابت بارداری

چاق بودن یا افزایش بیش از حد وزن طی بارداری شما را در معرض خطر دیابت بارداری قرار می دهد و ممکن است در آینده احتمال دیابت نوع 2 را در شما افزایش دهد.

بزرگ بودن جنین

هر چه شما سنگین تر باشید احتمال بیشتری هست که بچه بزرگتر شود (ماکروزومی: بزرگی بیش از حد معمول) و یا منجر به این می شود که هنگام زایمان طبیعی نیاز به استفاده از پنس و وکیوم پیش آید. ممکن است حتی احتمال سزارین افزایش یابد (که پس از سزارین سختی های ترمیم و بهبود وجود دارد).

زایمان زودرس

هر چقدر BMI بالاتر باشد احتمال اینکه بچه زودتر به دنیا بیاید بیشتر می شود که این موضوع خطرات بیشتری برای جنین را به همراه خواهد داشت، از جمله: مشکلات تنفسی، مشکلات شیر خوردن و مسائلی مربوط به رشد و یادگیری که در آینده مشخص می شود.

چاقی و مشکلات همیشگی مربوط به سلامتی

اگر بیش از حد اضافه وزن داشته باشید، پس از زایمان برای کاهش وزن باید زمان طولانی تری صرف کنید این در صورتی است که طبق راهکارهای اضافه وزن بارداری پیش نروید. علاوه بر این زنانی که بیش از اندازه چاق می شوند و ظرف 6 ماه پس از بارداری این اضافه وزن را از بین نمی برند، طی 10 سال آینده در معرض خطر جدی قرار می گیرند که می تواند منجر به فشارخون بالا، دیابت و بیماری های قلبی شود.

هشدار: اگر در سه ماه دوم بارداری در هر هفته بیش از 6 کیلو وزن اضافه کنید، مخصوصاً اگر به نظر برسد به زیاد خوردن یا دریافت بیش از حد سدیم مربوط نباشد، باید با پزشک مشورت کنید.

قرار گرفتن در مسیر صحیح

در این زمینه با پزشک و متخصص تغذیه خود همکاری کنید و طبق برنامه غذا بخورید. چند راه حل کوچک برای این کار پیشنهاد می دهیم:

غذاهای بدون کالری را قطع کنید

تاکید بر مواد غذایی بدون کالری است، چون شما هنوز به غذاهایی با کالری مناسب برای تغذیه بچه احتیاج دارید. وزن کم کردن ایده خوبی نیست مخصوصاً که باردار هم باشید، اصلا خوب نیست اما می توانید میزان افزایش وزن را کمتر کنید. خوراکی های ساده، مغذی و کم کالری می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

بدن خود را غنی از مواد مغذی کنید

با خوردن مواد غذایی سالم و به مقدار مناسب و طبق رژیم غذایی بارداری پیش روید. مراقب حجم غذایی که می خورید باشید. ممکن است مقدار غذایی که در رژیم برای شما در نظر گرفته شده کمتر از چیزی باشد که فکر می کنید.

روی مواد غذایی موثر تمرکز کنید

غذاهایی را انتخاب کنید که بتوانید در مقدار زیاد، بخورید (هم سیر شوید هم سیر بمانید) اما کالری بالا نداشته باشد: سبزیجات تازه برگ سبز و میوه ها به خصوص میو ههای آبدارتر مثل خربزه، ماهی، گوشت مرغ و گوشت قرمز بدون چربی و بلغور جو. آب فراوان بنوشید علاوه بر آب میوه و نوشیدن یهای دیگر.

چربیهای سالم مصرف کنید

برخی چربیها لازم هستند و برای دوران بارداری ضرور یاند اما مصرف بیش از اندازه آنها باعث انباشتگی کالری می شود. پس نان را بدون کره بخورید، آبگوشت را حتما همراه با پیاز و سبزی خوردن مصرف کنید و غذاهای سرخ کردنی را به حداقل برسانید. در کنار غذا سالاد بخورید اما سس نخورید، بجای آن از دستور زیر استفاده کنید:

سس سالاد

مواد لازم:

دو قاشق غذاخوری ماست چکیده، پنچ قاشق غذاخوری ماست معمولی، پودر سیر یا سیر رنده شده، فلفل سیاه، نمک، پودر نعنا یا پونه خشک، نصف قاشق چایی خوری شکر، آب یک لیموترش بزرگ.

همه این مواد را با هم مخلوط کنید تا یک دست شوند و حالا این سس طبیعی و سالم را بریزید روی سالاد و از خوردن آن لذت ببرید.

توصیه ها در هفته بیست و دوم بارداری

توصیه هایی برای پدران

پدر شدن همچنان وقتی که ماجرای تولد فرزند شکل جدی به خود می گیرد، فکرهایی درباره نوزاد به سراغ تان می آیند؟

نگران نباشید. این شرایط عادی است. وقتی که همسرتان 22 هفته باردار است، ممکن است از خودتان بپرسید که شما چطور پدری خواهید بود، درباره سلامت نوزاد و مادر نگران باشید و یا از حرف خاصی که پزشک در آخرین ویزیت زده گیج باشید و فکرتان مشغول باشد. در اینجا راه هایی ارائه می شود که اطمینان قلبی خود را می توانید توسط آنها تقویت کنید.

  1. درباره بارداری و نوزادان زیاد مطالعه کنید. دانایی یک قدرت است.
  2. با همسرتان صحبت کنید. او احتمالاً به اندازه شما عصبی بوده و کنترلش را از دست داده است. بیان کردن ناراحتی ها به هردوی شما کمک می کند که آرام شوید.
  3. از راهنمایی هر پدر باتجربه ای در این زمینه استفاده کنید و به آگاهی خود بیافزایید.

در نهایت با این طرز فکر آرام شوید که نابرده رنج، گنج میسر نمی شود.