هفته بیست و سوم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته بیست و سوم بارداری در یک نگاه

آیا خجالت می کشید؟

پوست کودک کمی دچار افتادگی شده است (اما این موضوع تا زمان کوتاهی به طول نمی انجامد چرا که چربی در حال شکل گیری است) و زیر آن به لطف وریدها و شریان های خونی دارای رنگ قرمز می باشد.

کوچولوی پر قدرت!

اکنون بازوان و پاهای کوچک دلبند شما دارای مهارت و زور بیشتر ی می باشند. حتی ممکن است از بیرون قادر به مشاهده این حرکات او باشید!

قدرت جفت!

جفت که در واقع سیستم پشتیبان تازه تکامل یافته کودک شماست، اکسیژن و مواد مغذی را به کودک شما منتقل می کند و محصولات زائد را از او دور می کند.

تحولات مادر در هفته بیست و سوم بارداری

اکنون فرزندی که انتظارش را می کشید به راحتی درشکمتان پناه گرفته و تا به حال حتما متوجه شده اید که بارداری از سر تا انگشت پایتان را تحت تاثیر قرار می دهد (و تقریباً هرجایی در این فاصله را). در هفته 23 بارداری، ذهنتان گیج است (مربوط به مغزتان است که تحت تاثیر پروژسترون قرار دارد) و انگشتان پاهایتان دارند رشد می کنند. کف دست ها و پاهایتان ممکن است قرمز باشند و ممکن است بیشتر مستعد عرق سوز و جوش های ریز پوستی باشید. ترکهای پوستی به صورت رگه های مکرر صورتی و بنفش روی تقریباً هر سطحی از پوست شما ظاهر می شوند.

لک شدن پوست

آن خط عجیب تیره که از مرکز نافتان به پایین می رود دیگر چیست؟ خط تیره یا لینه آ نیگرا علامتی شایع از بارداری است (بیشتر در زنانی که پوست تیره دارند جلب توجه می کند). لینه آ نیگرا که از ناف تا ناحیه لگن رد می شود، توسط همان هورمونهای بارداری ایجاد شده که تمام تغییر رنگ های پوستی که می بینید را سبب می شوند. مثل سایه تیره تر دور نوک پستان هایتان و کک و مک های عمقی تر روی بازوها و پاهایتان، بعضی خانم ها (بازهم، بیشتر بین آنهایی که پوست تیره تر دارند شایع است) تغییر رنگ در پوست صورتشان هم دارند، به ویژه در نواحی اطراف بینی، پیشانی، گونه ها و چشم ها. این اتفاق ماسک یا پوشش بارداری نام دارد (یا کلوزما)، چون به شکل یک ماسک روی صورت ظاهر می شود. جهت اطمینان، تمام تغییرات رنگ پوست طی چند ماه بعد از زایمان محو می شوند.

در این دوران می توانید، از پوشش دهنده ها استفاده کنید.

کاری که می توانید در این مورد انجام دهید

با پاهای جمع شده بنشینید. پس از تولد نوزاد می بایستی که این خط به تدریج و به خودی خود محو شود اما یک سری توصیه های فوری می تواند کمک کند که در این زمان این خط کمتر مشخص باشد:

خوب غذا بخورید

بر طبق شواهد موجود تغییرات رنگ در پوست به کمبود اسید فولیک ارتباط دارد. اطمینان حاصل کنید که یک رژیم غذایی سالم بارداری را با اسید فولیک فراوان و از سبزیجات برگدار، نان گندم و غلات دریافت می کنید (اما وسواس خیلی زیادی هم روی دقیقاً اجرا کردن این رژیم نداشته باشید چون با استفاده از مکمل های دوران بارداری نیز مقدار زیادی از آن را دریافت می کنید). چه این کار لینه آ نیگرا (Linea Nigra) را به حداقل برساند و یا نه، در هر صورت انجام آن مطمئناً برای نوزاد خوب است.

ریلکس کردن را یاد بگیرید

این همه خوشی دارد شما را لرزان و دچار استرس می کند؟ نفس بکش عزیزم، نفس بکش! الان وقت خوبی برای یاد گرفتن چند تکنیک آرامش بخش است. نه فقط چون کمک می کند از پس اضطراب های بارداری بربیایید (و به زودی هم انقباض های زایمان)، بلکه بخاطر اینکه در زندگی جدیدتان به عنوان یک مادر به کار خواهد آمد.

اگر زمان کلاس رفتن را داشته باشید، یوگا به ظرز فوق العاده ای کاهنده استرس است ولی یک تکنیک آرامبخش (مدیتیشین) بارداری را معرفی می کنیم که می توانید تقزیباً هر جایی و هر زمانی برای آرام کردن روحتان استفاده کنید:

  1. بنشینید و چشمانتان را ببندید و یک منظره زیبا و آرام را تصور کنید (مثل غروب در ساحل مورد علاقه تان، موج هایی که به آرامی روی ساحل می آیند، منظره یک کوهستان آرام با یک جویبار خروشان،...).
  2. سپس تمرین را از انگشتان پا شروع کنید تا به صورت برسید و روی استراحت دادن هر عضله تمرکز کنید. آهسته و عمیق نفس بکشید، فقط با بینی و یک واژه را (مثلاً "آخیش" یا "یک") را انتخاب کنید تا با هر بازدم تکرار کنید.

باید بین 10 تا 20 دقیقه این تمرین را تکرار کنید اما حتی یک یا دو دقیقه انجام دادنش هم بهتر از انجام ندادن است.

نکات بیشتر

  1. متأسفانه، خواب راحت تر نمی شود. بی خوابی بارداری تقریباً 78 درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. سعی کنید با یک بالشت بین ساق پاها و با زانوهای خم شده استراحت کنید.
  2. حالا که هفته ها از باردار شدنتان می گذرد، وقت آن است که به مرخصی بارداری فکر کنید. مرخصی پدرانه را فراموش نکنید. از همسرتان بپرسید که نظر کارفرمایش چیست.
  3. همیشه یک بطری آب همراهتان داشته باشید. اینکه بدنتان همیشه آب داشته باشد به نگاه داشتن مقدار خون اضافی کمک می کند، مایع آمنیوتیک را تازه می کند، تولید شیر را تقویت می کند و بسیاری مزایای دیگر دارد.
  4. اگر خسته هستید! روی پهلوی چپتان چرت بزنید. این کار، رحم در حال رشد شما را، از فشار آوردن بر روده ها و رگ های بزرگ خونی باز می دارد و اجازه می دهد که خون بیشتری به بچه برسد.

 

تحولات کودک در هفته بیست و سوم بارداری

افزایش وزن جنین 

عروسکتان الان 3/20 سانتیمتر قد و بیش از 5/453 گرم وزن دارد. این هفته به عنوان شروع اساسی افزایش وزن شناخته می شود. فرزندتان باید وزنش را طی چهار هفته آینده، دو برابر کند و احتمالاً شما هم، چنین حسی را خواهید داشت.پوست کوچولویتان، کمی چروکیده است، چون سرعت رشد پوست بیش از چربی است ولی به زودی، به محض اینکه تمام بخش ها با ذخیره چربی پر شوند، بدنش شکل می گیرد. 

به محض تولد فرزندتان، به خوبی چاق و توپر می شود، از گونه های تپل گرفته تا انگشتان گوشتالو! و گرچه در هفته 23 بارداری اندام ها و استخوان های بدن فرزندتان از زیر پوستش (که به خاطر سرخرگ ها و سیاهرگ هایی که زیر آن در حال رشد هستند، ته مایه رنگ قرمز دارد) مشخص اند، ولی وقتی ذخیره های چربی در محل هایشان قرار بگیرند، دیگر مثل الان شفاف نخواهد بود.

تغییرات بدن کودک خود را در هفته بیست و سوم بارداری مشاهده نمایید

بدون در نظر گرفتن رنگ پوست بعد از تولد، در حال حاضر پوست کودک شما قرمز است

کودک شما به صداهایی که داخل رحم می شوند، عادت کرده است

می توانید صدای ضربان قلب بچه را با یک گوشی طبی بشنوید

احتمالاً تا به حال بارها صدای ضربان قلب فرزند در حال رشدتان را با یک گوشی پزشکی شنیده اید (گرچه هیچ وقت از شنیدن آن خسته نمی شوید)، ولی از الان می توانید با یک گوشی طبی استاندارد هم آن را بشنوید. عجب تپش قلبی!

ورزش و رژیم غذایی در هفته بیست و سوم بارداری

تغذیه بارداری

در دوران حاملگی طبق بودجه تان غذا بخورید

حساب و کتاب کردن پول هایتان نباید به این معنی باشد که از غذاهای مقوی صرف نظر کنید. شاید نگران این هستید که رژیم غذایی جدید برای بارداری باعث ورشکستگی شما شود، درست در زمانی که به هر تومان آن احتیاج دارید. اما جای نگرانی نیست، می توانید با خیال راحت در هفته 23 بارداری شاهانه غذا بخورید بدون اینکه بخواهید مثل یک ملکه خرج کنید. با کمی دوراندیشی و درایت می توانید غذاهایی ارزان تر بخورید که نسبت به غذاهای پرهزینه، سالمتر هم باشد.

کیف غذا را در نظر داشته باشید

ناهارتان را با خود به محل کار ببرید. با این کار صرفه جویی هم کرده اید. می توانید خودتان مقایسه کنید: هزینه ای که برای یک ساندویچ آماده می پردازید در ضمن نمی دانید چگونه و با چه کیفیتی درست شده نسبت به ساندویچی که خودتان از مرغ و سبزیجات درست می کنید، خیلی بیشتر است (برای نوشیدنی هم می توانید از آبسردکن استفاده کنید که رایگان هم هست). به جای معطل شدن در فست فود می توانید لقمه پنیر و میوه درست کنید. با همین کیف غذا تا زمان زایمان می توانید مقدار قابل توجهی پول پس انداز کنید. آب که ارزانترین نوشیدنی منو است را انتخاب کنید در ضمن بهترین انتخاب برای شما و بچه است. هم پولتان پس انداز می شود و هم اینکه یک نوشیدنی بدون کالری نوشیده اید.

در زمینه غذا خوردن به دنبال راحتی خود نباشید

همیشه غذاهای سریع و نیمه آماده با تنوع فراوان وجود دارند و قیمت های قابل توجهی هم دارند، نیازی به گفتن نیست که علاوه بر پولی که می پردازید، غذایی ناسالم می خورید که باعث افزایش وزن و افزایش سدیم و شکر می شود. با خرید مواد غذایی خودتان در زمان و پول صرفه جویی کنید و هر وعده غذایی را فریز کنید. در عرض 5 دقیقه می توانید به راحتی با روغن زیتون و سرکه و خردل و آب لیموترش تازه سس درست کنید و آن را در شیشه خالی نگهداری کنید. به جای اینکه آن بسته یخ زده را در مایکروویو بگذارید، یک غذای واقعی درست کنید و باقیمانده آن را هم برای صبحانه کنار بگذارید.

غذای مقوی و آسان

سوپ هویج و اسفناج

عدس (حتماً از قبل در آب بخیسانید تا نفخ به حداقل برسد) را در آب بریزید در حد نیم پز شدن بپزید. هویج را نگینی خرد و به آن اضافه کنید. وقتی کاملاً پخته شدند اسفناج خرد شده را به آن اضافه کنید. حدود ۸ دقیقه درب قابلمه را بردارید. این کار باعث می شود اسفناج رنگ بهتری داشته باشد. شیر را همراه عصاره مرغ، نمک و فلفل اضافه کنید و هر از گاهی سوپ را هم بزنید. در آخر برای لعاب بیشتر، برنج یا رشته سوپی اضافه کنید. در اسفناج می توانید مقادیر زیادی آهن، ید، ویتامین های B و ... پیدا کنید که تمام آنها املاح معدنی مفید برای بدن محسوب می شوند.

توصیه ها در هفته بیست و سوم بارداری

توصیه هایی برای پدران

لذت بردن از رابطه زناشویی در هنگام بارداری

چیزهایی که در این زمینه شنیده اید درست است. در این مرحله از فرآیند بارداری، همسرتان دقیقاً ممکن است بیش از هر زمان دیگری در زندگی اش از رابطه زناشویی لذت ببرد. در هفته 23 بارداری، اندام های تناسلی او به دلیل تأثیر هورمونها و خون، متورم هستند و عصب های آلت تناسلی او بسیار بسیار حساس اند. از او بپرسید که آیا آماده رابطه عاشقانه هست و اگر جواب مثبت بود از این لحظات لذت ببرید. اما آرام آرام این کار را انجام دهید و با او عشق بازی کرده و قدردان او نیز باشید. بگذارید او بداند که در حال حاضر چقدر برای شما جذاب بوده و بدنش برای شما چقدر عالی است. مانند همیشه بدون این که پیشتر از او بپرسید کار خاصی انجام ندهید و حواستان به چیزهایی که او در این برهه از زمان دوست دارد و یا ندارد باشد.