هفته بیست و پنجم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته بیست و پنجم بارداری در یک نگاه

رفلکس جهنده!

کودک را نترسانید! در حال حاضر رفلکس های شگفت انگیز کودک شما بیشتر شده اند. (و شاید سکسکه های او!)

چربی کودک

چربی کودک در حال اضافه شدن می باشد! حتی اگر کودک شما هنوز هم لاغر باشد، وزن او به آرامی اضافه می گردد و ظاهر چروک خورده اش از بین خواهد رفت.

اولین موهای رنگی!

اگر کودک مورد انتظار شما دارای مو باشد (بعضی از کودکان بدون مو هستند!)، در واقع رنگ و بافت موهایش در این مرحله قابل مشاهده می گردد.

تحولات مادر در هفته بیست و پنجم بارداری

در هفته 25 بارداری، رحم در حال رشدتان حالا به ابعاد یک توپ فوتبال رسیده است. بواسیر بیش از نیمی از تمام زنان باردار سیاهرگ های متورم و سوزش دار را در مقعدشان تجربه می کنند که بخاطر رحم بزرگی است که به نواحی پایین تر فشار می آورد. به دلیل افزایش جریان خون در این ناحیه، این تورم ایجاد می شود.

با این که برای بدنتان خطرناک نیست، بواسیر می تواند صرفاً دردناک باشد و حتی باعث خونریزی مقعدی شود. یبوست می تواند این بواسیر مزاحم را حتی بدتر کند، پس بهترین تلاش شما برای پیشگیری، این است که مایعات و فیبر دریافتی بدنتان را افزایش دهید و غذاهای غنی از فیبر زیاد بخورید (میوه ها، سبزیجات و تمام حبوبات را در نظر داشته باشید). انجام ورزش های مرتبط با لگن را شروع کنید. 

ورزش تقویت عضلات کف لگن

  1. به پشت دراز كشيده و پاها را به اندازه عرض شانه از هم باز کنید.
  2. كف پا را بر روی زمين قرار داده و به همراه دم عضلات باسن را منقبض كرده و از زمين كمی بلند كنيد.
  3. سپس با بازدم عضلات باسن را شل كرده و آرام بر روی زمين قرار دهيد.

چند توصیه برای بواسیر

کمی یخ با یک پوشش نرم روی محل بواسیر قرار دهید. روزی چند مرتبه در لگن آب گرم برای بهبود درد نشسته و پس از آن خود را کاملاً خشک نمایید.

دستمال توالت های بدون عطر، سفید رنگ و نرم استفاده نمایید. استفاده از دستمال مرطوب بدون رایحه را فراموش نکنید. نکات بهداشتی و ضدعفونی کردن محل را در نظر داشته باشید. در صورت بدتر شدن بیماری حتماً با پزشک خود مشاوره کنید تا برای شما داروی مناسب تجویز نماید. اکثر این داروها را بیشتر از یک هفته نمی توان استفاده کرد.

سلامت دندان ها

دوست دارید که بچه را در بدنتان تا پایان زمان مقرر، بی خطر نگهداری کنید؟ نخ دندان را در فراموش نکنید! تحقیقات نشان داده است که به طور شگفت آوری سلامت مناسب دندانی با بارداری های با دوام تر و سالم تر مرتبط است. چیزی به همین سادگی رابطه مستقیم با تولد نوزاد نارس دارد. شستن دندان هایتان، حداقل دوبار در روز و منظم نخ دندان کشیدن را جز عادت های خود تعریف کنید. این کار خطر ورم لثه را کاهش می دهد، عارضه رایجی که در آن لثه هایتان ملتهب و قرمز می شوند و حتی شروع به خونریزی می کنند. ورم لثه درمان نشده (اینجا است که چکاپ دندانی منظم خودش را نشان می دهد) می تواند به عفونت جدی تر، منجر شود که احتمال دارد زایمان زودرس و حتی خطر پره اکلامپسی را افزایش می دهد. به دندان هایتان به طور جدی اهمیت بدهید و آن ضرب المثل قدیمی که می گوید زن با هر بارداری یک دندان از دست می دهد را تغییر دهید.

نکات بیشتر

  1. مطالعات نشان می دهد که مادران بارداری که مثبت گرا نیستند و از انرژی ها و افکار منفی دوری نمی کنند (مثل: من لیاقت شاد بودن را ندارم)، در معرض خطر افسردگی پس از زایمان هستند. انگار آشناست، نه؟ در زودترین زمان ممکن از پزشک و مشاور خود کمک بگیرید.
  2. رحمتان به اندازه ی یک توپ فوتبال است و پوستتان را می کشد. تمام این ها ممکن است باعث خارش شکمتان بشود. در صورت نیاز از مرطوب کننده به مقدار زیاد یا لوسیون استفاده کنید.
  3. ترکیبی از روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن کنجد درست کنید و روزی چند مرتبه پوست خود را ماساژ دهید.
  4. احتمالاً کمی بازی نامگذاری برای بچه انجام داده اید. حالا، قبل از تأیید، این ها را از خودتان بپرسید: چگونه تلفظ می شود؟ قافیه اش قشنگ است؟ اسم های مخفف احتمالی اش چه هستند؟

 

تحولات کودک در هفته بیست و پنجم بارداری

ریه های بچه برای نفس کشیدن آماده می شوند

بچه با تمام جست و خیزهایش در حال رشد است، الان طولش 8/22 سانتیمتر و وزنش به بیش از 3/680 گرم رسیده است. بلندتر از دو قوطی آبمیوه که روی هم سوار شده باشند و سنگین تر از چهارتای آن ها.

تغییرات بدن کودک خود را در هفته بیست و پنجم بارداری مشاهده نمایید

کودک شما در حال دریافت چربی بدن و چاق شدن است، بنابراین در این روزها او بیشتر شبیه به نوزاد می شود

موهای کودک شما هم اکنون دارای رنگ و بافت خاصی است که البته امکان تغییر آن پس از تولد وجود دارد

این هفته دیگر چه خبر است؟

پوست فرزندتان صورتی تر می شود، نه به خاطر آنکه گرمش باشد (در حقیقت، مایع آمنیوتیک به خوبی دما را تنظیم می کند که یعنی فرزندتان را همیشه در دمای مناسبی نگاه می دارد)، بلکه چون رگ های کوچک خونی اش که مویرگ نامیده می شوند زیر پوستش تشکیل و با خون پر می شوند.

کمی بعد در این هفته، رگ های خونی همچنین در ریه های بچه هم گسترش می یابند که آنها را یک قدم به رشد کامل نزدیک تر می کند و همچنین یک قدم به اولین نفسی که با هوای تازه بکشد، نزدیک تر می کند.

ولی در هفته 25 بارداری، ریه ها هنوز خیلی جای پیش رفت دارند. ریه ها شروع به ترشح سورفکتانت می کنند، ماده ای که به ریه ها کمک می کند تا بعد از تولد بچه با اکسیژن پر شوند و گسترش یابند، اما ریه ها هنوز برای آن که به طور کارآمد اکسیژن را به جریان خون بفرستند و دی اکسیدکربن را با بازدم بچه آزاد کنند، خیلی غیر پیشرفته اند.

سوراخ های بینی بچه باز می شوند

ریه ها تنها سیستمی نیست که برای ورود هوا آماده می شود. سوراخ های بینی فرزندتان که تا به حال بسته بوده اند، این هفته شروع به باز شدن می کنند. در حقیقت این به کوچولوی شما اجازه می دهد که تمرین نفس کشیدن را شروع کند.

 

ورزش و رژیم غذایی در هفته بیست و پنجم بارداری

تغذیه بارداری

اضافه نشدن وزن در دوران بارداری: پنچ راه حل برای قرار گرفتن در مسیر صحیح برای اغلب زنان، افزایش وزن بارداری امری آسان است اما برای برخی مشکل، اضافه شدن وزن نیست بلکه کاملاً برعکس، این افراد به اندازه کافی وزن اضافه نمی کنند. این امر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، متابولیسم، بافت های بدن، تهوع صبحگاهی، از دست دادن اشتها و یا هر دلیل پزشکی دیگری که باشد، مشکلاتی را برای شما بوجود خواهد آورد. کودکانی که مادرانشان طی بارداری زیر 9 کیلو، وزن اضافه کرده اند، احتمال بیشتری هست که زودتر از موعد به دنیا بیایند، یا نسبت به سن بارداری کوچک باشند یا به دلیل محدودیت رشد در رحم، دچار مشکل شوند (استثناء: زنانی که اضافه وزن بالا دارند تحت نظارت پزشک باید کمتر از 10 کیلو اضافه کنند.)

بسیاری از زنان در هفته های اول بارداری برای اضافه کردن یک گرم هم مشکل دارند حتی گاهی چند گرم هم ازدست می دهند. حتی اگر شما خیلی تهوع داشته باشید یا نتوانید غذا بخورید، طبیعت بدن از بچه محافظت می کند. چون جنین اوایل بارداری بسیار کوچک است نیاز تغذیه ای او هم کم است، یعنی فقدان اضافه وزن شما تاثیر چندانی بر بچه ندارد. باید تلاش کنید اضافه وزن داشته باشید در غیر این صورت از ذخایر مادر برای رشد جنین استفاده می شود و سلامتی شما به خطر می افتد. البته شما با روندی ثابت اضافه وزن داشته باشید اما اگر وزن کافی اضافه نشد نگران نباشید. پزشک یا متخصص تغذیه به شما کمک می کنند تا طبق برنامه غذایی صحیح پیش روید. در ادامه، برای کمک به شما در رابطه با اضافه وزن صحیح در بارداری نکاتی را شرح می دهیم:

1- کالری بیشتری بخورید

اگر مقدار صحیحی کالری می خورید و اضافه وزن ندارید باید میزان آن را بیشتر کنید. اگر اشتهای خود را از دست داده اید بر کیفیت کالری در وعده های کوچک تمرکز داشته باشید. انتخاب های خوب داشته باشید شامل: مواد غذایی با چربی سالم مثل آووکادو و آجیل ها با کالری بالا، حبوبات، نان و برنج سبوس دار، پاستا، لوبیا و نخود.

2-  فعلا مصرف سالاد در حجم زیاد را کنار بگذارید

برای اینکه اشتهایتان سرکوب نشود، نصف محتوای سالاد را بعد از غذای اصلی بخورید. منابع غنی تر و پرکالری را انتخاب کنید، زردآلوی خشک حاوی مقدار زیادی ویتامین B و آهن است. روزانه مقداری از آن را به ظرف سالادتان اضافه کنید.

3- تنقلات بیهوده و مواد فرآوری شده مصرف نکنید

ممکن است بخواهید این شکاف کالری را با مواد غذایی خمیری مثل شیرینی خامه ای، جبران کنید اما تسلیم نشوید. خوراکی هایی که شکر زیاد دارند یا سرخ کردنی های چرب وزن اضافه می کنند اما مغذی و سالم نیستند و شما باید هر دو مورد را درنظر بگیرید

4- صبح زود یا آخر شب در تمام اوقات خوراکی بخورید

به جای خوردن سه وعده غذای اصلی در طول روز، 6 وعده غذای کوچک بخورید. بهتر است هر 2 ساعت چیزی میل کنید.

5- روند آرامی را در پیش بگیرید

اگر همیشه از یک رویه ورزشی شدید پیروی م یکردید الان باید کمی استراحت به خود بدهید (هر چه بیشتر کالری بسوزانید، سخت تر وزن اضافه می کنید). باید تغییراتی ایجاد کنید. از ایروبیک در آب به نرمش های ملایم، از آهسته دویدن به قدم زدن تغییر برنامه دهید.

اگر برنامه زمانبندی شما آن قدر پر است که مجبورید همیشه بدوید و نمی توانید به اندازه کافی غذا بخورید باید آن را نیز تعدیل کنید. برخی زنان دچار شرایطی می شوند که به آن تهوع و استفراغ شدید می گویند (Hyperemesis Gravidarum) که طی آن تهوع و استفراغ مثل حالت ویار حاملگی معمولی نیست و شدیدتر است. در این وضعیت هیچ ماده غذایی در معده شما نمی ماند و مشکل ساز است. این وضعیت بیشتر برای زنانی پیش می آید که چند قلو دارند یا سابقه تهوع داشته اند. حتماً با پزشک درباره این شرایط مشورت کنید. ممکن است دارو تجویز کند یا تغییراتی در شیوه تغذیه و زندگی شما ایجاد کند.

توصیه ها در هفته بیست و پنجم بارداری

توصیه هایی برای پدران

در کارهایی که همسرتان قادر به انجام آن ها نیست او را یاری کنید. اگر هم فکر می کنید که برای انجام این کارها در پایان روز خسته هستید، به مورد زیر دقت کنید: همسر باردارتان نسبت به شما که دارای وضعیت عادی هستید، نیاز به انرژی بیشتری دارد. این فرآیند در بدنش او را خسته می کند. خسته تر از هر زمانی که او را تا به حال دیده اید.

بنابراین با وجود همه کارهایی که قبلاً برای او انجام داده اید (و بصورت طبیعی الان نیز انجام می دهید)، هم اکنون وقت آن است که کمک بیشتری به او در انجام کارهای خانه کنید. مثلا لباس های کثیف را از کف زمین بردارید و در سبد رختهای چرک بگذارید، غذا آماده کنید و ظرف ها را بشویید و او را تشویق کنید که استراحت کرده و چندین بار نفسش را حبس کند و به بیرون بدهد. علاوه بر همه این ها، او در حال به وجود آوردن یک انسان دیگر در درون خود است، کسی که کاملاً و در مجموع به حیات همسر شما وابسته است. همسرتان به شما نیاز خواهد داشت در نتیجه مراقب او باشید. 

نوزاد به احتمال زیاد الان می تواند صدای شما را بشنود، دهانتان را در نزدیکی شکم همسرتان بگذارید و شروع به حرف زدن کنید. مثلاً "سلام، بد نگذره؟". همچنین این جمله که "ما دوستت داریم ولی زیاد اونجا نمون". می توانید آهنگ مورد علاقه تان را برای نوزاد بخوانید یا برایش کتاب قصه بخوانید و همچنین کمی هم شکم همسرتان را نوازش کنید (مادر از این کار خرسند می شود و نوزاد نیز نوازش های شما را حس می کند). 

با این وجود این کوچولوی داخل شکم ممکن است موجب نوسانات خلقی زیاد در همسرتان شود. خودتان را برای بهم ریختگی اعصاب او آماده کنید. هر وقت می توانید به او نزدیک شده و او را در آغوش بگیرید.