هفته بیست و هفتم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته بیست و هفتم بارداری در یک نگاه

گوشی صداگیر!

کودک شما می تواند صدای شما را بشنود، اما آگاه باشید که صدا خفه کنی در این مسیر وجود دارد، زیرا گوش ها هنوز توسط پوشش ورنیکس که همان پوشش محافظ موم مانند است محافظت می شود.

کودک سکسکه می کند!

اگر حرکات غیرمعمولی را درون شمکتان احساس کردید، ممکن است مربوط به سکسه فرزندتان باشد. همراه با توسعه ریه های کودک شما، احتمال بروز سکسکه نیز افزایش می یابد.

خیلی فعال!

ژیمناست کوچک شما با لگد زدن، غلت خوردن و مشت زدن مشغول توسعه ماهیچه های خود می باشد!

تحولات مادر در هفته بیست و هفتم بارداری

تورم

دو هفته قبل، شکمتان یک توپ فوتبال بود و حالا در هفته 27 بارداری، رحمتان متورم و بزرگ شده و به سایز یک توپ بسکتبال رسیده. متاسفانه، این تنها چیزی نیست که ورم می کند. در همین حدود از دوران بارداری، تقریباً هر سه نفر از چهار زن باردار، شروع به تجربه ورم ملایمی در بخش های انتهایی بدنشان می کنند، به ویژه پاها، قوزک پاها و دست ها که نامش ادم یا آماس (Edema) است.

ادم یا آماس زمانی رخ می دهد که مایعاتی که در بافت های بدنتان ساخته می شوند (به دلیل افزایش جریان خون و رحم متورم) به سیاهرگ سمت راست بدنتان که خون را از اندام های تحتانی به قلب باز می گرداند، فشار وارد می کنند. در حالی که شاید دوران سختی را سپری کنید، چون کفش به زور، پایتان می رود یا این که مدام مجبورید، انگشترهایتان را در بیاورید و دوباره به دست کنید، به خاطر داشته باشید که پف کردن کاملاً طبیعی و موقتی است ولی اگر به نظر بیش از اندازه می آید، با پزشکتان صحبت کنید، چون می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد.

راه هایی برای تسکین ورم ها

برای تسکین این ورمها، از نشستن یا ایستادن طولانی مدت پرهیز کنید، بعضی ورزش های مناسب بارداری مثل پیاده روی یا شنا را امتحان کنید (اگر پزشکتان تایید کند). در زمان نشستن و خوابیدن حتماً پاها را در سطحی بالاتر از بدن قرار دهید.

مطمئن باشید که هر روز به میزان کافی مایعات می نوشید

کاهش مایع دریافتی بدن، تورم را کاهش نمی دهد ولی بدن را با آب کافی نگاه داشتن به این مساله کمک می کند. طبق معمول یادآور می شویم، این ورم ها یک موقعیت موقت است، و مدتی بعد از زایمان به طور کامل از بین می رود.

شکم جدیدتان

آیا لباس های راحتی خانه را بیرون می پوشید؟ نگران نباشید: هیچ ماجرای دنباله داری راجع به شکم های برجسته دوران بارداری وجود ندارد. هر شکم بارداری در یک مقطع زمانی، این گونه می شود. هنوز، ممکن است با برانداز کردن شکم برجسته تان نگران شوید و این سوال به ذهنتان برسد که آیا این ناف هرگز به قشنگی قبل خواهد شد؟ پاسخ :بعد از تولد، شکم و میانه بدنتان به داخل بر می گردد، گرچه ممکن است کمی پهن تر و شلتر از قبل باشد.

نکات بیشتر

 1. عادت داستان خواندن را شروع کنید. موسسه یادگیری زبان در شکم شما فعال می شود و در سه ماهه سوم بچه می تواند صداهایی که به طور منظم می شنود را به خاطر بسپارد. محققان به مادران توصیه می کنند به طور مرتب برای جنین درون شکمشان قرآن و داستان بخوانند.
 2. کمی نورآفتاب بگیرید: شاید قبلاً نور خورشید و جذب ویتامین D آنقدر اهمیت نداشت ولی الان شما فقط به 20 دقیقه نورآفتاب روزانه نیاز دارید. حدود ۷۰ درصد از مادران باردار ایرانی که برای تست ویتامین D به کلینیک مراجعه کرده اند، دچار کمبود این ویتامین بوده اند که به دلیل دریافت ناکافی این ویتامین در رژیم غذایی و عدم دریافت نور خورشید است. این ویتامین برای رشد بچه و استحکام استخوان ها و تقویت قلب بسیار ضروری است.
 3. با جنینتان صحبت کنید: با صحبت کردن با جنین درواقع به او آموزش می دهید. جنین از هفته 16 می تواند بشنود و در هفته 27 تمامی ارتباط ها از گوش به مغز کامل می شود. این گونه اثبات شده است که جنین به لهجه ها و زبان های مختلفی که در دوران جنینی شنیده واکنش می دهد و در خانواده های دوزبانه به هر دو زبان پس از تولد واکنش نشان می دهد.

تحولات کودک در هفته بیست و هفتم بارداری

با پایان سه ماهه دوم، فرزندتان حدود 8/36 سانتیمتر طول دارد و وزن کوچولویتان هم حدود 1/907 گرم شده است (دو برابر وزن 4 هفته قبل). بیشتر بچه های این سن، حتی فرزند شما، هنوز حتی فرزند شما، هنوز دوست دارند در وضعیت کمی خمیده درون رحم، خودشان را جمع کنند. همان وضعیت جنینی.

بچه صداهایتان را تشخیص می دهد

بچه از الان می تواند صداهای شما و همسرتان را تشخیص بدهد. پیشرفت شنوایی او همگام با رشد شبکه عصبی به گوشهایش می رسد. اگرچه صداهایی که می شنود به لطف پوشش ورنیکس خامه مانندی که آنها را می پوشاند، برایش مبهم است. پس، می تواند موقعیت خوبی باشد که برایش قرآن، کتاب و یا حتی آوازهای محلی مورد علاقه تان را بخوانید و همچنین موقعیت خوبی است که حفظ کردن آهنگ ها و لالایی های بچگانه ای که به زودی زود نیاز خواهید داشت، را شروع کنید. باید بارها بخوانید و تکرارشان کنید.

رشد کودک خود را در هفته بیست و هفتم بارداری مشاهده نمایید

کودک شما هم اکنون می تواند چشم هایش را باز و بسته کند

در هفته بیست و هفتم بارداری کودک در زمان های مشخص می خوابد و بیدار می شود!

بچه می تواند بچشد و سکسکه می زند

جوانه های چشایی فرزندتان در حال رشد هستند (حقیقتاً، با سرعتی حتی بیشتر از آن مقداری که بیرون از شکمتان خواهد داشت.) چیزی را مزه می کنید؟ اگر کمی غذای تند بخورید، فرزندتان قادر به چشیدن مزه متفاوت در مایع آمنیوتیک هست. ولی به یاد داشته باشید که او حدود دو ساعت بعد از شما متوجه مزه ها می شود.

بعضی بچه ها به مزه تند با سکسکه جواب می دهند. و گرچه سکسکه ای که شما حس می کنید مثل گرفتگی شکمتان است. یعنی کوچولو سکسکه می کند و باعث می شود عضلات شکم شما بگیرد ممکن است این طور به نظر بیاید که او را اذیت می کند، اما او در امنیت کامل است.

ورزش و رژیم غذایی در هفته بیست و هفتم بارداری

تغذیه بارداری

حقایقی در رابطه با ماهی و بارداری

ماهی خاصیت های زیادی برای مادر و بچه دارد. از جمله موارد زیر:

 • رشد جنین را تقویت می کند: اولین منبع گوشت پروتئین و آمینو اسیدی ضروری است که به ساخت تمامی سلول های جنین کمک می کند از پوست گرفته تا ماهیچه ها، مو و استخوان.
 • برای تکامل مغز بچه بسیار مفید است: به ویژه ماهی های روغنی مثل کیلکا منبع بسیار خوبی از اسید چرب امگا 3 است که اثبات شده است توانایی مغز بچه را افزایش می دهد. در سه ماهه سوم این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند چون رشد مغز جنین سریعتر است.
 • حافظه شما را تقویت می کند: در رابطه با افزایش توانایی مغز، دریافت کافی امگا 3 می تواند به تقویت حافظه کمک کند مخصوصاً در زمان بارداری.
 • خلق و خو را بهتر م یکند: مصرف مناسب و کافی امگا 3 و DHA خطر افسردگی طی بارداری و افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد.
 • تقویت کننده قلب است: یک رژیم غنی از ماهی خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد چون باعث کاهش لخته شدن خون و سطح تری گلیسرید (چربی خون) می شود و اگر فشار خون داشته باشید منجر به کاهش آن می شود.
 • خطر زایمان زودرس را ممکن است کاهش دهد: محققان مشاهده کرده اند که در مناطقی که ماهی بیشتری مصرف می کنند، میزان زایمان زودرس کمتر است و برخی مطالعات نیز دریافت کافی امگا 3 را (از طریق ماهی یا مکمل) با کاهش زایمان زودرس مرتبط دانسته اند.
 • زنان باردار و شیرده می بایست هر هفته حدود ۲۲۴ تا ۳۳۶ گرم، دو تا سه بار در هفته ماهی مصرف کنند.

روش سالم و صحیح طبخ ماهی

در دوران بارداری خوراک سوشی ممنوع است و این در مورد هر غذای خام دیگری نیز صدق می کند چرا که دربرگیرنده باکتری و انگل هایی (مثل لیستریا) هستند که برای جنین خطرناک است. نکاتی درباره تهیه ماهی که کمک می کند کمتر در معرض مواد آلوده باشید:

 1. ماهی تازه را از فروشگاه هایی که می دانید ماهی را در شرایط مناسب نگهداری می کنند خرید کنید. اگر نمی خواهید فوراً آن را بپزید، در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید.
 2. از تخته گوشتی جداگانه استفاده کنید، برای ماهی، سبزیجات یا میوه هرکدام جداگانه باشد.
 3. بهترین نحوه پخت ماهی، بخار پز کردن و یا پختن آن با سبزیجات است.
 4. از سس و ادویه جات یا ترشی استفاده نکنید.
 5. در کنار ماهی حتماً از ویتامین C استفاده کنید، مثل لیموترش یا نارنج تازه.

توصیه ها در هفته بیست و هفتم بارداری

توصیه هایی برای پدران

 انقباض های برکستون هیکس (Braxton Hicks)

همسر شما به چه صورت زایمان خواهد کرد. شاید برای آمدن نوزاد هنوز آماده نباشید. اما بدن همسر شما در حال آماده شدن برای روز بزرگ تولد است. هر دفعه که همسر شما احساس می کند رحمش تنگ و سفت می شود، این مساله برایش یادآور خواهد شد.

 

انقباض های برکستون هیکس چه هستند؟

این انقباض ها کمی شبیه تمرین لباس پوشیدن هستند: ماهیچه های رحمی به منظور آماده شدن برای انجام کار بزرگی چون زایمان در آینده نزدیک، حرکت می کنند و منعطف می شوند. به خاطر داشته باشید تا زمانی که تشخیص این انقباض ها از انقباض واقعی زمان وضع حمل سخت باشد، این انقباض ها به اندازه کافی برای بیرون آمدن بچه کارآمد نیستند.

 

چه چیزی موجب رخ دادن این انقباض ها می شود؟

هورمون های بارداری همسر شما بسیار قوی هستند و به بدن همسر شما (خیلی آرام) پیام هایی می فرستند که فرآیند تولد بچه می بایستی آغاز شود.

 

چه زمانی این انقباض ها آغاز می شوند؟

این انقباض ها می توانند در هر زمانی پس از هفته 20 بارداری آغاز شوند (اگر چه که در هفته های پس از 20 قابل توجه تر هستند) و در خلال هفته 32 به بالاترین حد خود می رسند تا این که وضع حمل اصلی شروع شود.

 

این انقباض ها چگونه توسط مادر احساس می شوند؟

انقباض های براکس تون هیکس با یک تنگ و سفت شدن بی درد در بالای ماهیچه های رحمی آغاز می شوند و به سمت پایین گسترش می یابند. وقتی که به زمان تخمینی وضع حمل نزدیک می شوید، این فعل و انفعالات پرتکرار تر و شدید تر می شوند.

 

مقایسه نشانه های براکستون هیکس با نشانه های انقباض های اصلی زایمان

انقباض های براکستون هیکس غیرعادی و کم تکرار هستند. آنها معمولاً حدود 15 تا 30 ثانیه طول می کشند و این انقباض ها وقتی که همسر شما حالت خود را تغییر دهد، فروکش می کنند. انقباض های اصلی زایمان حالتی معمول و قوی تر و طولانی تر دارند و در نزدیکی زمان وضع حمل با فاصله کمتری از هم رخ می دهند. هر کدام از آن ها معمولاً بین 30 تا 70 ثانیه طول می کشند و با تغییر حالت فرد تسهیل نمی شوند و فروکش نمی کنند.

 

چه زمانی باید به مراکز درمانی مراجعه کنیم

اگر انقباض ها در شدت و تکرار بسیار زیادند، ممکن است که این زایمان اصلی باشد. بنابراین به دکتر سریعاً اطلاع دهید. اگر که همسر شما درد زیاد و یا هرگونه ترشح واژینال (رحمی) غیرعادی دارد همواره با دکتر در ارتباط باشید.

 

کاری که شما می توانید در مورد این انقباض ها انجام دهید

همسر شما باید به اندازه کافی مایعات بنوشد. حتی کمی از دست رفتن آب از بدن می تواند موجب این انقباض ها شود. به او کمک کنید که حالت خود را در هنگام یک انقباض دردناک تغییر دهد و اگر نشسته است، بایستد (و بالعکس).