هفته بیست و هشتم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته بیست و هشتم بارداری در یک نگاه

کوچولوی رویا پرداز!

کودک شما مرحله REM (حرکت سریع چشمان) خواب را تجربه می کند، و این بدان معناست که به احتمال بالا او در حال دیدن رویاست!
کودک می تواند چشمک بزند
تا کنون، چشم های کودک شما بسته بودند. اما اکنون او می تواند چشمان خود را بطور کامل همراه با مژه های لرزان باز و بسته کند.
شکلک در آوردن!
اغلب جنین ها در این سن زبانشان را بیرون می آورند. هیچ کس مطمئن نیست دقیقاً چرا، اما ممکن است کودک در حال مزه کردن مایع آمنیوتیک باشد.

تحولات مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

سیاتیک

در هفته 28 بارداری با ورود به سه ماهه سوم، دو سوم مسیری که تا خط پایان مانده را آمده اید. احتمالاً آن روزهایی که می توانستید بارداری را راحت بپندارید، گذشته اند (البته، اگر آن را راحت فرض می کردید!).

حالا، لگدهای (یا گاهی نبود آن ها) فرزندتان، شما را تا صبح بیدار و در طول روز نگران نگاه می دارد، پاهایتان متورم اند، دوباره، اغلب خسته می شوید و کمردرد شما را رها نمی کند. همین طور که کوچولویتان در وضعیت مناسب تولد قرار می گیرد، سرش و رحم بزرگ شما می توانند روی عصب سیاتیک (بخش پایینی ستون مهره ها) قرار بگیرند که اگر این اتفاق بیافتد، احساس چاقو خوردن خواهید داشت، درد شدید، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در باسنتان شروع می شود و به پایین، تا پشت پاهایتان انشعاب می یابد. درد سیاتیک می تواند گاهی خیلی شدید باشد، وقتی جنین موقعیتش را عوض کند درد تمام می شود اما سیاتیک می تواند تا بعد از زایمان ادامه داشته باشد. 

مراقب پوست خود باشید و از آن محافظت کنید

برس خشک (لیف خشک)

پوستتان را با یک برس خشک (مرطوب نباشد) ماساژ دهید. با این کار لایه های مرده پوست می ریزند و پوست سالم می ماند. این روش برای کاهش علایم کشیدگی پوست نیز موثر است.

این نکات را در نظر داشته باشید:

 • از برسی استفاده کنید که از فیبر طبیعی ساخته شده باشد یعنی محکم باشد اما موهای برس سخت نباشند.
 • از قسمت پایین بدن (پاها) به سمت بالا (قلب) برس بکشید. بیشتر بر نواحی مثل شکم تمرکز کنید، پس از برس کشیدن، حمام کنید تا سلول های مرده پوست شسته شوند.
 • روی سینه هایتان را برس نکشید چون پوست سینه بسیار حساس است و ممکن است آسیب ببیند.
 • از مواد شیمیایی دور باشید. بسیاری از بدن شوی ها، حاوی سولفات هستند که پوست را خشک می کنند و به مرور حالت کشسانی پوست از بین می رود. از شوینده هایی استفاده کنید که حاوی روغن های طبیعی باشند. مقداری روغن نارگیل یا روغن زیتون، روی پوستتان بمالید و با آب گرم بشویید و با حوله ای نرم خود را خشک کنید. اگر پوستتان مستعد ابتلا به خشکی است نیاز به شستشو با بدن شوی ها نیست. فقط کمی آب گرم به پوستتان بزنید و به آرامی آن را خشک کنید.
 • از روغ نهای طبیعی استفاده کنید: روغن های طبیعی کار رطوبت رسانی به پوست را انجام می دهند. از این روغن ها برای نواحی پایین کمر، ران ها، پهلوها، شکم و نواحی دیگر استفاده کنید.
 • روغن زیتون، کره، روغن بادام، روغن جوانه گندم، کره کاکائو ، روغن کنجد، نمونه روغن هایی هستند که برای رطوبت رسانی پوست مناسب اند. هر روز صبح بعد از حمام کردن و شب ها مصرف کنید. اگر آن قسمت از پوستتان که دچار کشیدگی شده خارش پیدا کرد، روغن بیشتری استفاده کنید.
 • از ضد آفتاب حتما استفاده کنید: اگر بیرون از خانه در معرض نور خورشید هستید یا برای شنا بیرون می روید، به اندازه کافی ضدآفتاب استفاده کنید.

چگونه می توان از علایم کشیدگی پوست راحت شد

این نکته را بدانید که چند ماه پس از زایمان این علایم ناپدید می شود اما اگر هنوز شما را آزار می دهند به متخصص پوست مراجعه کنید تا درمانی مناسب را در پیش بگیرید.

نکات بیشتر

کوچولوی شما پسر است؟ اگر هست و تا به حال به این موضوع فکر نکرده اید، بهتر است الان راجع به ختنه اش با همسرتان صحبت کنید. نظر پزشک متخصص اطفالتان را هم بپرسید و بهترین زمان را انتخاب کنید.

Rh خون خود را می دانید؟ اگر نه، مهم است که بفهمید. اگر Rh منفی باشید و بچه Rh مثبت، این هفته به تزریق واکسن گلوبین ایمنی Rh، که با نام روگام (RhoGAM) شناخته می شود، برای پیشگیری از گسترش آنتی بادی ها در بدنتان، نیاز دارید.

تحولات کودک در هفته بیست و هشتم بارداری

بچه کم کم در وضعیت مناسب زایمان قرار می گیرد. فرزند شما اکنون سرش به سمت پایین است. مهمان کوچولوی شما حالا حدود یک کیلوگرم وزن دارد و تقریباً 6/37 سانتیمتر اندازه سر تا نوک انگشت او است.

این روزها با پلک زدن سرگرم است (در دنیای واقعی، پلک زدن برای کمک به بیرون راندن اجسام خارجی از چشم ضروری است). این توانایی تا همین جا یکی از خزانه های چشمگیر مهارت هایی است که روی آن ها کار می کند، مثل سرفه کردن، مکیدن عمیق تر، سکسکه و شاید مهمترین آن ها، تنفس بهتر.

وضعیت کودک خود را در هفته بیست و هشتم بارداری مشاهده نمایید

کودک شما هم اکنون دارای ابرو و مژه است

ممکن است از الان تا هفته های آینده احساس کنید که کودکتان گاهی سکسکه اش می گیرد!

بچه ممکن است خواب ببیند

در هفته 28 بارداری خواب بچه تان را می بینید؟ ممکن است بچه تان هم خواب شما را ببیند! اندازه گیری فعالیت امواج مغزی یک جنین در حال رشد، چرخه های متفاوت خواب را نشان داده است که شامل وضعیت حرکات سریع چشم می شود، حالتی که موقع خواب دیدن رخ می دهد.

ورزش و رژیم غذایی در هفته بیست و هشتم بارداری

تغذیه بارداری

به منظور جلوگیری از علایم کشیدگی پوست، پس از بارداری و زایمان، شیوه های سالم زیستن را ادامه دهید:

 • رژیمی مغذی برای سلامت پوست داشته باشید.
 • مصرف آووکادو، ماهی، آجیل، روغن زیتون، سبزیجات و میوه را پس از زایمان ترک نکنید. این مواد غذایی باعث می شوند پوست دوباره بازسازی شود.
 • سعی نکنید با درهم شکستن رژیم غذایی خود بعد از بارداری، وزن کم کنید. کاهش تدریجی وزن باعث می شود پوستتان به اندازه کافی زمان داشته باشد که دوباره سفت شود.
 • به مصرف نوشیدن آب کافی ادامه دهید تا آبرسانی به پوست انجام شود و حالت ارتجاعی پوست حفظ شود.
 • پس از زایمان به تدریج ورزش های استقامتی را شروع کنید. بعد از این که بچه به دنیا آمد دیگر نیازی به محدود کردن ورزش نیست، می توانید بر این موارد تمرکز کنید:
 • تمریناتی برای قلب: دوچرخه سواری، دویدن و شنا کردن برای حفظ جریان خون مناسب است و به پوست کمک می کند به حالت اول خود برگردد.
 • تمرین های استقامتی: وقتی عضلات خود را قوی تر کنید باعث می شود پوست هم سفت تر شود.

اهمیت مصرف آهن در سه ماه سوم

فرزندتان عمده اندوخته آهنش را در سه ماهه سوم جذب می کند، پس از غذاهای غنی از آهن مثل مرغ، لوبیا، اسفناج، عدس، گوشت گوسفند و بوقلمون در وعده های غذاییتان استفاده کنید. (و یا طبق دستور پزشک مکمل مصرف کنید)

توصیه ها در هفته بیست و هشتم بارداری

توصیه هایی برای پدران

شیر دادن به نوزاد با سینه در مقایسه با شیر دادن با بطری

بطری یا سینه؟ در 28 هفتگی بارداری همسرتان ممکن است قبلا ذهنش را برای این مساله آماده کرده باشد. یا اینکه شاید بخواهد درباره چند و چون این قضیه با شما گفتگو و تبادل نظر کند. با هم به بررسی این مساله بپردازید. در خواهید یافت (البته اگر قبلاً این مساله را نشنیده باشید) که شیر دادن با سینه به دلایل مختلف و الزام آوری بهترین روش می باشد (از ریسک کمتر آلرژی و بیماری در نوزاد گرفته تا کم شدن ریسک سرطان سینه در آینده برای مادر و همچنین دفع بوی بد نوزاد). 

در هر حال شیردهی با پستان هم برای مادر و هم برای نوزاد فواید بسیاری زیادی دارد و به جز موارد خاص نباید کودک را از شیر مادر محروم کرد.

اگر همسر شما شاغل هست و نمی تواند از مرخصی مخصوص شیردهی استفاده کند، می توانید در مورد رو ش های دوشیدن و نگهداری شیر مادر از مراقب سلامتتان یا پزشکتان سوال کنید. همه این موارد را با هم بررسی کنید و به تصمیم نهایی برسید.