هفته سی و دوم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته سی و دوم بارداری در یک نگاه

اندام های کودک کاملاً تشکیل شده اند

اکنون تمام اندام های اصلی کودک شما به جز ریه هایش کاملاً توسعه یافته اند. شانس او برای زنده ماندن در صورت تولد در این ماه زیاد است.

تمرین تنفس

نوزاد شما مایع آمنیوتیک را برای تمرین تنفس توسط ریه ها، استنشاق می کند.

تغییرات پوستی

الان وقت خداحافظی با دیدن داخل بدن کودک از طریق پوست شفاف او می باشد! در این هفته پوست دلبند شما مات شده و دیگر شفاف و پشت نما نیست.

تحولات مادر در هفته سی و دوم بارداری

انقباض های برکستون هیکس

این هفته، بدنتان با پیچ دادن عضلاتش احتمالاً شروع به آمادگی برای زایمان می کند. اگر حس می کنید رحمتان به طور منظم جمع و سفت می شود، این ها برکستون هیکس هستند، تمرینات نامنظم انقباضی ک ه ابتدا، حوالی نیمه بارداری حس شده اند و مدام با تناوب و قدرت یافتن در حین رشد همه چیز، افزایش یافته اند. 

این عملیات قبل از زایمان، دست گرمی برای اتفاق اصلی است و به طور آزمایشی زودتر انجام می شود و در زنانی که قبلاً هم باردار بوده اند با شدت بیشتری رخ می دهد. در این حالت، یک حس گرفتگی که از بالای رحم شروع می شود و سپس به پایین پخش می شود را حس کنید، که حدود 15 تا 30 ثانیه طول می کشد، گرچه گاهی ممکن است تا دو دقیقه یا بیشتر هم طول بکشد. از کجا بفهمید که درد زایمان واقعی نیست؟

این دردها، اگر تغییر وضعیت دهید متوقف می شوند، پس اگر دراز کشیده اید سعی کنید بلند شوید یا اگر نشسته بودید سعی کنید راه بروید. اگر انقباض های زایمان واقعی باشند، تصاعدی قویتر و منظم تر می شوند که در این موقع، باید با پزشکتان تماس بگیرید. برای تسکین این دردها می توانید، یک حمام گرم را امتحان کنید.

نکات بیشتر

  1. سعی کنید با ترک های پوستی کنار بیایید. طبق تحقیقات بیش از 90 درصد زنان باردار، ترک های پوستی را تجربه می کنند. این ترکها نشان دهنده آن هستند که فرزندتان به خوبی دارد رشد می کند.
  2. نشانه های زایمان زودرس را یاد بگیرید، شامل: پاره شدن کیسه آب، گرفتگی های شبیه پریود، خونریزی واژینال، اسهال و احساس سفت شدن در رحم (پارگی کیسه آب را ممکن است با بی اختیاری ادرار اشتباه بگیرید و یا برعکس).
  3. با رحم بزرگتان که فضای درون شکم شما را اشغال کرده، ممکن است حس کنید که اشتهایتان کم شده است، سعی کنید خوراکتان منظم باشد و وعده های کوچک به جای وعده های بزرگ داشته باشید. حتی یک گاز موز هم یک وعده کوچک حساب می شود.

 

تحولات کودک در هفته سی و دوم بارداری

در این هفته بچه، وزن 5/1 تا 8/1 کیلوگرم و قد 1/38 تا 1/43 سانتیمتر را رد کرده است. در این چند هفته گذشته، مدام درحال تمرین بوده است، به حدی که در مهارت هایی که برای کامیابی بیرون از رحم نیاز دارد، حرفه ای شود (از بلعیدن و تنفس گرفته تا ضربه زدن و مکیدن). بهبود فرآیند مهم و خطیر تغذیه با دهان، سیستم گوارش بچه، الان تکمیل و آماده برای 

شروع است و با این که چند هفته تا روز، موعود مانده، فرزندتان بیشتر و بیشتر شبیه یک نوزاد شده است. با تجمع چربی زیر پوستش، دیگر پوستش به شفافی هفته های قبل نیست و حالا بیشتر شبیه پوست نوزاد متولد شده است.

تغییرات بدن کودک خود را در هفته سی و دوم بارداری مشاهده نمائید

ناخن های دست و پای کودک شما در حال رشد هستند

در این هفته برخی از جنین ها دارای موی کامل هستند و برخی دیگر موهای پرزی مانند هلو دارند

موقعیت جنین

در هفته 32 بارداری، احتمالاً ضربه زدن و پیچ و تاب خوردن، کوچولویتان را بیشتر احساس می کنید، به جای جنبیدن و چرخیدن هایی که قبل تر احساس می کردید. این موضوع به این خاطر است که فرزندتان در عین راحتی، جایش الان کمی تنگ است و دوباره به وضعیت خمیده سابقش برگشته است.

بین هفته های 32 تا 38، کوچولوی نازنینتان احتمالاً به وضعیت سروته (سرش رو به پایین نزدیک لگن است) در لگنتان در می آید تا برای تولد آماده شود چون سر جنین بهتر در رحم وارونه گلابی شکلتان جا می شود، به علاوه این که در زمان خروج بچه موقع تولد، بهتر است ابتدا سر بیرون بیاید. کمتر از پنج درصد بچه ها وضعیت سر بالا، ته پایین را برای کل دوره ترجیح دهند، پس نگران نباشید. هنوز فرصت کافی برای آن که قبل از تولد پشتک بزند وجود دارد.

ورزش و رژیم غذایی در هفته سی و دوم بارداری

تغذیه بارداری

غذاهای مناسب برای سرماخوردگی و آنفلوآنزا طی حاملگی

زمانی که باردار می شوید حتماً از قبل آمادگی برخی علایم را دارید مثل تهوع صبحگاهی، سوء هاضمه، یبوست و گاز معده اما چیزی که ممکن است ندانید این است که یک خانم باردار فقط علایم بارداری را ندارد بلکه مستعد هر نوع آلودگی است، حتی به حشره لای کتاب هم حساس است چه برسد به سرماخوردگی و آنفلوآنزا.

برای یک زن باردار احتمال تسلیم شدن در برابر این بیماریهای غیر مرتبط با بارداری بیشتر است. به این دلیل که در هفته 32 بارداری، سیستم ایمنی شما تحت فشار است تا از جنین محافظت کند، پیشگیری بهترین راه حل است.

خود را آرام کنید

می توانید این ناراحتی ها را با روش های قدیمی تسکین دهید. سوپ مرغ برای سینوس ها و گلو مناسب است به علاوه می توانید هر غذایی که حال شما را بهتر می کند مصرف کنید. تخم مرغ نیمرو، سیب زمینی، بلغور جو داغ، پوره سبزیجات، ماکارونی ساده، برنج یا پوره سیب زمینی همگی غذاهایی هستند که برای شما و بچه تان مناسب است. 

از چربی به هر شکلی که باشد اجتناب کنید، تست خشک و برشته بخورید، ماکارونی را بدون کره درست کنید و همچنین از شکر دوری کنید چون می تواند اسهالتان را طولانی تر کند. خوراکی هایی که برای تهوع صبحگاهی مصرف می کردید را فراموش نکنید، اگر حالت تهوع شما ویروسی باشد زنجبیل می تواند موثر باشد.

نوشیدنی بخورید

در یک دوره زمانی کوتاه، مایعات هم تراز مواد غذایی جامد مهم هستند به خصوص اگر آب بدنتان به خاطر تب، آبریزش بینی، استفراغ یا اسهال کم شده باشد. حداقل هر ساعت یک فنجان آب بنوشید و یا هر نوشیدنی دیگری، بهتر از این است که هیچ مایعاتی ننوشید. مایعات مغذی را انتخاب کنید، آب ساده مرغ که با سبزیجات پخته شده، آب میوه یا دمنوش ها نوشیدنی های داغ قطعاً گلودرد را تسکین می دهد، بنابراین فلاسک خود را پر از سوپ، چای خیلی رقیق و آب میوه رقیق، کنید و همراهتان داشته باشد. اگر دل پیچه دارید، یخ را در دهانتان مک بزنید یا بستنی چوبی بخورید.

ویتامین C

این ویتامین قوی ترین درمانگر طبیعی است، بنابراین آن را در قالب میوه های غنی از ویتامین C و سبزیجات دریافت کنید اما مکمل آن را نخورید مگر با تجویز پزشک. اگر معده شما نمی تواند مرکبات را تحمل کند، انتخاب های اسیدی را کمتر کنید و به جای آن انبه، آناناس، طالبی، جعفری خورد شده و گوجه فرنگی را جهت تامین ویتامین C مصرف کنید.

سخت نگیرید

اگر غذاهای اسیدی گلودردتان را تشدید می کند یا معده تان را اذیت می کند، غذاهایی را انتخاب کنید که سوزش کمتری ایجاد می کنند مثل پوره سوپ، چایی رقیق، شیر داغ و برای در نهایت می توانید آب میوه را نیز رقیق بنوشید.

شیر بنوشید

در زمان سرماخوردگی شیر را کنار نگذارید. اگر معده شما مشکلی ندارد حتماً شیر بخورید. مخلوط شیر و عسل درمان درد گلوی شما است.

هوشمندانه و با دقت غذا بخورید

قبل از سرماخوردگی، پیشگیری کنید. همیشه میوه و سبزیجات بخورید. مطالعات نشان می دهد که حداقل 7 مرتبه خوردن میوه و سبزیجات روزانه طی بارداری خطر ابتلا به عفونت های تنفسی مثل سرماخوردگی و عفونت سینوس ها را کاهش می دهد. مصرف میوه و سبزیجات حتماً نباید 7 بار باشد، در رژیم بارداری 9 مرتبه هم توصیه شده است.

آب کافی بنوشید (قابل توجه کارمندان باردار)

اگر خیلی روی پاهای خود بایستید و یا خیلی روی صندلی بنشینید، دچار ورم پاها خواهید شد. برنامه غذایی نقش کلیدی در کاهش ورم پاها دارد. از آنجایی که مقادیر زیاد سدیم (نم) تأثیر مستقیم روی ورم بدن دارد، باید میزان نمک دریافتی خود را کاهش دهید و کنترل کنید.

آب کافی بنوشید، زیرا آب کمک می کند که مایعات اضافی از بافت ها خارج شوند و وارد سیستم گردش خون بدن گردند. برای مدت 15 دقیقه پاها را در جایی بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید تا خون در بدن شما به گردش درآید.

پیاده روی کنید، فعالیت ورزشی باعث حرکت مایعات در پاها می شود. هنگامی که عضلات بدن در اثر ورزش منقبض و منبسط می شوند، مایعات اضافی جمع شده در عضلات، حرکت کرده و از آنها خارج می شوند. البته ورزش زیاد و شدید نیز ورم پاها را بدتر می کند.

موقع نشستن، خون نمی تواند آزادانه جریان داشته باشد. اگر مجبورید مدت طولانی روی صندلی بنشینید (مثل کار کردن پشت میز کامپیوتر)، سعی کنید پاهای خود را به طور مرتب تکان دهید و هر چند وقت یک بار از روی صندلی بلند شوید و کمی راه بروید و حرکات نرمشی و کششی انجام دهید تا خون به طور منظم در پاها و بدنتان جریان داشته باشد.

 

توصیه ها در هفته سی و دوم بارداری

توصیه هایی برای پدران

انتخاب یک متخصص اطفال

این امری طبیعی و مثبت است که شما و همسرتان در طول 8 ماه گذشته زمان بیشتری را در مطب های پزشکی بخصوص مامایی و زنان و زایمان صرف کرده باشید. در هفته 32 بارداری، تقریباً زمان آن است که به سراغ مطب های دیگر نیز بروید. اکنون باید به دنبال یک متخصص کودک باشید. نزدیک بودن مطب پزشک به منزل مساله مهمی است.

اضافه شدن وزن آقایان

یک شکم بزرگتر یک اتفاق معمول برای یک خانم باردار است اما چرا یک مرد نیز به طور میانگین حدود 6 کیلو در طول دوره بارداری همسرش وزن می گیرد؟ همراهی کردن در خوردن غذاها مانند لقمه های کوچک شاید یک عامل مهم باشد اما این همه ماجرا نیست.

دلیل محتم لتر برای این مشکل کورتیزول (Cortisol) است که به درستی هورمون استرس نامیده می شود و به مقدار زیادی در طول دوره های اضطراب فرد ترشح می شود. کورتیزول سطح قند خون و انسولین را کنترل می کند و بنابراین وقتی که گرسنه نیستید احساس می کنید که هستید. 

به علاوه اثر کورتیزول درست به جایی که شما حدس می زنید یعنی شکم هدایت می شود. توسط کارهایی چون تهیه مقدار زیادی لقمه های سالم و مراقب بودن نسبت به کل کالری دریافتی، با بزرگ شدن شکمتان مبارزه کنید. همچنین فعالیتهای ورزشی برای کاستن از استرس و سایز دور کمر را نیز مد نظر داشته باشید.