هفته سی و چهارم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها
قیمت توافقی می باشد

توضیحات

هفته سی و چهارم بارداری در یک نگاه

برنامه خواب

کودک شما هنگامی که چرت می زند چشمانش را می بندد و هنگامی که بیدار است چشمانش را باز می کند و این موضوع به تنظیم برنامه خواب او کمک می کند.

پوست ضخیم

پوشش موم مانند و پنیری بر روی پوست کودک شما (ورنیکس) این هفته شروع به ضخیم شدن می کند ولی طی چند هفته آینده شروع به ریختن خواهد کرد.

وارد کردن ضربه

همانطور که نوزاد شما رشد می کند، ممکن است بتوانید قسمت های بدن او مانند دست ها و پاهای کوچکش را از روی شکم خود مشاهده کنید.

تحولات مادر در هفته سی و چهارم بارداری

رحمتان هنوز دارد رشد می یکند در حالی که شاید فکر کنید که دیگر بیشتر از آن ممکن نیست! در هفته 34 بارداری، رحمتان حدود 7/12 سانتیمتر بالای نافتان قرار گرفته است. 

تیرگی دید

احتمالاً دید چشم هایتان مثل همیشه نیست چون چشم ها بخش دیگری از بدن هستند که می توانند قربانی هورمونهای مزاحم بارداری شوند، همان هایی که روی مجرای گوارشی و لیگامنت هایتان اثر می گذارند. این روزها نه تنها بینایی تان می تواند تار شود، بلکه حتی کاهش تولید اشک هم می تواند چشم هایتان را خشک و آزرده کند، به ویژه اگر از لنز چشم استفاده می کنید. علاوه بر آن، افزایش مایع پشت لنزهای چشم هایتان می تواند موقتاً شکل آنها را تغییر دهد و بعضی زن ها را نزدیک بین تر یا دور بین تر از قبل کند. 

خوشبختانه، این تغییرات همه موقت هستند ولی حتماً به خاطر داشته باشید که مشکلات بینایی جدی دیگر، می توانند نشانه های پره اکلامپسی باشند. برای حصول اطمینان، هر تغییر بینایی را به پزشکتان گزارش کنید.

خاطرات فرزندتان را ثبت کنید

برای فرزندتان رویاها و امیدهای بسیاری دارید که هرکدامشان ارزش به خاطر آوردن و به اشتراک گذاشتن را دارد. قبل از فراموش کردن، آنها را با نوشتن در یک نامه یا مجموعه نامه ها به فرزندتان، ثبت کنید. نوشتن برای مهمان شبانه روزی شکمتان که تا به حال او را ندیده اید کمی جالب به نظر می رسد، نه؟

با تجسم کردن بچه تان و این که با چشم ذهنتان چه می بینید، شروع کنید. راجع به این که این بارداری برای شما چه معنی دارد و چگونه دارد بدن و دنیایتان را تغییر می دهد، صحبت کنید. غذاهایی را که ویار دارید بگویید (پنیر، مربای هویج و ساندویچ های فلافل) و چیزهایی که می خواستید طبق ویارتان پیش بروید. تعریف کنید که چطور اسم بچه یا رنگ اتاق خوابش را تعیین می کنید. واکنشتان به زمانی که فهمیدید باردار هستید، اولین لگدها را حس کردید و فهمیدن جنسیت بچه را با او به اشتراک بگذارید.

بنویسید که آینده مشترکتان و آینده بچه تان چطور خواهد بود. دریچه قلبتان را باز کنید، هرچه درونش هست را روی کاغذ بیاورید و با یک بوسه، مهر و مومش کنید. نامه به فرزندتان مطمئناً گرانمایه ترین سرمایه شما است و سرانجام برای فرزندتان هم همین طور خواهد بود.

نکات بیشتر

  1. مطمئن شوید که تمام راه های تسکین دردهای زایمان را می دانید، شامل بیهوشی موضعی و عمومی و تکنیک های تنفس؛ زیرا ممکن است وقتش که برسد، نظرتان راجع به استفاده از روش زایمان، عوض شود.
  2. چشم هایتان ممکن است خشک تر و حساستر از قبل شوند، پس عینک آفتابی و قطره چشم همیشه همراهتان باشند.
  3. احساس بی حوصلگی می کنید؟ بین 10 تا 15 درصد زن باردار از افسردگی دوران بارداری رنج می برند. با متخصص یا کارشناس مراقب سلامتتان صحبت کنید، بعضی داروهای ضد افسردگی هستند که برای بچه بی ضرراند.

 

تحولات کودک در هفته سی و چهارم بارداری

این هفته فرزندتان حدود 3/2 کیلوگرم وزن و حدود 7/45 سانتیمتر قد دارد

تفاوت های جنسیتی

اگر یک پسر است، پس خوب است بدانید که این هفته بیضه هایش دارند از شکمش به سمت کیسه بیضه هایش، به پایین راه می یابند. بعضی پسر بچه ها (3 تا 4 درصد آنها)، با بیضه های پایین نیامده به دنیا می آیند ولی معمولاً تا قبل از تولد یک سالگی اش، این جابجایی انجام می شود.

تغییرات بدن کودک خود را در هفته سی و چهارم بارداری مشاهده نمایید

کودک شما با برتن کردن لایه های مختلف چربی، دمای بدن خود را برای پس از زایمان تنظیم می کند

99 درصد از کودکانی که در این هفته به دنیا می آیند می توانند خارج از رحم به زندگی خود ادامه دهند

ناخن های کوچک دست ها و پاهایش

از دیگر رشد های بچه، ناخن هایش است که تا الان احتمالاً به سر انگشتان رسیده است.در این هفته رشد ناخن های کوچولویتان کامل می شود.

ورزش و رژیم غذایی در هفته سی و چهارم بارداری

تغذیه بارداری

ورم بارداری (ورم پا و قوزک پا)

شکم شما تنها جایی از بدنتان نیست که باد کرده و حتما متوجه ورم خفیف بدنتان شده اید مخصوصاً در پاها و قوزک پا. میزان ورم هر ساعت ممکن است تغییر کند (عصرها پا چاق تر می شود)، آب و هوا نیز موثر است (هوای گرمتر باعث ورم بیشتر می شود).

هنگام حاملگی، پاها چه موقع ورم می کنند؟

در سه چهارم از زنان باردار ورم حدود هفته های 22 تا 27 بارداری شروع می شود و تا زمان زایمان ادامه دارد.

چه عواملی باعث ایجاد ورم در پاها طی حاملگی می شود؟

زمانی که مایعات بدن زیاد می شود که دلیل آن تغذیه شما و بچه است، این مایعات در بافت ها جمع و ورم ایجاد می شود که نتیجه آن افزایش فشار خون و فشار رحم در حال بزرگ شدن و نیز افزایش فشار خون در وریدهای لگن و ورید اجوف (رگی بزرگ سمت راست بدن که خون را از اندام های تحتانی به قلب بر می گرداند) است. این ورم در پاها و قوزک پا دیده می شود، دست ها نیز کمی ورم می کنند که می توانید از اندازه انگشترتان متوجه شوید.

آیا ورم پا و قوزک پا خطری هم دارد؟

این ورم همیشگی نیست و ورم پاها وقوزک پا امری طبیعی است. این ورم در پایان روز به اوج خود می رسد و مجبور می شوید برای پوشیدن کفش، پای خود را در کفش فشار دهید. حتی اگر ورم نکنید هم طبیعی است، یک چهارم زنان اصلاً ورم نمی کنند. اگر در طول روز چندین بار ورم کردید و به شما فشار آورد و در موقع شب کمتر نشد با پزشکتان مشورت کنید. ورم خیلی شدید می تواند یکی از نشانه های فشار خون بالا یا مسمومیت بارداری باشد اما اگر مربوط به فشار خون باشد باید علائم دیگری نیز داشته باشد: افزایش سریع وزن و وجود پروتئین در ادرار اما اگر فشار خون و آزمایش ادرارتان طبیعی باشند ممکن است مربوط به حاملگی باشد.

در زمان حاملگی چگونه می توان از ورم پا جلوگیری کرد؟

پاهایتان را حرکت دهید

از طولانی ایستادن و نشستن خودداری کنید: اگر زیاد سرپا بودید کمی استراحت کنید و بنشینید، اگر زیاد نشستید در هر ساعت حداقل ۵ دقیقه قدم بزنید. در صورت امکان زمانی که نشسته اید پاهایتان را حرکت دهید و بالا بیاورید.

آب بنوشید

نوشیدن ۸ الی ۱۰ لیوان آب روزانه باعث می شود از انباشته شدن سدیم در بدن شما جلوگیری و ورم کمتر شود.

جوراب کشی یا جوراب ساق بلند تنگ نپوشید

هدف این است که خون به خوبی جریان داشته باشد. پس جوراب کشی یا جوراب ساق بلند تنگ نپوشید.

هندوانه بخورید

اگر شما باردار هستید باید بدانید که فواید هندوانه از خوشمزه بودن و طعم آن بیشتر است. هندوانه باعث آرام شدن سوزش معده شده و ورم را کاهش می دهد. هندوانه حاوی مقدار بالایی آب می باشد (٩٢ درصد) و در کاهش حالت تهوع و جبران کم آبی بدن بسیار موثر است. مواد معدنی موجود در هندوانه گرفتگی عضلات پا را در سه ماهه سوم کاهش می دهد. هندوانه در مقایسه با گوجه فرنگی حاوی لیکوپن بیشتری است و آنتی اکسیدان موجود در آن ضد سرطان است و باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می شود و همچنین اس پی اف پوست را بالا می برد.

یک خبر خوب برای خانم های باردار: تحقیقات بیانگر این است که ترکیبات لیکوپن بروز پره اکلامپسی (فشار خون دوره بارداری) را 50 درصد کاهش می دهد. هندوانه سرشار از ویتامین های C و A و B6 و پتاسیم و منیزیم است. مصرف هندوانه در دوران بارداری نقش مهمی در سلامت مادر و جنين ايفا می كند. اين ماده غذايی منبع مناسبی از پتاسيم و منيزيم به شمار می رود و هر فنجان آن كمتر از ۵۰ كالری دارد.

تحقيقات نشان می دهد، زنانی كه هندوانه مصرف می كنند، ضربان قلب منظم تری دارند و سوزش قلب يا آماس دست و پای ناشی از بارداری بطور قابل ملاحظه ای در آنان كاهش پيدا می كند. مواد معدنی موجود در هندوانه انقباضات عضلانی سه ماهه آخر بارداری را كاهش می دهد. لیکوپن موجود در اين ميوه سيستم ايمنی بدن جنين و مادر را تقويت كرده و از ابتلای مادر به بيماری های عفونی و ويروسی می كاهد.

توصیه ها در هفته سی و چهارم بارداری

توصیه هایی برای پدران

آماده کردن وسایل نوزاد برای رفتن به بیمارستان

هم اکنون زمان آن فرا رسیده که با هم کیف خود را برای رفتن به بیمارستان آماده کنید. همسرتان خودش بعنوان یک خانم به خوبی می داند که چه وسایلی مورد نیاز است اما احتمال دارد که او در خلال هیجان و اضطرابش در 34 هفتگی بارداری، چیزی را فراموش کند. یک پرینت از فهرست وسایل مورد نیاز برای بیمارستان تهیه کنید. 

با همسرتان درباره وسایل شخصی مورد نیازش صحبت کنید و دوباره چک کنید که همه موارد موجود در فهرست در کیف باشد. فراموش نکنید که یک کتاب را در وسایلش بگذارید. شاید که حضورش در بیمارستان کمی طولانی شود. الان زمان مناسبی است تا با همسرتان مشورت کنید و شرایط لازم برای برگشت مادر و نوزاد را در نظر بگیرید. از جمله تهیه مواد غذایی لازم، تنظیم دمای خانه و ... .