هفته سی و ششم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته سی و ششم بارداری در یک نگاه

خیلی ناز!

کودک شما این هفته بیشتر از پیش شبیه نوزاد است، با پوست صورتی و پاهای گوشتالوی کوچک.

شنوایی بیونیک!

گوش های کودک شما در طول این چند هفته اخیر فوق العاده تیز هستند. مطالعات نشان می دهد که کودکتان حتی ممکن است صدای شما و آهنگ های مورد علاقه تان را پس از تولد تشخیص دهد.

قرار گیری کودک در کانال تولد

اگر این اولین تجربه زایمان شما باشد، ممکن است کودکتان در این هفته در کانال تولد قرار گیرد که به آن کانال "روشنایی" یا "رهایی" نیز می گویند.”

تحولات مادر در هفته سی و ششم بارداری

راه رفتن بارداری یا کج کج رفتن

به آخرین ماه بارداریتان خوش آمدید! رشد بچه تقریباً تکمیل است، چرا که بدنتان هم احتمالاً از الان حس می کند که دیگر بس است. مثل خیلی از مادران باردار دیگر در سه ماهه سوم، در هفته 36 بارداری، کج راه رفتن مثل پنگوئن را تجربه می کنید. این نوع راه رفتن جدید ابتکار شما نیست، بلکه مربوط به بافت پیوندیتان است، هورمونها سبب سست و نرم شدن بافت بدنتان می شوند. به ویژه حالا که نزدیک روز موعود می شوید این اتفاق مهم است. فرزندتان باید در استخوان های لگن شما جا شود، پس چه خوب است که استخوانهایتان در این مرحله انعطاف پذیرتر باشند. این شیوه آماده سازی بدنتان برای خارج کردن یک بچه بزرگ از جایی کوچک است.

درد لگنی

جنبه منفی این انعطاف های مفصلی، درد لگن است. سر بچه عمیق تر و عمیق تر در لگنتان جای می گیرد و وزن سنگینش به لگن شما فشار وارد می کند پس تعجبی ندارد که این روزها راه رفتن برایتان دردناک باشد. برای رهایی از این ناخوشی، پاهایتان را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و استراحت کنید، کمی ورزش های لگنی انجام دهید، حمام آب گرم بگیرید، از کمپرس گرم استفاده کنید، ماساژ بگیرید یا درمان های مکمل و اضافه دیگر را استفاده کنید. یک شکم بند مخصوص هم می تواند کمک کننده باشد.

بچه پایین می افتد

باور کنید یا نه، نتیجه خوب است. با افتادن بچه درون حفره لگنی، فشار رحم به دیافراگمتان کمتر می شود. وقتی این اتفاق می افتد، قادر می شوید نفس های طولانی تر و عمیق تری بکشید. معده تان هم دیگر به خود نمی پیچد که این امر خوردن یک وعده غذایی کامل را راحت تر می کند.

تقویت سیستم ایمنی نوزاد

سیستم ایمنی نوزاد همانند دست ها و پاهای او پس از تولد به رشد خود ادامه می دهد و یکی از راه های قطعی تقویت و تکمیل این سیستم، تغذیه با شیر مادر است. هرچه بیشتر مادر از شیر خود برای تغذیه نوزادش استفاده کند، نوزاد او در برابر خطرات و بیماری های ناشی از محیط بیرون از رحم، ایمن تر خواهد بود.

نکات بیشتر

  1. احتمالا الان هر یک یا دو هفته یکبار، پزشکتان را می بینید. از زمان انتظار برای مطالعه یک کتاب خوب استفاده کنید.
  2. اگر حرکات جنین شما در طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت قبل کاهش واضح داشته با پزشک خود مشورت کنید. بهترین حالت سنجش حرکات جنین این است که طی یک ساعت، ۱۰ حرکت و یا ضربه را احساس کنید و اگر تعداد آن از ۵ حرکت کمتر باشد باید با پزشک مشورت کنید. توجه کنید کوچولوی شما الان فضای کمتری برای ورزش دارد! اگر نگران هستید، شربت شیرینی را مزه مزه کنید و منتظر خودنمایی بچه باشید. مجدداً شمارش کنید، اگر تغییری حاصل نشد با پزشک مشورت کنید.
  3. آماده باشید که پلاک موکوسی (توده مسدود کننده مهبلیتان) خارج شود که مثل ترشحی غلیظ و زرد رنگ همراه با کمی خون است. این اتفاق معمولاً ۴۸ ساعت قبل از شروع زایمان رخ می دهد. به عبارت دیگر در صورت مشاهده این علامت معمولاً تا ۴۸ ساعت بعد علایم زایمانی شروع می شود.

تحولات کودک در هفته سی و ششم بارداری

وضعیت جنین

احتمالا توی این هفته کوچولوی شما تقریباً 7/2 کیلوگرم وزن و 7/45 تا 2/48 سانتیمتر قد دارد. رشد در هفته های آتی آهسته می شود، بچه، کم کم در راه خروج مستقر می شود و باید انرژی که برای زایمان نیاز دارد را ذخیره کند.

جمجمه و استخوان های جنین

وقتی در هفته 36 بارداری هستید، استخوان های جمجمه اش هنوز به سمت هم خم نشده اند، پس، سر می تواند به راحتی در کانال تولد حرکت کند. جمجمه فرزندتان تنها ساختار نرم در بدن کوچکش نیست. بیشتر استخوان ها و غضروف هایش تقریبا به همین نرمی اند که به او اجازه می دهد طی زایمان، سفر راحت تری به دنیا، داشته باشد.

گوارش بچه هنوز به تکمیل نیاز دارد تا الان، بیشتر سیستم های فرزندتان تقریباً بالغ و آماده زندگی در بیرون رحم هستند. گردش خون، کاملا تکمیل شده و سیستم ایمنی بچه به قدر کافی رشد کرده تا از او در برابر عفونت های بیرون از رحم مراقبت کند. اما بقیه قسمت ها، هنوز به اندکی رشد و تکمیل نیاز دارند.

رشد کودک خود را در هفته سی و ششم بارداری مشاهده نمایید

موهای کرک مانند و لایه محافظت کننده ورنیکس روی بدن کودک شما در حال ریختن است

کودک در حال بلعیدن موهای کرک مانند و لایه ورنیکس ریخته شده است که منجر به اولین حرکات روده او می گردد

چرا دستگاه گوارش جنین تا کمی بعد از تولد بالغ نمی شود؟

درون پیله کوچک مربوط به بارداری اش، فرزندتان برای تغذیه متکی به بندناف است. یعنی سیستم گوارش کوچولویتان حتی به نوعی تکمیل شده اما هنوز کاربردی نشده است.

ورزش و رژیم غذایی در هفته سی و ششم بارداری

تغذیه بارداری

سوزش معده در حاملگی

هیچکس مثل یک زن حامله سوزش معده را تجربه نمی کند. سوزش معده تجربه ناخوشایندی است که البته انتظار آن را باید داشته باشید. این سوزش از دهان تا شکم و تا روده ها را در بر می گیرد. تقریباً نیمی از زنان در بارداری این موضوع را تجربه می کنند.

دلیل ایجاد سوزش معده در حاملگی

ماهیچه ای که در بالای معده قرار دارد، در دوران بارداری سست می شود، همان عضله ای که معمولاً از ریختن اسید گوارشی درون مری جلوگیری می کند که درون مری نریزد. این سست شدن باعث می شود مایعات گوارشی و اسیدی در مسیر مری برگردند، که باعث سوزش معده می شود. حدود هفته های ۳۰ تا ۳۶ این جریان غیر عادی شروع می شود که به دلیل بزرگ شدن رحم است و در نتیجه به معده فشار می آورد و به سمت بالا یعنی گلو می رسد.

نکاتی که لازم است بدانید

راهی برای جلوگیری از سوزش معده وجود ندارد، موضوع نگران کننده ای نیست و وقتی بچه به دنیا بیاید از بین می رود. با این حال، راه حل هایی ساده برای جلوگیری از آن وجود دارد:

سیگار نکشید

این هم دلیل دیگری برای ترک سیگار.

مراقب وزنتان باشید

روند اضافه وزن باید به آرامی صورت گیرد تا به مسیر گوارشی فشار وارد نشود. اضافه وزن بیش از حد سوزش معده را بدتر می کند. سعی کنید وزنتان را در حد توصیه شده نگه دارید.

از غذاهای محرک سوزش معده اجتناب کنید

برخی خوراکی ها موجب سوزش معده می شوند مثل غذاهای پرادویه، کافئین و الکل که کاملاً باید حذف شود، غذاهای چرب از هر نوعی که باشند و مرکبات. اگر آب پرتقال اذیتتان می کند در آن آب بریزید تا از غلظت آن کاسته شود. نعناع نیز در برخی زنان باعث سوزش معده می شود.

قبل و بعد از غذا آب ننوشید

سعی کنید حین غذا خوردن آب نخورید و یا کم بخورید. مایعات بیش از حد با غذا ترکیب می شوند و باعث تورم و سوزش معده می شوند.

برای وعده های غذا خوردن برنامه داشته باشید

بهتر است حجم غذا کم و وعده های آن متعدد باشد مثلاً در 6 وعده کوچک غذا بخورید. با این روش علایم بارداری از سوزش معده گرفته تا نفخ کاهش می یابد.

به پشتی تکیه دهید

حتی اگر بین آخرین وعده غذایی و وقت خواب زمان کمی وجود دارد، تکیه دهید طوری که سرتان حدوداً ۱۲ سانتیمتر بالاتر از بدن باشد. این کار باعث می شود مایعات گوارشی در جای خود بمانند.

خوب بجوید

آرام غذا بخورید. جویدن اولین قدم برای روند گوارش است. هرچه بیشتر بجوید، کار معده را ساده تر می کنید. در ضمن وقتی با سرعت غذا بخورید، مقداری هوا هم قورت می دهید که منجر به گاز معده می شود.

بعد از غذا آدامس یا سقز بجوید

با این کار بزاق بیشتری ترشح می شود که اسید وارد شده به مریتان را خنثی می کند و از جمع شدن اسید جلوگیری می شود. اگر سوزش معده ادامه پیدا کرد با پزشک خود درباره دارویی که مصرف آن در دوران بارداری بی خطر است، مشورت کنید.

توصیه ها در هفته سی و ششم بارداری

توصیه هایی برای پدران

کنار همسرتان باشید

در 36 هفتگی بارداری همسرتان، همواره گوشی تلفن همراه خود را شارژ نگه دارید و پیش روی خود داشته باشید. به مسائل مربوط به روز زایمان فکر کنید و برنامه کاری خود را برای آن روز مرتب کنید.

رئیستان را مطلع کنید که در طول این ماه آخر همواره باید به خانه نزدیک باشید. همچنین درباره برنامه کاریتان پس از تولد بچه هم صحبت کنید. اگر تا به حال درباره مرخصی های پس از زایمان در خواستی نکرده اید، الان وقتش است.