هفته سی و هشتم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته سی و هشتم بارداری در یک نگاه

میبینمت!

چشم های کودک شما در حال حاضر آبی، خاکستری یا قهوه ای هستند، اما هنگامی که آن ها در معرض نور قرار گیرند، ممکن است نوع یا میزان رنگشان تغییر کنند. در هر حال در پایان یک سالگی، رنگ واقعی چشمانش را خواهید فهمید.

ریختن موها

موهای نازک و لطیف یا همان موهای کرک مانندی که بدن کودک شما را برای گرم نگه داشتن پوشانده اند، به منظور آمادگی سفر پیش رو ، شروع به ریختن می کنند.

آماده برای گریه!

ریه های کودک شما تقویت شده و تارهای صوتی او توسعه یافته اند و این یعنی او آماده برقراری ارتباط از طریق گریه و زاری می باشد!

تحولات مادر در هفته سی و هشتم بارداری

برای زایمان هفته شماری می کنید، البته، مگر این که کوچولوی شما تصمیم بگیرد برای 10 ماه آنجا بماند! همانطور که فرزندتان برای دنیای بیرون از رحم آماده می شود، در هفته ی 38 بارداری، بدنتان هم به برخوردهای آخرش قبل از روز موعود هدایت می شود، همان هایی که خبر دارید مثل افتادن بچه درون حفره لگن، راحت تر شدن تنفس، افزایش فشار لگنی و تعداد دیگری که احتمالاً نمی دانید، مثل باز شدن و نازک شدن گردن رحم.

کلستروم (شیر ماک، آغوز)

حالا که منتظر روز موعود هستید، به این هفته های آخر به عنوان تمرین آمادگی برای زندگی با بچه نگاه کنید. شب های بی خوابی، کمی اضطراب و پستان هایی که شیر از آن ها تراوش می کند. بسیاری زنان باردار در سه ماهه سوم کلستروم یا آغوز، مایعی رقیق و زرد که پیش زمینه شیر پستان هاست، ترشح می کنند. کلستروم پر از آنتی بادی (پادتن) هایی است که از نوزادتان محافظت می کنند، پروتئین بیشتر و چربی و شکر کمتری نسبت به شیر (شیر بعد از آغوز) شما دارد. 

اگر آغوز ترشح می کنید، ممکن است ترجیح دهید از پدهای مخصوص در لباس زیرتان استفاده کنید تا لباس های تان کثیف نشوند و به این عادت کنید، چون فقط پیش زمینه ای از آنچه که در پیش رویتان خواهد بود، است. البته، همه زنان چنین ترشحی را تجربه نمی کنند. اگر شما هم تجربه نکرده اید، نترسید چون پستان هایتان هنوز برای زمان تولد بچه، دارد کلستروم تولید می کنند. در هفته ها یا حتی ماه های ابتدایی پس از زایمان، آشپزی آخرین گزینه لیست کارها یا آخرین چیزی خواهد بود که به ذهنتان می رسد. 

وقتی که باید با یک دوش سه دقیقه ای کنار بیایید، مطمئناً درگیر آشپزی شدن و بالای اجاق ایستادن برای شما خیلی سخت خواهد بود و همین طور حمام کردن، چون که ضرورت دیگری اعلام وجود می کند. از الان آشپزی کنید و در بسته های مجزا فریز کنید، غذاهایی که به راحتی می توانید گرم کنید و در یک چشم برهم زدن سر میز بیاورید.

با دقت اسم محتوا آنها را روی برچسب بنویسید، تا از مواجهه با غذاهای نامعلوم فریزری، پرهیز شود! البته ترجیحاً غذای تازه مصرف کنید، زیرا که غذای فریز شده در هر صورت مقداری از ویتامین ها و خواص خود را از دست می دهد و شما و نوزادتان به آن ویتامین های مفید نیاز دارید.

گزینه های فریز کردن

 • سوپ های مقوی
 • تاسکباب (کباب ماهیتابه ای)
 • خوراک گوشت (گوشت چرخ شده همراه و تفت داده شده با پیاز داغ)
 • قطعات گوشت خورشتی نیم پز شده
 • بادمجان نیمه سرخ شده
 • کدو و بامیه نیمه سرخ شده

نکات بیشتر

 1. مطمئن شوید که تمام چیزهایی که در کیف بیمارستانتان گذاشته اید، هنوز هم مناسبتان هستند. ممکن است پیژامه ای که در هفته 30 خریده اید الان تنگ باشد. دقت کنید آیا هنوز خوراکی های آن موقع را دوست دارید؟
 2. لیستی از شماره تماس ها یا ایمیل هایی که می خواهید زمان زایمان را به آنها خبر دهید، تهیه کنید.
 3. مطمئن نیستید که وقت زایمان هست یا نه؟ یک قانون کلی: اگر انقباض ها بی نظم اند و با تغییر موقعیت تان، متوقف می شوند، احتمالا هنوز وقت زایمان نیست.

 

تحولات کودک در هفته سی و هشتم بارداری

کوچولوی شما دیگر چندان هم کوچولو نیست، حدود 1/3 کیلوگرم وزن و 8/50 سانتیمتر قد دارد و فقط دو هفته دیگر تا زمان دیدار با او باقی است!

 

بچه برای تولد آماده می شود

در هفته 38 بارداری، تقریباً تمام سیستم هایش کار می کنند! همانطور که برای زمان تخمینی زایمان آماده می شوید، بچه شما هم دارد آماده می شود، اما هنوز به ریختن ورنیکس و کرک جنینی ادامه می دهد. بچه همچنین مایع آمنیوتیک را می بلعد، مقداری از آن به روده اش می رود جایی که همراه با سایر سلول های مرده، صفرا و مواد دفعی، به محصول اولین حرکات روده ای او تبدیل می شوند (مکونیوم). 

تکامل کودک خود را در هفته سی و هشتم بارداری مشاهده نمایید

کودک دیگر دارای انگشتان و پنجه های قوی است

اکثر کودکان با چشمان آبی متولد می شوند، ولی این رنگ معمولاً پس از تولد تغییر می کند

ریه هایش هنوز در حال بالغ شدن هستند و سورفاکتانت بیشتر و بیشتری تولید می کنند، مایعی که وقتی بچه شروع به نفس کشیدن کند، مانع از به هم چسبیدن کیسه های هوایی او می شود. بقیه تغییرات این هفته کوچک ولی مهم هستند بدن بچه به ذخیره چربی و تکمیل ارتباطات مغز و سیستم عصبی ادامه می دهد تا به تمام تحریکاتی که پس از ورودش به دنیا انتظارش را دارد، رسیدگی کند.

ورزش و رژیم غذایی در هفته سی و هشتم بارداری

تغذیه بارداری

نقش کولین در مغز طی بارداری

بدون هیچ هشداری، فراموشی بارداری برای شما اتفاق می افتد. هورمون هایی که قبل از قاعدگی فعال هستند طی بارداری نیز وظیفه خود را انجام می دهند اما برخی از آن ها شما را در ابهام می گذارند و باعث می شوند به شک بیافتید اجاق گاز را خاموش کرده اید یا نه و در نتیجه به جای مرغ پخته، مرغ سوخته دارید. مغز شما طی بارداری منقبض می شود. محققان اظهار داشته اند که حجم سلول های یک زن حامله در سه ماهه سوم بارداری کاهش می یابد اما چند ماه بعد از زایمان به حالت اول خود بر می گردد.

پس در هفته 38 بارداری اگر موضوعی را فراموش کردید فکر نکنید مغزتان تحلیل رفته است. نگران نباشید به زودی همه بدن شما به وضعیت قبل از بارداریتان بر می گردد.

آیا راهی برای کاهش اثرات فراموشی بارداری آن وجود دارد؟

بله، ماده ای به نام کولین. این ماده مغذی و ضروری به عملکرد بهتر مغز کمک می کند و برای مواد شیمیایی حافظه سدی می سازد به نام استیل کولین.

کولین، نقشی اساسی در تکامل مغز جنین دارد، تکاملی که در سه ماهه سوم به سرعت در حال انجام شدن است. نظریه دانشمندان این است که دریافت این ماده معدنی تقویت کننده مغز طی بارداری می تواند عملکرد شناختی شما و بچه را افزایش دهد. زنان باردار باید روزانه 450 میلیگرم کولین مصرف کنند. مقداری از آن توسط ویتامین های بارداری تامین می شود، ضرری ندارد مقداری هم از طریق مواد غذایی تامین شود.

مواد غذایی حاوی کولین

 • تخم مرغ (تخم مرغ امگا3 و DHA)
 • گوشت گاو
 • شیر
 • سویا
 • میوه های مرکباتی
 • جوانه گندم و آجیل

حتی زمانی که بچه به دنیا آمد هم مصرف این مواد را متوقف نکنید به خصوص اگر به بچه شیر می دهید. این ماده مهم برای تقویت حافظه خودتان نیز مفید است. درست است مغز به حالت اول بر می گردد اما ممکن است به خاطر بی خوابی ها هنوز کمی در ابهام باشید. حتی پس از تولد، مغز بچه به سرعت در حال رشد است پس اگر به بچه شیر می دهید هر روز حدود 550 میلی گرم از این ماده را مصرف کنید.

دستور سوپ خیلی مقوی

این هفته های آخر بهترین زمان برای تهیه این معجون است:

 • قلم گوسفند، قلم گاو یا پای مرغ را به همراه مقدار زیاد پیاز، سیر، فلفل دلمه و ادویه بپزید.
 • حداقل ۵ ساعت زمان برای پختن نیاز دارید، بعد از این مدت یا مدت بیشتر، مواد را از صافی رد کنید و اجازه دهید مایع باقیمانده سرد شود.
 • مایع باقیمانده سوپ بعد از سرد شدن، به صورت ژله می شود. ژله را به تکه های مربع تقسیم کنید و هر کدام را جداگانه در فریزر قرار دهید.
 • این معجون را پایه اصلی همه سوپ ها و خورشت ها کنید. این معجون ژل های، غنی از پروتئین و مواد معدنی مختلف از جمله کلسیم، پتاسیم، منیزیم، آهن، فسفر و ... است. علاوه بر آن، حاوی ویتامین های B نیز است. بنابراین منبع خوب و مغذی برای روند سوخت و ساز بدن است و باعث تندرستی می شود، زیرا عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را بهبود می بخشد.

 

توصیه ها در هفته سی و هشتم بارداری

توصیه هایی برای پدران

چه چیزهایی را باید با خودتان به بیمارستان ببرید

با وجود میلیاردها نوزادی که تاکنون در جهان متولد شده اند، زمان وضع حمل همچنان یک رویداد غیر قابل پیش بینی است. در 38 هفتگی بارداری، این اتفاق می تواند خیلی سریع و یا به آرامی رخ دهد. یک کوله پشتی یا چمدان دستی آماده کنید و در آن یک سری وسایل سرگرم کننده بگذارید: پازل، کتاب، فیلم، مجله و موسیقی. 

هر دویتان می توانید با این وسایل در آرامش بین فواصل انقباض های رحمی او سرگرم شوید و استراحت کنید. مطمئناً نیز از این زما نها زیاد خواهید داشت. بخاطر داشته باشید که اگر همسر شما چیزی را قبلاً می خواسته، در این دوره هم آن را داشته باشد چون ممکن است باز از شما بخواهد. مثلاً انجام یک بازی خاص یا مطالعه یک کتاب خاص، یک جلد از مجله مورد علاقه اش، ... تا وقتی که انقباض های اصلی زایمان آغاز شوند.