هفته سی و نهم بارداری

افزودن به لیست علاقه مندی ها

توضیحات

هفته سی و نهم بارداری در یک نگاه

مغز بزرگ کودک

در حالی که رشد بدن کودکتان آنچنان زیاد نیست، در عوض رشد مغز او در اوج قرار دارد. مغز او در حال حاضر 30 درصد بزرگتر از 4 ماه پیش می باشد!

پوست صورتی اش سفید می شود!

پوست صورتی کودک شما به سفید و یا سفید-خاکستری تبدیل می شود و تا زمان اندکی پس از تولد فاقد رنگدانه می باشد.

وزن کودک در هنگام تولد!

کودکتان به احتمال زیاد به وزن تولد خود یعنی چیزی بین 5/2 تا 4 کیلوگرم رسیده است که حدود یک سوم این وزن مربوط به سر او می باشد!

تحولات مادر در هفته سی و نهم بارداری

یک شروع جدید در هفته 39 بارداری، زایمان نزدیک است. این روزهای باقیمانده آخر، ممکن است به سرعت طی شوند، یا به کندی بگذرند. از الان احتمالاً به میزان پیش رونده ای احساس ناخوشی دارید، چرا که رحم سنگین تر از همیشه تان و محتویات اش را همه جا حمل می کنید به علاوه این که لگنتان با فشارهای ماهیچه ای رو به پایین بچه، دردناک و دردناکتر می شود. برکستون هیکس ها با قدرت بیشتری افزایش می یابند و این نشانه خوبی است و که یعنی فرزندتان برای اتفاقی بزرگ آماده می شود.

نشانه های زایمان

بدانید که هر روزی ممکن است اتفاق بیافتد و شما باید با دقت منتظر وقوع نشانه ها باشید؛ شامل: پارگی غشا (کیسه آب) که شامل مایع آمنیوتیک شما است، اسهال یا تهوع که بسیاری زنان این اختلالات گوارشی را درست قبل از وقوع زایمان حس می کنند؛ افزایش ناگهانی انرژی، از دست دادن پلاگ موکوسی (بافتی موکوسی که ورودی رحم را مسدود می کند) و دیدن خون (مویرگ هایتان بر اثر باز شدن و نازک شدن گردن رحم تخریب می شوند که باعث ترشحات صورتی یا دارای رگه های قرمز می شود). 

هر وقت رد خون دیدید، احتمالاً تا زایمان فقط یک یا دو روز فاصله دارید، البته لازم نیست ساعتتان را برای آن تنظیم کنید، چون چیز قاطع و قابل زمان سنجی ای نیست. بیشتر بیمارستان ها و مراکز زایمان روی خواسته مادر برای هوشیار بودن حساس اند، تا چه در طول و چه بعد از زایمان، راحت و همراه با کسانی که می خواهد، باشد. حتی اگر زایمان سزارین باشد. این روزها، اکثرا سعی می کنند در مواقع غیر اورژانسی، با خواسته های شما همراهی کنند، پس خواسته تان را مطرح کنید. این ها خواسته هایی هستند که می توانید در نظر بگیرید: 

گوش دادن

به هر نوایی در طول زایمان؛ این که دستهایتان آزاد باشند که بعد از تولد سریعاً او را لمس کنند و این که در اتاق ریکاوری به فرزندتان با پستان، شیر دهید.

تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر، محافظ چشمگیری بر علیه بیماریهای عفونی است. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر دچار بیماری های شدید باکتریایی و ویروسی از جمله مننژیت، گاستروآنتریت، اوتیت میانی، پنومونی، بوتولیسم، عفونت دستگاه ادراری و آنتروکولیت نکروزان می شوند. بر اساس مطالعات، شیر مادر از بعضی بیماری های مزمن از جمله دیابت ملیتوس، بیماری کرون، کولیت اولسروز، لنفوم، آسم و سایر بیماری های آلرژیک پیشگیری می کند. 

به علاوه الگوهای رشد مشاهده شده در سال اول زندگی بیانگر آن است که تغذیه با شیر مادر از چاقی پیشگیری می کند. مطالعات متعدد، ارتباط میان تغذیه با شیر مادر و بهبود رفتار شناختی از جمله IQ بالاتر و بهبود عملکرد تحصیلی تا نوجوانی را نشان می دهد. در روزهای پس از زایمان شیردهی مادر، خونریزی پس از زایمان و اندازه رحم را تحت تاثیر اکسی توسین کم می کند.

فواید شيرمادر برای نوزاد

 • تقویت سيستم دفاعی شيرخوار
 • كاهش ريسك ابتلا به بيماری های عفونی در شیرخوار مثل اسهال، عفونت گوارشی، عفونت ادراری، عفونت های تنفسی و ...
 • كاهش ريسك ابتلا به بيماری سلياك
 • كاهش ريسك ابتلا به ديابت وابسته به انسولين
 • كاهش ريسك بيماری كرون
 • كاهش ريسك آلرژی
 • كاهش ريسك ابتلاء به سرطان هایی مثل لنفوم و لوكمی
 • كاهش ريسك ابتلا به چاقی
 • كاهش دفعات بستری شدن در بيمارستان
 • رابطه عاطفی بهتر بين شيرخوار و مادر

نکات بیشتر

 1. مطمئن شوید که خودرویتان برای رفتن به بیمارستان یا مرکز زایمان آماده است.
 2. مسیرهای بدون ترافیک احتمالی به بیمارستان را از قبل بررسی کنید.
 3. راحت باشید، بدنتان زمان های اضافه هم کار می کند تا از انسان کامل درون شکمتان حمایت کند. هر کجا که می توانید چرت بزنید و از بقیه بخواهید که در این امر به شما کمک کنند.
 4. دردهایی که از واژن تاپاهایتان امتداد دارند حس می کنید؟ نگران نباشید، این فقط دردهای زایمان است که بخاطر فشار بچه به عصب های لگن ایجاد می شود.
 5. همچنان به پیاده روی ادامه دهید. زنان روستایی زایمان های راحت تری دارند و این تنها به دلیل فعالیت بدنی و تحرک است.

تحولات کودک در هفته سی و نهم بارداری

بچه کامل است

تبریک! در هفته 39 بارداری، شما یک بچه کامل دارید. او بین 1/3 تا 6/3 کیلوگرم وزن و بین 2/48 تا 3/53 سانتیمتر طول دارد. از الان به بعد این اندازه ها چندان تغییر نمی کنند، ولی مغز بچه هنوز با سرعتی باور نکردنی رشد می کند و این روند تا سه سال اول زندگی اش طی می شود و شما مستقیماً تشخیص می دهید، چرا که توانایی های او تقریباً روزانه رشد می کنند. هنوز اشکی در کار نیست شنیده اید که بچه ها زیاد گریه می کنند؟ 

حقیقتی قاطع راجع به این حرف وجود دارد که به زودی می فهمید. ولی چیزی که احتمالاً نشنیده اید این است که بچه های کوچک هنگام گریه اشک ندارند، چرا که هنوز غدد اشکی او برای این کار باز نشده است. گرچه تقریباً از همان ابتدا باید فرزندتان را آرام کنید اما چیز زیادی از ماه اول نمی گذرد که روی گونه های تپل او ریزش قطرات اشک را ببینید.

مراحل پایانی دوران جنینی کودک خود را در هفته سی و نهم بارداری مشاهده نمایید

کودک در حال پوست اندازی است و پوستی تازه از زیر در حال تشکیل شدن است

اکنون ریه های کودک شما کاملاً تکامل یافته اند

پوست بچه سفید است

پوست فرزندتان سرانجام از صورتی به سفید تغییر کرده است، اینکه عاقبت پوستش چقدر تیره خواهد بود الان مشخص اما پیگمنت یا رنگیزه ها به زودی در پی تولد فعال می شوند. به این خاطر که لایه نازک تری از چربی روی رگ های خونی انباشته شده است، گونه های فرزندتان بی نهایت برای فشردن و بوسیدن، گرد می شوند!

ورزش و رژیم غذایی در هفته سی و نهم بارداری

تغذیه بارداری

مواد غذایی که موجب تحریک و القای زایمان می شوند

در هفته 39 بارداری و نزدیک به زایمان هستید، احتمالاً دوست دارید هرکاری بکنید یا هر چیزی بخورید که زودتر این اتفاق رخ دهد اما تا جایی که علم پزشکی می داند هیچ غذای جادویی برای زایمان زودتر وجود ندارد. برخی زنان معتقدند روغن کرچک موثر است اما به طور قطعی نمی توان آن را تایید کرد. پس به طور کلی این مواد غذایی نمی توانند برای سریع تر شدن زایمان موثر باشند مگر این که زمان زایمان و باز شدن رحم شروع شده باشد که باید به بهترین شکل منتظر آن باشید. 

هر چه به زایمان نزدیکتر می شوید میان وعده هایی سبک تر بخورید مثل نان، پنیر و سبزی که هضمشان راحت است. چربی نخورید چون هضم آن طول می کشد و شما به انرژی خود برای زایمان نیاز دارید. همچنین ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشید که آن وقت با مشکل مواجه می شوید.

توصیه ها در هفته سی و نهم بارداری

توصیه هایی برای پدران

شیر خوردن نوزاد

تغذيه شيرخواران در سال اول زندگی بسيار مهم و با اهميت است به دليل اينكه قسمت عمده رشد جسمی و مغزی كودكان در سال اول زندگی صورت می گيرد. در 6 ماه اول زندگی بهترين و كامل ترين تغذيه شير مادر است.

 

فوائد شیردهی برای مادر

 • كاهش ميزان خونريزی بعد از زايمان
 • كاهش ريسك ابتلا به سرطان پستان و تخمدان
 • برگشت سريع تر وزن مادر به وزن قبل از بارداری
 • كاهش احتمال باردای مجدد در فاصله ی کمتر از دوسال
 • مادری كه به كودک خود شیر می دهد كمتر احساس خستگی و اضطراب می كند.

شما می توانید در موار زیر به همسرتان کمک کنید

 • به همسرتان کمک کنید که نوزاد را در بهترین وضعیت ممکن برای مکیدن قرار دهد.
 • در حین شیردهی برای همسرتان یک لیوان آب یا چیزهایی مانند یک جعبه دستمال کاغذی، کمپرس سرد، پد شیردهی تمیز، کرم لانولین و یا هر چیز دیگری بیاورید.
 • کهنه بچه را عوض کنید.
 • پس از شیرخوردن نوزاد را در جایش بخوابانید.
 • برای همسرتان غذا و میان وعده درست کنید، همسر شما نیاز دارد که خوب غذا بخورد تا برای نوزادتان شیر بسازد.
 • به همسرتان در حمام کردن نوزاد کمک کنید.
 • گهگاه برای کمک به همسرتان به نوزاد با بطری شیر (شیر مادر) بدهید.

همه این موارد به مادر کمک کرده و از او حمایت می کند اما به پدر نیز کمک می کند که کمتر احساس دوری و طرد شدگی را داشته باشد. بنابراین پدر هم می تواند یک پیوند قوی با نوزاد برقرار کند. این یک پیروزی برای خانواده شما است.